Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

  6:2 "Ah, sikur dhembja ime tė ishte peshuar tėrėsisht, dhe fatkeqėsia ime tė vihej bashkė mbi peshoren,

  6:3 do tė ishte me siguri mė e rėndė se rėra e detit! Pėr kėtė arsye fjalėt e mia nuk u pėrfillėn.

  6:4 Duke qenė se shigjetat e tė Plotfuqishmit janė brenda meje, shpirti im ua pi vrerin; tmerrete Perėndisė janė renditur kundėr meje.

  6:5 Gomari i egėr a pėllet vallė pėrpara barit, ose kau a buluron para forazhit tė tij?

  6:6 A hahet vallė njė ushqim i amėsht pa kripė, apo ka ndonjė farė shije nė tė bardhėn e vezės?

  6:7 Shpirti im nuk pranon tė prekė gjėra tė tilla, ato pėr mua janė si njė ushqim i neveritshėm.

  6:8 Ah sikur tė mund tė kisha atė qė kėrkoj, dhe Perėndia tė mė jepte atė qė shpresoj!

  6:9 Dashtė Perėndia tė mė shtypė, tė shtrijė dorėn e tij dhe tė mė shkatėrrojė!

  6:10 Kam megjithatė kėtė ngushėllim dhe ngazėllehem nė dhembjet qė nuk po mė kursehen, sepse nuk i kam fshehur fjalėt e tė Shenjtit.

  6:11 Cila ėshtė forca ime qė ende tė mund tė shpresoj, dhe cili ėshtė fundi im qė tė mund ta zgjas jetėn time?

  6:12 Forca ime a ėshtė vallė ajo e gurėve, ose mishi im ėshtė prej bronzi?

  6:13 A s`jam fare pa ndihmė nė veten time, dhe a nuk ėshtė larguar nga unė dituria?

  6:14 Pėr atė qė ėshtė i pikėlluar, miku duhet tė tregojė dhembshuri, edhe nė qoftė se ai braktis frikėn e tė Plotfuqishmit.

  6:15 Por vėllezėrit e mi mė kanė zhgėnjyer si njė pėrrua, si ujėrat e pėrrenjve qė zhduken.

  6:16 Ato turbullohen pėr shkak tė akullit dhe nė to fshihet bora,

  6:17 por gjatė stinės sė nxehtė ato zhduken; me vapėn e verės ato nuk duken mė nė vendin e tyre.

  6:18 Ato gjarpėrojnė nė shtigjet e shtretėrve tė tyre; futen nė shketėtirė dhe mbarojnė.

  6:19 Karvanet e Temas i kėrkojnė me kujdes, udhėtarėt e Shebės kanė shpresa tek ata,

  6:20 por ata mbeten tė zhgėnjyer megjithė shpresat e tyre; kur arrijnė aty mbeten tė hutuar.

  6:21 Tani pėr mua ju jeni e njėjta gjė, shikoni tronditjen time tė thellė dhe keni frikė.

  6:22 A ju kam thėnė vallė: "Mė jepni diēka" o "mė bėni njė dhuratė nga pasuria juaj",

  6:23 ose "liromėni nga duart e armikut", ose "mė shpengoni nga duart e personave qė pėrdorin dhunėn"?

  6:24 Mė udhėzoni, dhe do tė hesht; mė bėni tė kuptoj ku kam gabuar.

  6:25 Sa tė frytshme janė fjalėt e drejta! Por ēfarė provojnė argumentet tuaja?

  6:26 Mos keni ndėrmend vallė tė qortoni ashpėr fjalėt e mia dhe fjalimet e njė tė dėshpėruari, qė janė si era?

  6:27 Ju do tė hidhnit nė short edhe njė jetim dhe do tė hapnit njė gropė pėr mikun tuaj.

  6:28 Por tani pranoni tė mė shikoni, sepse nuk do tė gėnjej para jush.

  6:29 Ndėrroni mendim, ju lutem, qė tė mos bėhet padrejtėsi! Po, ndėrroni mendim, sepse bėhet fjalė pėr drejtėsinė time.

  6:30 A ka vallė paudhėsi nė gjuhėn time apo qiellza ime nuk i dallon mė ligėsitė?".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine