Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 "Bėrtit, pra! A ka vallė ndonjė qė tė pėrgjigjet? Kujt prej shenjtorėve do t`i drejtohesh?

  5:2 Zemėrimi nė fakt e vret tė pamendin dhe zilia e vret budallanė.

  5:3 E kam parė tė pamendin tė lėshojė rrėnjė, por shumė shpejt e mallkova banesėn e tij.

  5:4 Bijtė e tij nuk kanė asnjė siguri, janė tė shtypur te porta, dhe nuk ka njeri qė t`i mbrojė.

  5:5 I urituri pėrpin tė korrat e tij, ia merr edhe sikur tė jenė midis gjembave, dhe njė lak pėrpin pasurinė e tij.

  5:6 Sepse shpirtligėsia nuk del nga pluhuri dhe mundimi nuk mbin nga toka;

  5:7 por njeriu lind pėr tė vuajtur, ashtu si shkėndija pėr t`u ngjitur lart.

  5:8 Por unė do tė kėrkoja Perėndinė, dhe Perėndisė do t`i besoja ēėshtjen time,

  5:9 atij qė bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė njihen; mrekulli tė panumėrta,

  5:10 qė i jep shiun tokės dhe dėrgon ujin nė fushat;

  5:11 qė ngre tė varfrit dhe vė nė siguri lart ata qė vuajnė.

  5:12 I bėn tė kota synimet e dinakėve, dhe kėshtu duart e tyre nuk mund tė realizojnė planet e tyre;

  5:13 i merr tė urtėt nė dredhinė e tyre, dhe kėshtu kėshilla e tė pandershmėve shpejt bėhet tym.

  5:14 Gjatė ditės ata hasin nė errėsirė, bash nė mesditė ecin me tahmin sikur tė ishte natė;

  5:15 por Perėndia e shpėton nevojtarin nga shpata, nga goja e tė fuqishmėve dhe nga duart e tyre.

  5:16 Kėshtu ka shpresė pėr tė mjerin, por padrejtėsia ia mbyll gojėn atij.

  5:17 Ja, lum njeriu qė Perėndia dėnon; prandaj ti mos e pėrbuz ndėshkimin e tė Plotfuqishmit;

  5:18 sepse ai e bėn plagėn, dhe pastaj e fashon, plagos, por duart e tij shėrojnė.

  5:19 Nga gjashtė fatkeqėsi ai do tė tė ēlirojė, po, nė tė shtatėn e keqja nuk do tė tė prekė.

  5:20 Nė kohė zie do tė tė shpėtojė nga vdekja, nė kohė lufte nga forca e shpatės.

  5:21 Do t`i shpėtosh fshikullit tė gjuhės, nuk do tė trembesh kur tė vijė shkatėrrimi.

  5:22 Do tė qeshėsh me shkatėrrimin dhe me zinė, dhe nuk do tė kesh frikė nga bishat e dheut;

  5:23 sepse do tė kesh njė besėlidhje me gurėt e dheut, dhe kafshėt e fushave do tė jenė nė paqe me ty.

  5:24 Do tė dish qė ēadra jote ėshtė e siguruar; do tė vizitosh kullotat e tua dhe do tė shikosh qė nuk mungon asgjė.

  5:25 Do tė kuptosh qė pasardhėsit e tu janė tė shumtė dhe tė vegjlit e tu si bari i fushave.

  5:26 Do tė zbresėsh nė varr nė moshė tė shkuar, ashtu si nė stinėn e vet mblidhet njė tog duajsh.

  5:27 Ja ē`kemi gjetur; kėshtu ėshtė. Dėgjoje dhe pėrfito".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine