Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 28

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  28:1 "Me siguri ka njė minierė pėr argjendin dhe njė vend ku bėhet rafinimi i arit.

  28:2 Hekuri nxirret nga toka dhe guri i shkrirė jep bakrin.

  28:3 Njeriu i jep fund territ dhe hulumton thellėsitė mė tė mėdha nė kėrkim tė gurėve tė varrosur nė terr dhe nė hijen e vdekjes.

  28:4 Ai ēel njė pus larg vendbanimit, nė vende tė harruara nga kėmbėsorėt; janė pezull dhe lėkunden larg njerėzve.

  28:5 Sa pėr tokėn, prej asaj del buka, por nga poshtė ėshtė e trazuar nga zjarri.

  28:6 Gurėt e saj janė banesa e safirėve dhe pėrmbajnė pluhur ari.

  28:7 Shpendi grabitqar nuk e njeh shtegun dhe as syri i skifterit nuk e ka parė kurrė.

  28:8 Bishat e egra nuk e kanė pėrshkruar dhe as luani nuk ka kaluar kurrė andej.

  28:9 Njeriu vė dorė mbi strallin dhe i rrėzon malet nga rrėnjėt.

  28:10 Hap galeri ndėr shkėmbinj dhe syri i tij sheh gjithēka qė ėshtė e ēmuar.

  28:11 Zė rrjedhat ujore qė tė mos rrjedhin, dhe nxjerr nė dritė gjėrat e fshehura.

  28:12 Po ku mund ta gjesh diturinė, dhe ku ėshtė vendi i zgjuarsisė?

  28:13 Njeriu nuk ua di vlerėn dhe ajo nuk gjendet mbi tokėn e tė gjallėve.

  28:14 Humnera thotė: "Nuk ėshtė tek unė"; deti thotė: "Nuk qėndron pranė meje".

  28:15 Nuk pėrftohet duke e shkėmbyer me ar tė rafinuar as blihet duke peshuar argjend.

  28:16 Nuk shtihet nė dorė me arin e Ofirit, me oniksin e ēmuar ose me safirin.

  28:17 Ari dhe kristali nuk mund tė barazohen me tė dhe nuk kėmbehet me enė ari tė kulluar.

  28:18 Korali dhe kristali as qė meritojnė tė pėrmenden; vlera e diturisė ėshtė mė e madhe se margaritarėt.

  28:19 Topazi i Etiopisė nuk mund tė barazohet dhe nuk mund tė vlerėsohet me ar tė kulluar.

  28:20 Por atėherė nga rrjedh dituria dhe ku e ka selinė zgjuarsia?

  28:21 Ajo u fshihet syve tė ēdo tė gjalli, ėshtė e mbuluar pėr zogjtė e qiellit.

  28:22 Abadoni dhe vdekja thonė: "Kemi dėgjuar tė flitet pėr tė me veshėt tona".

  28:23 Vetėm Perėndia njeh rrugėn e saj, vetėm ai e di ku ndodhet,

  28:24 sepse ai vė re skajet e tokės dhe sheh tėrė ato qė ndodhen nėn qiejt.

  28:25 Kur caktoi peshėn e erės dhe u caktoi ujėrave njė masė,

  28:26 kur bėri njė ligj pėr shiun dhe njė rrugė pėr vetėtimėn e bubullimave,

  28:27 atėherė pa dhe e tregoi, e vendosi dhe madje e hetoi,

  28:28 dhe i tha njeriut: "Ja, tė kesh frikė nga Zoti, kjo ėshtė dituri, dhe t`i largohesh sė keqes ėshtė zgjuarsi"".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine