Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 27

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  27:1 Jobi e mori fjalėn pėrsėri dhe tha:

  27:2 "Ashtu si rron Perėndia qė mė ka hequr tė drejtėn time dhe i Plotfuqishmi qė mė ka hidhėruar shpirtin,

  27:3 deri sa tė ketė njė frymė jete tek unė dhe tė jetė fryma e Perėndisė nė flegrat e hundės sime,

  27:4 buzėt e mia nuk do tė thonė asnjė ligėsi, as gjuha ime nuk ka pėr tė shqiptuar asnjė gjė tė rreme.

  27:5 Nuk do tė pranoj qė ju keni tė drejtė; deri nė regėtimat e fundit nuk do tė heq dorė nga ndershmėria ime.

  27:6 Do tė qėndroj i patundur nė drejtėsinė time, pa bėrė lėshime; zemra nuk mė qorton asnjė nga ditėt e mia.

  27:7 Armiku im qoftė si njeriu i keq, dhe ai qė ngrihet kundėr meje ashtu si njeriu i padrejtė.

  27:8 Ēfarė shprese mund tė ketė nė fakt i pabesi, edhe sikur tė arrijė tė sigurojė fitime, kur Perėndia i heq jetėn?

  27:9 A do ta dėgjojė Perėndia britmėn e tij, kur mbi tė do tė bjerė fatkeqėsia?

  27:10 A do t`i vėrė kėnaqėsitė e tij vallė tek i Plotfuqishmi dhe do tė kėrkojė ndihmėn e Perėndisė nė ēdo kohė?

  27:11 Do t`ju jap mėsime mbi fuqinė e Perėndisė, nuk do t`ju fsheh qėllimet e tė Plotfuqishmit.

  27:12 Por ju tė gjithė i keni vėnė re kėto gjėra, pse, pra, silleni nė mėnyrė kaq tė kotė?

  27:13 Ky ėshtė fati qė Perėndia i rezervon njeriut tė keq, trashėgimia qė njerėzit qė pėrdorin dhunėn marrin nga i Plotfuqishmi.

  27:14 Nė rast se ka njė numėr tė madh bijsh, kėta i destinohen shpatės, dhe trashėgimtarėt e tij nuk do tė kenė bukė pėr t`u ngopur.

  27:15 Ata qė do tė mbijetojnė pas tij do tė varrosen nga vdekja dhe tė vejat e tyre nuk do tė qajnė.

  27:16 Nė rast se grumbullon argjend si pluhur dhe mbledh rrobe si baltė,

  27:17 ai i grumbullon, por do t`i veshė i drejti, dhe argjendin do ta ndajė i pafajmi.

  27:18 Ai ndėrton shtėpinė e tij si njė mole, si njė kasolle qė e ka bėrė njė rojtar.

  27:19 I pasuri bie nė shtrat, por nuk do tė bashkohet me njerėzit e tij; hap sytė dhe nuk ėshtė mė.

  27:20 Tmerri e kap nė befasi si ujėrat; nė mes tė natės njė furtunė e rrėmben tinėzisht.

  27:21 Era e lindjes e merr me vete dhe ai ikėn, e fshin nga vendi i tij si njė vorbull.

  27:22 Ajo sulet kundėr tij pa mėshirė, ndėrsa ai kėrkon nė mėnyrė tė dėshpėruar tė shpėtojė nga ajo dorė,

  27:23 njerėzia duartroket nė mėnyrė tallėse pėr tė dhe fėrshėllen kundėr tij nga vendi ku ndodhet".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine