Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 37

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  37:1 Prandaj zemra ime dridhet dhe brof jashtė vendit tė saj.

  37:2 Dėgjoni me vėmendje shungullimėn e zėrit tė saj, gjėmimin qė del nga goja e saj!

  37:3 Ai lėshon vetėtimėn e tij nėn gjithė qiellin dhe deri nė skajet e tokės.

  37:4 Prapa tij njė zė vrumbullon; ai gjėmon me zėrin e tij madhėshtor; ai nuk i pėrmban kur dėgjohet zėri i tij.

  37:5 Perėndia gjėmon nė mėnyrė tė mrekullueshme me zėrin e tij dhe bėn gjėra tė mėdha qė nuk mund t`i kuptojmė.

  37:6 I thotė nė fakt borės: "Bjerė mbi tokė", ia thotė si shirave tė lehta ashtu dhe shirave tė rrebeshta.

  37:7 Ai ndal dorėn e ēdo njeriu, me qėllim qė tė gjithė vdekatarėt tė mund tė njohin veprat e tij.

  37:8 Bishat hyjnė nė strukat e tyre dhe rrinė nė strofkat e tyre.

  37:9 Nga vendet mė tė largėta tė jugut vjen stuhia dhe tė ftohtit nga erėrat e acarta tė veriut.

  37:10 Me frymėn e Perėndisė formohet akulli dhe shtrirja e ujėrave tėrhiqet.

  37:11 I ngarkon retė e dendura me lagėshtirė dhe i shpėrndan larg retė e tij dritėplota.

  37:12 Ato enden nė qiell kudo, duke ndryshuar drejtimin nė bazė tė drejtimit tė tij, pėr tė kryer ēfarėdo gjė qė ai urdhėron mbi faqen e tokės sė banuar.

  37:13 I dėrgon o pėr dėnim, o pėr tokėn e tij o pėr mirėsi.

  37:14 Dėgjo kėtė, o Job, ndalu dhe merr parasysh mrekullitė e Perėndisė!

  37:15 A e di ti si i drejton Perėndia dhe si bėn tė shkėlqejė shkrepėtima e reve tė tij?

  37:16 A e di ti si rrinė pezull retė nė ajėr, mrekullitė e atij qė i di tė gjitha?

  37:17 A e di ti pėrse rrobat e tua janė tė ngrohta, kur toka pushon pėr shkak tė erės sė jugut?

  37:18 Vallė a e ke shtrirė ti bashkė me tė kupėn qiellore, duke e bėrė tė fortė si njė pasqyrė prej metali tė shkrirė?

  37:19 Na mėso se ēfarė duhet t`i themi, sepse ne nuk mund tė pėrgatisim shkakun tonė pėr errėsirėn.

  37:20 A mund t`i thuhet vallė se unė dua tė flas? Nė rast se njė njeri duhet tė fliste, do tė shkatėrrohej me siguri.

  37:21 Edhe tani askush nuk mund ta shikojė diellin me ngulm kur shkėlqen nė qiell, mbas kalimit tė erės qė e ka bėrė pa re.

  37:22 Koha e bukur vjen nga veriu, por rreth Perėndisė kemi njė madhėshti tė hatashme.

  37:23 Tė Plotfuqishmin ne nuk mund ta arrijmė. Ai ėshtė i madhėrishėm pėr nga fuqia, nga ndershmėria dhe nga drejtėsia; ai nuk shtyp asnjeri.

  37:24 Prandaj njerėzit e kanė frikė; por ai nuk e pėrfill atė qė e quan veten tė ditur".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine