Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 32

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  32:1 Atėherė kėta tre njerėz nuk iu pėrgjigjėn mė Jobit, sepse ai e ndjente veten tė drejtė.

  32:2 Por zemėrimi i Elihut, birit tė Barakelit, Buzitit, nga fisi i Ramit, u ndez kundėr Jobit; zemėrimi i tij u ndez, sepse ai e quante veten e tij tė drejtė mė tepėr se Perėndia.

  32:3 Zemėrimi i tij u ndez edhe kundėr tre miqve tė tij, sepse nuk kishin gjetur pėrgjigjen e drejtė, megjithėse e dėnonin Jobin.

  32:4 Elihu kishte pritur pėr t`i folur Jobit, sepse ata ishin mė tė moshuar se ai.

  32:5 Por kur Elihu u bind qė nė gojėn e kėtyre tre njerėzve nuk kishte mė pėrgjigje, ai u zemėrua.

  32:6 Kėshtu Elihu, bir i Barakelit, Buzitit, mori fjalėn dhe tha: "Unė jam akoma i ri me moshė dhe ju jeni pleq; prandaj ngurrova dhe pata frikė t`ju parashtroj mendimin tim.

  32:7 Thoja: "Do tė flasė mosha dhe numri i madh i viteve do t`u mėsojė diturinė".

  32:8 Por te njeriu ka njė frymė, dhe ėshtė fryma i tė Plotfuqishmit qė i jep zgjuarsinė.

  32:9 Nuk janė detyrimisht tė mėdhenjtė qė kanė diturinė ose pleqtė qė kuptojnė drejtėsinė.

  32:10 Prandaj them: Dėgjomėni, do tė shtroj edhe unė mendimin tim.

  32:11 Ja, prita fjalimet tuaja, dėgjova argumentat tuaja, ndėrsa kėrkonit tė thonit diēka.

  32:12 Ju kam ndjekur me vėmendje, dhe ja, asnjėri prej jush nuk e bindi Jobin ose nuk iu pėrgjigj fjalėve tė tij.

  32:13 Mos thoni, pra: "Kemi gjetur diturinė; vetėm Perėndia mund ta mundė plotėsisht, por jo njeriu!".

  32:14 Ai nuk i ka drejtuar fjalimet e tij kundėr meje, prandaj nuk do t`i pėrgjigjem me fjalėt tuaja.

  32:15 Janė hutuar, nuk pėrgjigjen mė, nuk gjejnė fjalė.

  32:16 Duhet tė pres akoma, sepse nuk flasin mė, rrinė aty pa dhėnė asnjė pėrgjigje.

  32:17 Do tė paraqes edhe unė pjesėn time, do tė shtroj edhe unė mendimin tim.

  32:18 Sepse kam plot fjalė dhe fryma pėrbrenda mė detyron.

  32:19 Ja, gjiri im ėshtė si vera qė nuk ka njė shfrim, si shakujt e rinj, gati pėr tė plasur.

  32:20 Do tė flas, pra, pėr tė pasur njė lehtėsim tė vogėl, do tė hap buzėt dhe do tė pėrgjigjem.

  32:21 Tani mė lejoni tė flas pa treguar anėsi me asnjė dhe pa i bėrė lajka kurrkujt;

  32:22 sepse unė nuk di tė bėj lajka, pėrndryshe Krijuesi im do tė mė hiqte shpejt nga mesi".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine