Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 33

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  33:1 "Tani pra, Job, dėgjo atė qė kam pėr tė thėnė dhe vėru veshin gjithė fjalėve tė mia!

  33:2 Ja, unė po hap gojėn dhe gjuha ime flet nė gojėn time.

  33:3 Fjalėt e mia burojnė nga njė zemėr e drejtė, buzėt e mia do tė thonė njohuri tė pastra.

  33:4 Fryma e Perėndisė mė ka krijuar dhe fryma e tė Plotfuqishmit mė jep jetė.

  33:5 Nė rast se mundesh, m`u pėrgjigj; pėrgatitu gjithashtu tė mbrosh pozitat e tua.

  33:6 Ja, unė jam i barabartė me ty pėrpara Perėndisė; edhe unė jam formuar nga argjili.

  33:7 Ja, asnjė frikė nga unė nuk duhet tė tė lemerisė, dhe dora ime nuk do tė rėndojė mbi ty.

  33:8 Por ti u ke thėnė veshėve tė mi dhe dėgjova tingullin e fjalėve tė tua, qė thonin:

  33:9 "Una jam i pastėr, pa mėkat; jam i pafajmė, nuk ka asnjė faj tek unė.

  33:10 Por Perėndia gjen kundėr meje shkaqe armiqėsie dhe mė konsideron armikun e tij;

  33:11 i fut kėmbėt e mia nė pranga dhe kqyr gjithė hapat e mia".

  33:12 Mirė, pra, unė tė them se kėtu nuk ke tė drejtė, sepse Perėndia ėshtė mė i madh se njeriu.

  33:13 Pse hahesh me tė, kur ai nuk jep llogari pėr asnjė nga veprimet e tij?

  33:14 Nė fakt Perėndia flet nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr por njeriu nuk e vė re:

  33:15 nė njė ėndėrr, nė njė vegim tė natės, kur njė gjumė i rėndė i zė njerėzit, kur dremitin nė shtretėrit e tyre.

  33:16 Atėherė ai hap veshėt e njerėzve dhe vulos paralajmėrimet qė u bėn,

  33:17 pėr ta larguar njeriun nga veprimet e tij dhe pėr ta mbajtur larg nga kryelartėsia,

  33:18 pėr tė shpėtuar shpirtin e tij nga gropa dhe pėr tė penguar qė jeta e tij tė mbarojė nga shpata.

  33:19 Njeriu paralajmėrohet gjithashtu me dhembjen nė shtratin e vet dhe me torturėn e pandėrprerė tė kockave tė tij,

  33:20 aq sa i neveritet buka dhe madje edhe ushqimet mė tė shijshme.

  33:21 Mishi konsumohet sa mbyll e hap sytė, ndėrsa kockat e tij, qė mė parė nuk dukeshin, tani dalin jashtė;

  33:22 kėshtu shpirti i tij i afrohet gropės dhe jeta e tij atyre qė sjellin vdekjen.

  33:23 Por nė rast se pranė tij ka njė engjėll, njė interpret, njė i vetėm ndėr njė mijė, qė t`i tregojė njeriut detyrėn e tij.

  33:24 Perėndisė i vjen keq pėr tė dhe thotė: "Kurseje qė tė mos zbresė nė gropė; gjeta shpengimin pėr tė".

  33:25 Atėherė mishi i tij do tė bėhet mė i freskėt se kur ishte fėmijė dhe ai do tė kthehet nė ditėt e rinisė sė tij.

  33:26 Do t`i lutet fort Perėndisė, do tė gjejė hir pranė tij dhe do tė mund tė sodisė fytyrėn e tij me gėzim, sepse Perėndia do ta ketė rivendosur njeriun nė drejtėsinė e tij.

  33:27 Duke iu drejtuar njerėzve, do tė thotė: "Kam mėkatuar dhe kam shkelur drejtėsinė, dhe nuk u ndėshkova siē e meritoja.

  33:28 Perėndia i ka shpenguar shpirtin tim, qė tė mos zbriste nė gropė dhe jeta ime mund tė shohė dritėn".

  33:29 Ja, Perėndia e bėn kėtė dy herė, tri herė me njeriun,

  33:30 pėr tė shpėtuar shpirtin e tij nga gropa dhe pėr ta ndriēuar me dritėn e jetės.

  33:31 Ki kujdes, Jobi, dėgjomė; rri nė heshtje, dhe unė do tė flas.

  33:32 Nė qoftė se ke diēka pėr tė thėnė, pėrgjigjmu, folė, sepse do tė dėshiroja tė tė jepja tė drejtė.

  33:33 Pėrndryshe dėgjomė; hesht dhe unė do tė tė mėsoj diturinė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine