Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 40

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  40:1 Zoti vazhdoi t`i pėrgjigjet Jobit dhe tha:

  40:2 "Ai qė kundėrshton tė Plotfuqishmin, a dėshiron vallė ta korrigjojė? Ai qė qorton Perėndinė, t`i pėrgjigjet kėsaj pyetjeje".

  40:3 Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe i tha:

  40:4 "Ja, jam shpirtvogėl, ēfarė mund tė tė pėrgjigjem? E vė dorėn mbi gojėn time.

  40:5 Kam folur njė herė, por nuk do tė flas mė; po, dy herė, por nuk do tė shtoj asgjė".

  40:6 Atėherė Zoti iu pėrgjigj Jobit nė mes tė furtunės dhe i tha:

  40:7 "Ēohu, ngjishe brezin si njė trim; unė do tė tė pyes dhe ti do tė mė pėrgjigjesh.

  40:8 A dėshiron pikėrisht tė anulosh gjykimin tim, tė mė dėnosh mua pėr tė justifikuar vetveten?

  40:9 A ke ti njė krah si ai i Perėndisė dhe a mund tė tė gjėmojė zėri sa zėri i tij?

  40:10 Stolisu, pra, me madhėshti dhe madhėri, vishu me lavdi dhe me shkėlqim.

  40:11 Jepu rrugė tėrbimeve tė zemėrimit tėnd; shiko tėrė mendjemėdhenjtė dhe uli,

  40:12 shiko tėrė kryelartėt dhe poshtėroji, dhe shtypi njerėzit e kėqij kudo qė tė ndodhen.

  40:13 Varrosi tė tėrė nė pluhur, mbylli nė vende tė fshehta.

  40:14 Atėherė edhe unė do tė lėvdoj, sepse dora jote e djathtė tė ka siguruar fitore.

  40:15 Shiko behemothin qė e kam bėrė njėlloj si ti; ai ha barin si kau.

  40:16 Ja, forca e tij qėndron nė ijet dhe fuqia e tij nė muskujt e barkut tė tij.

  40:17 E lėkund bishtin e tij si njė kedėr; nervat e kofshėve tė tij janė tė thurura mirė.

  40:18 Kockat e tij janė si tuba prej bronzi; kockat e tij janė si shufra hekuri.

  40:19 Ai ėshtė e para nga veprat e Perėndisė; vetėm ai qė e bėri mund t`i afrohet atij me shpatėn e tij.

  40:20 Ndonėse malet prodhojnė ushqim pėr tė, dhe aty tėrė kafshėt e fushave dėfrehen,

  40:21 ai shtrihet nėn bimėt e lotusit, nė vende tė fshehura nė kallamishte dhe nė moēale.

  40:22 Bimėt e lotusit e mbulojnė me hijen e tyre, shelgjet e pėrroit e rrethojnė.

  40:23 Lumi mund tė dalė nga shtrati i tij, por ai nuk ka frikė; ėshtė i sigurt nga vetja e tij, edhe sikur Jordani tė sulej kundėr gojės sė tij.

  40:24 Kush, pra, mund ta zėrė nga sytė apo t`i shpojė flegrat e hundės me gremēa?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine