Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 41

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  41:1 A mund ta nxjerrėsh Leviathanin me grep ose tė mbash tė palėvizur gjuhėn e tij me njė litar?

  41:2 A mund t`i vėsh njė xunkth nė flegrat e hundės ose t`i shposh nofullėn me njė ēengel?

  41:3 A do tė tė lutet ai sė tepėrmi apo do tė tė drejtojė fjalė tė ėmbla?

  41:4 A do tė lidhė njė besėlidhje me ty, qė ti ta marrėsh si shėrbėtor pėr gjithnjė?

  41:5 A do tė lozėsh me tė si me njė zog apo do ta mbash lidhur pėr vajzat e tua?

  41:6 Miqtė e tu do tė bėjnė me tė takime tė mrekullueshme apo do ta ndajnė vallė midis tregtarėve?

  41:7 A mund tė mbulosh lėkurėn e tij me shigjeta dhe kokėn e tij me fuzhnja?

  41:8 Vėri duart mbi trupin e tij; do tė tė kujtohet luftimi dhe nuk ke pėr ta rifilluar.

  41:9 Ja, shpresa e atij qė e sulmon ėshtė e rreme; mjafton ta shikosh dhe tė zė tmerri.

  41:10 Askush nuk ka aq guxim sa ta provokojė. Kush, pra, ėshtė nė gjendje tė qėndrojė i fortė para meje?

  41:11 Kush mė ka bėrė njė shėrbim i pari qė unė duhet ta shpėrblej? Ēdo gjė nėn qiejt ėshtė imja.

  41:12 Nuk do t`i kaloj nė heshtje gjymtyrėt e tij, forcėn e tij tė madhe dhe bukurinė e armaturės sė tij.

  41:13 Kush mund ta zhveshė nga parzmorja e tij dhe kush mund t`i afrohet me njė fre tė dyfishtė?

  41:14 Kush mund tė hapė portat e gojės sė tij, e rrethuar siē ėshtė nga tmerri i dhėmbėve tė tij?

  41:15 Shumė tė bukura janė rreshtat e mburojave tė tij, tė salduara fort si prej njė vule.

  41:16 Ato janė aq afėr njėra-tjetrės sa nuk kalon as ajri midis tyre.

  41:17 Janė tė ngjitura njėra me tjetrėn, tė bashkuara fort midis tyre, dhe nuk mund tė ndahen.

  41:18 Teshtimat e tij japin shkreptima drite dhe sytė e tij janė si qepallat e agimit.

  41:19 Nga goja e tij dalin flakė, dalin shkėndija zjarri.

  41:20 Nga flegrat e hundės sė tij del tym, si nga njė enė qė vlon ose nga njė kazan.

  41:21 Fryma e tij i vė zjarrin qymyrit dhe nga goja e tij del flakė.

  41:22 Forca qėndron te qafa e tij dhe para tij hedh valle tmerri.

  41:23 Pjesėt e flashkėta tė mishit tė tij janė fort kompakte, janė mjaft tė ngjeshura mbi tė dhe nuk lėvizin.

  41:24 Zemra e tij ėshtė e fortė si njė gur, e fortė si pjesa e poshtme e mokrės.

  41:25 Kur ngrihet, tė fuqishmit kanė frikė, dhe nga tmerri mbeten tė hutuar.

  41:26 Shpata qė arrin nuk i bėn asgjė, e njėjta gjė ndodh me ushtėn, shigjetėn dhe shtizėn.

  41:27 E quan hekurin si kashtė dhe bronzin si dru tė brejtur nga krimbi.

  41:28 Shigjeta nuk e bėn tė ikė; gurėt e hobesė pėr tė janė si kallamishte.

  41:29 Topuzi i duket sikur ėshtė kashtė, ai tallet me vringėllimėn e ushtės.

  41:30 Poshtė ka maja tė mprehta dhe lė gjurmė si tė lesės mbi baltė.

  41:31 E bėn tė ziejė humnerėn si ndonjė kazan dhe e bėn detin si tė ishte njė enė me melhem.

  41:32 Lė pas vetes njė vazhdė drite dhe humnera duket si e mbuluar nga thinjat.

  41:33 Mbi tokė nuk ka asgjė qė t`i ngjajė, qė tė jetė bėrė pa pasur fare frikė.

  41:34 Shiko nė fytyrė tėrė njerėzit mendjemėdhenj; ai ėshtė mbret mbi tė gjitha bishat mė madhėshtore".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine