Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 11

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  11:1 Ishte atėherė i sėmurė njė farė Llazari nga Betania, fshati i Marisė dhe i Martės, motrės sė saj.

  11:2 Maria ishte ajo qė e vajosi me vaj erėkėndėshėm Zotin dhe ia fshiu kėmbėt me flokėt e saj; dhe vėllai i saj, Llazari, ishte i sėmurė.

  11:3 Prandaj motrat i dėrguan fjalė Jezusit: ``Zot, ja, ai qė ti e do shumė ėshtė i sėmurė``.

  11:4 Dhe Jezusi si dėgjoi kėto tha: ``Kjo sėmundje nuk ėshtė pėr vdekje, po pėr lavdinė e Perėndisė, qė nėpėrmjet saj tė pėrlėvdohet Biri i Perėndisė``.

  11:5 Por Jezusi e donte Martėn, motrėn e saj dhe Llazarin.

  11:6 Kur dėgjoi se Llazari ishte i sėmurė, qėndroi edhe dy ditė nė vendin ku ishte.

  11:7 Pastaj u tha dishepujve: ``Tė kthehemi pėrsėri nė Jude``.

  11:8 Dishepujt i thanė: ``Mėsues, pak mė parė Judenjtė kėrkonin tė tė vrisnin me gurė dhe ti po shkon pėrsėri atje?``.

  11:9 Jezusi u pėrgjigj: ``Nuk janė vallė dymbėdhjetė, orėt e ditės? Kur dikush ecėn ditėn, nuk pengohet, sepse sheh dritėn e kėsaj bote,

  11:10 por nėse dikush ecėn natėn, pengohet, sepse drita nuk ėshtė nė tė``.

  11:11 Mbasi i tha kėto gjėra, shtoi: ``Mikun tonė, Llazarin e ka zėnė gjumi, por unė po shkoj ta zgjoj``.

  11:12 Atėherė dishepujt e tij thanė: ``Zot, po tė flejė, do tė shpėtojė``.

  11:13 Por Jezusi u kishte folur pėr vdekjen e tij, kurse ata pandehnin se kishte folur pėr fjetjen e gjumit.

  11:14 Atėherė Jezusi u tha atyre haptas: ``Llazari ka vdekur.

  11:15 Edhe unė gėzohem pėr ju qė nuk isha atje, qė tė besoni; por le tė shkojmė tek ai``.

  11:16 Atėherė Thomai, i quajtur Binjaku, u tha bashkėdishepujve: ``Tė shkojmė edhe ne, qė tė vdesim me tė``.

  11:17 Kur arriti Jezusi, pra, gjeti qė Llazari ishte qė prej katėr ditėsh nė varr.

  11:18 Por Betania ishte rreth pesėmbėdhjetė stade larg Jeruzalemit.

  11:19 Dhe shumė Judenj kishin ardhur te Marta dhe te Maria pėr t`i ngushėlluar pėr vėllanė e tyre.

  11:20 Marta, pra, si e mori vesh se po vinte Jezusi, i doli pėrpara; kurse Maria ishte ulur nė shtėpi.

  11:21 Marta i tha Jezusit: ``Zot, po tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur,

  11:22 por edhe tani e di se tė gjitha ato qė ti i kėrkon Perėndisė, Perėndia do tė t`i japė``.

  11:23 Jezusi i tha: ``Yt vėlla do tė ringjallet``.

  11:24 Marta i tha: ``E di se do tė ringjallet, nė ringjallje, ditėn e fundit``.

  11:25 Jezusi i tha: ``Unė jam ringjallja dhe jeta; ai qė beson nė mua, edhe sikur tė duhej tė vdesė do tė jetojė.

  11:26 Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesė kurrė pėrjetė. A e beson kėtė?``.

  11:27 Ajo i tha: ``Po, Zot, unė besoj se ti je Krishti, Biri i Perėndisė, qė duhet tė vinte nė botė``

  11:28 Dhe, si tha kėshtu, shkoi tė thėrrasė fshehtas Marinė, motrėn e saj, duke thėnė: ``Mėsuesi ėshtė kėtu dhe po tė thėrret``.

  11:29 Posa e dėgjoi, ajo u ēua me nxitim dhe erdhi tek ai.

  11:30 Por Jezusi ende nuk kishte arritur nė fshat, por ndodhej nė vendin ku Marta e kishte takuar.

  11:31 Prandaj Judenjtė qė ishin me tė nė shtėpi pėr ta ngushėlluar, kur panė se Maria u ēua me nxitim dhe doli, e ndoqėn, duke thėnė: ``Ajo po shkon te varri pėr tė qarė aty``.

  11:32 Sapo Maria arriti te vendi ku ndodhej Jezusi dhe e pa atė, i ra ndėr kėmbė duke i thėnė: ``Zot, po tė ishe ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur``.

  11:33 Atėherė Jezusi, kur pa se ajo dhe Judenjtė qė kishin ardhur me tė po qanin, u psherėtiu nė frymė dhe u trondit,

  11:34 dhe tha: ``Ku e keni vėnė?``. Ata i thanė: ``Zot, eja e shih!``.

  11:35 Jezusi qau.

  11:36 Atėherė Judenjtė thanė: ``Shih, sa e donte!``.

  11:37 Por disa nga ata thanė: ``Ky, qė i hapi sytė tė verbėrit, s`mund tė bėnte qė ky tė mos vdiste?".

  11:38 Prandaj Jezusi, pėrsėri i tronditur pėrbrenda, erdhi te varri; por ky ishte njė guvė dhe kishte pėrpara njė gur.

  11:39 Jezusi tha: ``Hiqni gurin!``. Marta, motra e tė vdekurit, i tha: ``Zot, ai tashmė qelbet, sepse ka vdekur prej katėr ditėsh``.

  11:40 Jezusi i tha: ``A nuk tė thashė se po tė besosh, do tė shohėsh lavdinė e Perėndisė?``.

  11:41 Atėherė ata e hoqėn gurin prej vendit ku ishte shtrirė i vdekuri. Dhe Jezusi i ngriti sytė lart dhe tha: ``O Atė, tė falėnderoj qė mė ke dėgjuar.

  11:42 Unė e dija mirė se ti gjithnjė mė dėgjon, por i kam thėnė kėto pėr turmėn qė ėshtė pėrreth, qė tė besojnė se ti mė ke dėrguar``.

  11:43 Dhe, mbasi tha kėto, thirri me zė tė lartė: ``Llazar, eja jashtė!``.

  11:44 Atėherė i vdekuri doli, me duart e kėmbėt tė lidhura me rripa pėlhure dhe me fytyrėn tė mbėshtjellė nė njė rizė. Jezusi u tha atyre: ``Zgjidheni dhe lėreni tė shkojė!``.

  11:45 Atėherė shumė nga Judenjtė, qė kishin ardhur te Maria dhe kishin parė gjithēka kishte bėrė Jezusi, besuan nė tė.

  11:46 Por disa nga ata shkuan te farisenjtė dhe u treguan atyre ē`kishte bėrė Jezusi.

  11:47 Atėherė krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė mblodhėn sinedrin dhe thanė: ``Ē`tė bėjmė? Ky njeri po bėn shumė shenja.

  11:48 Po ta lėmė tė vazhdojė kėshtu, tė gjithė do tė besojnė nė tė, do tė vijnė Romakėt dhe do tė shkatėrrojnė vendin dhe kombin tonė``.

  11:49 Por njė nga ata, Kajafa, qė ishte kryeprifti i atij viti, u tha atyre: ``Ju nuk kuptoni asgjė;

  11:50 dhe as nuk e konceptoni se ėshtė e leverdishme pėr ne qė tė vdesė vetėm njė njeri pėr popullin, dhe tė mos humbasė gjithė kombi``.

  11:51 Por kėtė ai nuk e tha nga vetja; por, duke qenė kryeprift i atij viti, profetizoi se Jezusi duhej tė vdiste pėr kombin,

  11:52 dhe jo vetėm pėr kombin, por edhe pėr t`i mbledhur nė njė, bijtė e Perėndisė qė ishin tė shpėrndarė.

  11:53 Qė nga ajo ditė, pra, ata vendosėn ta vrasin.

  11:54 Pėr kėtė arsye Jezusi nuk ecte mė haptasi midis Judenjve, por u tėrhoq nė njė krahinė afėr shkretėtirės, nė njė qytet qė quhej Efraim dhe aty rrinte me dishepujt e tij.

  11:55 Dhe Pashka e Judenjve ishte afėr dhe shumė veta nga ajo krahinė u ngjitėn nė Jeruzalem pėrpara Pashkės pėr t`u pastruar.

  11:56 E kėrkonin, pra, Jezusin dhe, duke qėndruar nė tempull, thoshnin nė mes tyre: ``Si ju duket juve? A do tė vijė ai pėr festė?``.

  11:57 Krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė kishin dhėnė urdhėr qė, po ta dinte ndokush se ku ishte ai, tė sinjalizonte qė ta kapnin.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine