Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 39

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  39:1 A e di ti kohėn kur pjellin dhitė e malit apo ke vėrejtur vallė pjelljen e drenushave?

  39:2 A di ti tė numėrosh muajt kur merr fund barra e tyre, apo njeh ti kohėn kur duhet tė pjellin?

  39:3 Mblidhen dhe pjellin tė vegjlit e tyre, duke u dhėnė fund kėshtu dhembjeve tė tyre.

  39:4 Tė vegjlit e tyre bėhen tė fortė, rriten jashtė, shkėputen dhe nuk kthehen mė pranė tyre.

  39:5 Kush lė tė lirė gomarin e egėr, kush e ka zgjidhur gomarin e egėr,

  39:6 tė cilit i kam caktuar tė rrijė nė shkretėtirė dhe tokėn e kripur si banesė?

  39:7 Ai pėrēmon zhurmėn e qytetit dhe nuk dėgjon britmat e asnjė zotėrie.

  39:8 Hapėsirat e gjera tė maleve janė kullota e tij, dhe ai shkon dhe kėrkon ēdo gjė qė ėshtė e gjelbėr.

  39:9 Bualli vallė a pranon tė tė shėrbejė ose tė kalojė natėn pranė grazhdit tėnd?

  39:10 A mund ta lidhėsh vallė buallin me litar qė tė lėrojė tokėn nė hulli, ose tė lesojė luginat pas teje?

  39:11 A do t`i kesh besim atij, sepse forca e tij ėshtė e madhe, ose do t`ia lėsh atij punėn tėnde?

  39:12 A do tė mbėshtetesh tek ai pėr tė ēuar nė shtėpi grurin dhe pėr ta mbledhur nė lėmė?

  39:13 Krahėt e strucit rrahin tėrė gaz, por ato nuk janė me siguri krahėt dhe pendėt e lejlekut.

  39:14 Ai nė fakt i braktis vezėt e tij pėr tokė dhe i lė tė ngrohen nė pluhur.

  39:15 duke harruar qė njė kėmbė mund t`i shtypė ose njė kafshė e fushave mund t`i shkelė.

  39:16 I trajton ashpėr tė vegjlit e tij, sikur tė mos ishin tė vetėt; por lodhja e tij pa asnjė interes ėshtė e kotė,

  39:17 sepse Perėndia e ka lėnė pa dituri dhe nuk i ka dhėnė zgjuarsi.

  39:18 Por kur ngrihet mė kėmbė pėr tė ikur, tallet me kalin dhe me kalorėsin e tij.

  39:19 A je ti ai qė i ke dhėnė forcėn kalit dhe ia ke veshur qafėn me jele qė valėviten?

  39:20 A je ti ai qė e bėn tė kėrcejė si njė karkalec? Hingėllima e tij krenare tė kall tmerr.

  39:21 Ēukėrmon nė luginė duke u kėnaqur nga forca e tij; sulet nė mes tė kacafytjes me armė.

  39:22 Pėrbuz frikėn dhe nuk trembet, as zmbrapset pėrpara shpatės.

  39:23 Mbi tė kėrcet kėllėfi i shigjetave, shtiza qė vetėtin dhe ushta.

  39:24 Me zjarr dhe vrull i zhduk distancat dhe nuk qėndron nė vend kur bie buria.

  39:25 Qė nė dėgjimin e parė tė burisė, ai thotė: "Aha"!, dhe e nuhat nga larg betejėn, zėrin kumbues tė kapitenėve dhe britmėn e luftės.

  39:26 Mos vallė pėr shkak tė zgjuarsisė sate ngrihet e fluturon krahathati dhe i hap krahėt e tij drejt jugut?

  39:27 Éshtė vallė nėn komandėn tėnde qė shqiponja ngrihet lart dhe e bėn folenė e saj nė vende tė larta?

  39:28 Banon mbi shkėmbinj dhe qėndron mbi krepa tė rrėpirta.

  39:29 Nga lart ajo pėrgjon gjahun dhe sytė e saj vrojtojnė larg.

  39:30 Tė vegjlit e saj thithin gjak dhe, ku ka tė vrarė, atje ndodhet ajo".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine