Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOEL 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 I bini borisė nė Sion dhe jepni kushtrimin nė malin tim tė shenjtė! Le tė dridhen tė gjithė banorėt e vendit, sepse dita e Zotit po vjen, ėshtė e afėrt,

  2:2 po vjen dita e territ dhe e errėsirės sė dendur, ditė resh dhe mjegulle. Ashtu si pėrhapet agimi mbi malet, po vjen njė popull i shumtė dhe i fuqishėm, tė cilit kurrkush nuk i ka ngjarė mė parė dhe as nuk do tė ketė mė kurrė pėr shumė breza qė do tė vijnė.

  2:3 Para tij njė zjarr po gllabėron dhe pas tij njė flakė po djeg. Pėrpara tij vendi ėshtė si kopshti i Edenit; dhe pas tij ėshtė si njė shkretėtirė e mjeruar; po, asgjė nuk i shpėton atij.

  2:4 Pamja e tyre ėshtė si pamja e kuajve, dhe rendin si kuaj tė shpejtė.

  2:5 Ata hidhen mbi majat e maleve me zhurmė qerresh, si brambullima e flakės sė zjarrit qė djeg kallamishtet, si njė popull i fortė qė ėshtė rreshtuar pėr betejė.

  2:6 Pėrpara tyre popujt pėrpėliten nga dhembja, ēdo fytyrė zbehet.

  2:7 Rendin si njerėz trima, ngjiten mbi muret si luftėtarė; secili ndjek rrugėn e vet pa devijuar prej saj.

  2:8 Askush nuk e shtyn fqinjin e tij, secili ndjek shtegun e vet; sulen nė mes tė shigjetave, por nuk plagosen.

  2:9 I bien qytetit kryq e tėrthor, rendin mbi muret, ngjiten nė shtėpi, hyjnė nė to nga dritaret si vjedhės.

  2:10 Para tyre dridhet toka, dridhen qiejt, dielli dhe hėna erren dhe yjet humbin shkėlqimin e tyre.

  2:11 Zoti bėn qė t`i dėgjohet zėri para ushtrisė sė tij, sepse fusha e tij ėshtė shumė madhe dhe zbatuesi i fjalės sė tij ėshtė i fuqishėm. Po, dita e Zotit ėshtė e madhe dhe fort e tmerrshme; kush mund ta durojė?

  2:12 "Prandaj tani", thotė Zoti, "kthehuni tek unė me gjithė zemrėn tuaj, me agjėrime, me lot dhe me vajtime".

  2:13 Grisni zemrėn tuaj dhe jo rrobat tuaja dhe kthehuni tek Zoti, Perėndia juaj, sepse ai ėshtė i mėshirshėm dhe plot dhemshuri, i ngadalshėm nė zemėrim dhe me shumė dashamirėsi, dhe pendohet pėr tė keqen qė ka dėrguar.

  2:14 Kush e di, ndoshta kthehet dhe pendohet, dhe lė pas tij njė bekim, njė ofertė ushqimesh dhe njė libacion pėr Zotin, Perėndinė tuaj?

  2:15 I bini borisė nė Sion, shpallni njė agjėrim, thėrrisni njė kuvend solemn.

  2:16 Mblidhni popullin, shenjtėroni kuvendin, mblidhni pleqtė, mblidhni fėmijėt dhe foshnjat e gjirit. Tė dalė dhėndrri nga dhoma e tij dhe nusja nga dhoma e saj e nusėrisė.

  2:17 Midis portikut dhe altarit le tė qajnė priftėrinjtė, ministrat e Zotit, dhe le tė thonė: "Fale, o Zot, popullin tėnd dhe mos ia lėr trashėgiminė tėnde turpit apo nėnshtrimit nga ana e kombeve. Sepse do tė thonė midis popujve: "Ku ėshtė Perėndia i tyre?"".

  2:18 Atėherė Zoti u bė xheloz pėr vendin e tij dhe i erdhi keq pėr popullin e tij.

  2:19 Zoti do tė pėrgjigjet dhe do t`i thotė popullit tė tij: "Ja, unė do t`ju dėrgoj grurė, musht dhe vaj, do t`i keni me bollėk dhe nuk do tė jeni mė turpi i kombeve.

  2:20 Do tė largoj nga ju ushtrinė e veriut dhe do ta ēoj nė njė tokė tė zhuritur dhe tė shkretė; pararojėn e saj drejt detit lindor dhe praparojėn e saj drejt detit perėndimor; era e keqe e saj do tė pėrhapet, duhma e saj do tė pėrhapet, sepse ka bėrė gjėra tė mėdha.

  2:21 Mos kij frikė, o tokė, gėzohu, ngazėllohu, sepse Zoti ka bėrė gjėra tė mėdha.

  2:22 Mos kini frikė, o kafshė tė fushave, sepse tokat pėr kullotė do tė gjelbėrojnė, drurėt mbajnė frytin e tyre, fiku dhe hardhia japin tėrė bollėkun e tyre.

  2:23 Prandaj gėzohuni, o bij tė Sionit, dhe kėnaquni, ngazėllohuni tek Zoti, Perėndia juaj, sepse ju ka dhėnė shiun e parė me drejtėsi, dhe do tė bėjė tė bjerė pėr ju shiun, shiun e parė dhe shiun e fundit nė muajin e parė.

  2:24 Lėmenjtė do tė jenė plot me grurė dhe nė butet do tė grafullojė mushti dhe vaji;

  2:25 kėshtu do t`ju kompensoj pėr tė korrat qė kanė ngrėnė karkaleci, larva e karkalecit, bulkthi dhe krimbi, ushtria ime e madhe qė kisha dėrguar kundėr jush.

  2:26 Dhe ju do tė hani me bollėk dhe do tė ngopeni, dhe do tė lėvdoni emrin e Zotit, Perėndisė tuaj, qė pėr ju ka bėrė mrekulli, dhe popullin tim nuk do ta mbulojė mė turpi.

  2:27 Atėherė ju do tė pranoni qė unė jam nė mes tė Izraelit dhe qė jam Zoti, Perėndia juaj, dhe nuk ka asnjė tjetėr; popullin tim nuk do ta mbulojė mė turpi".

  2:28 "Mbas kėsaj do tė ndodhė qė unė do tė pėrhap Frymėn tim mbi ēdo mish; bijtė tuaj dhe bijat tuaja do tė profetizojnė, pleqtė tuaj do tė shohin ėndrra, tė rinjtė tuaj do tė kenė vegime.

  2:29 Nė ato ditė do tė pėrhap Frymėn time edhe mbi shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret.

  2:30 Do tė bėj mrekulli nė qiejt dhe mbi tokė: gjak, zjarr dhe shtėllunga tymi.

  2:31 Dielli do tė shndėrrohet nė terr dhe hėna nė gjak, para se tė vijė dita e madhe dhe e tmerrshme e Zotit.

  2:32 Dhe do tė ndodhė qė kushdo qė do t`i drejtohet emrit tė Zotit do tė shpėtojė, sepse nė malin Sion dhe nė Jeruzalem do tė ketė shpėtim, siē e ka thėnė Zoti, edhe pėr ata qė kanė mbetur gjallė dhe qė Zoti do t`i thėrrasė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine