Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 36

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  36:1 Elihu vazhdoi edhe mė, duke thėnė:

  36:2 "Prit edhe pak dhe do tė tė tregoj qė ka ende gjėra pėr tė thėnė nga ana e Perėndisė.

  36:3 Do ta sjell larg atė qė di dhe do t`i jap hak atij qė mė ka krijuar.

  36:4 Sigurisht fjalėt e mia nuk janė tė rreme; para teje ke njė njeri me njohuri tė pėrsosur.

  36:5 Ja, Perėndia ėshtė i fuqishėm, por nuk pėrēmon njeri; ėshtė i fuqishėm nė forcėn e diturisė sė tij.

  36:6 Ai nuk e lė tė jetojė njeriun e keq dhe u siguron drejtėsinė tė shtypurve.

  36:7 Nuk i heq sytė nga tė drejtėt, por bėn qė tė ulen pėr gjithnjė me mbretėrit mbi fronin; kėshtu ata rrinė lart.

  36:8 Por nė rast se janė tė lidhur me zinxhira dhe tė mbajtur me veriga pikėllimi,

  36:9 atėherė u tregon veprat e tyre dhe shkeljet e tyre, sepse u ėshtė rritur mendja.

  36:10 Kėshtu ai ua hap veshėt pėr t`u ndrequr dhe i nxit tė largohen nga e keqja.

  36:11 Nė rast se ata e dėgjojnė dhe nėnshtrohen, do t`i mbarojnė ditėt e tyre nė mirėqėnie dhe vitet e tyre nė gėzime;

  36:12 por, nė rast se nuk e dėgjojnė, do tė vdesin nga shpata, do tė vdesin pa ardhur nė vete.

  36:13 Por tė pabesėt nga zemra mbledhin zemėrimin, nuk bėrtasin pėr tė kėrkuar ndihmė,

  36:14 kėshtu ata vdesin ende tė rinj, dhe jeta e tyre mbaron midis Sodomitėve.

  36:15 Perėndia ēliron tė pikėlluarit me anė tė pikėllimit tė tyre dhe u hap veshėt me anė tė fatkeqėsisė.

  36:16 Ai dėshiron tė tė largojė edhe ty nga kafshimi i fatkeqėsisė, qė tė tė ēojė nė njė vend tė gjerė pa kufizim, me njė tryezė tė shtruar me ushqime tė shijshme.

  36:17 Por ti je mbushur me mendimin e njeriut tė keq, dhe gjykimi e drejtėsia do tė tė kapin.

  36:18 Nė rast se ekziston zemėrimi, ki kujdes qė ai tė mos tė tė fshijė me njė goditje tė vetme, sepse njė shumė e madhe parash nuk do tė mund tė largonte.

  36:19 Vallė a do t`i ēmojė pasuritė e tua, kur ai ka ar dhe tė gjitha burimet e fuqisė?

  36:20 Mos dėshiro natėn, gjatė sė cilės njerėzia ēohet larg nga vendi i saj.

  36:21 Ki kujdes tė mos anosh nga paudhėsia, sepse ti ke preferuar kėtė pikėllim.

  36:22 Ja, Perėndia ka shkėlqyer nė fuqinė e tij; kush mund tė na mėsojė si ai?

  36:23 Vallė, kush mund t`i imponojė rrugėn qė duhet ndjekur dhe kush mund t`i thotė: "Ti ke bėrė keq"?

  36:24 Kujtohu tė lartėsosh veprat e tij, qė njerėzit i kanė kėnduar;

  36:25 tėrė njerėzit i admirojnė, vdekatari mund t`i soditė nga larg.

  36:26 Po, Perėndia ėshtė i madh, por ne nuk e njohim, dhe numri i viteve tė tij ėshtė i panjohshėm.

  36:27 Ai tėrheq atje lart pikat e ujit nė formė avulli, i cili dėndėsohet pastaj nė shi,

  36:28 qė retė zbrazin dhe lėshojnė mbi njeriun nė sasi tė madhe.

  36:29 Kush mund tė kuptojė shtjellimin e reve, shungullimėn qė shpėrthen nė ēadrėn e tij?

  36:30 Ja, ai pėrhap rreth vetes dritėn e tij dhe mbulon thellėsitė e detit.

  36:31 Me anė tė tyre dėnon popujt dhe jep ushqime me shumicė.

  36:32 Mbulon duart me rrufetė dhe i urdhėron ato tė godasin shenjėn.

  36:33 Bubullima flet pėr tė, edhe bagėtia e ndjen furtunėn qė po vjen.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine