Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Tri ditė mė vonė po bėhej njė dasmė nė Kanė tė Galilesė, dhe nėna e Jezusit ishte atje.

  2:2 Edhe Jezusi me dishepujt e vet ishte ftuar nė dasmė.

  2:3 Duke qenė se mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha: ``Nuk kanė mė verė!``.

  2:4 Jezusi i tha: ``Ē`ke me mua, o grua? Ora ime s`ka ardhur akoma!``.

  2:5 Nėna e tij u tha shėrbėtorėve: ``Bėni gjithēka qė ai t`ju thotė!``.

  2:6 Aty ishin gjashtė enė prej guri, qė pėrdoreshin pėr pastrimin e Judenjve, dhe secila nxėnte dy ose tri masa.

  2:7 Jezusi u tha: ``Mbushni enėt me ujė!``. Dhe ata i mbushėn deri nė grykė.

  2:8 Pastaj u tha: ``Nxirreni tani dhe ēojani tė parit tė festės``. Dhe ata ia ēuan.

  2:9 Dhe, mbasi i pari i festės e provoi ujin e shndėrruar nė verė (ai nuk e dinte nga vinte kjo verė, por e dinin mirė shėrbėtorėt qė e kishin nxjerrė ujin), i pari i festės e thirri dhėndrin,

  2:10 dhe i tha: ``Ēdo njeri nxjerr nė fillim verėn mė tė mirė dhe, kur tė ftuarit kanė pirė shumė, verėn e keqe; ti, pėrkundrazi, e ke ruajtur verėn e mirė deri tani!``.

  2:11 Jezusi bėri kėtė fillim tė shenjave nė Kanė tė Galilesė dhe e shfaqi lavdinė e tij, dhe dishepujt e tij besuan nė tė.

  2:12 Pas kėsaj, ai zbriti nė Kapernaum me nėnėn e tij, vėllezėrit e tij dhe me dishepujt e tij; dhe ata qėndruan aty pak ditė.

  2:13 Pra, Pashka e Judenjve ishte afėr dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem.

  2:14 Dhe nė tempull gjeti ata qė shisnin qe, dele e pėllumba dhe kėmbyes monedhash duke ndenjur;

  2:15 dhe si bėri njė kamxhik me litarė, i dėboi tė gjithė nga tempulli bashkė me qetė dhe delet, dhe ua hallakati paratė kėmbyesve tė monedhave dhe ua pėrmbysi tavolinat,

  2:16 dhe shitėsve tė pėllumbave u tha: ``Hiqni kėto gjėra qė kėtej; mos e bėni shtėpinė e Atit tim shtėpi tregtie!``.

  2:17 Kėshtu dishepujve tė tij i kujtohej se ishte shkruar: ``Zelli i shtėpisė sate mė ka pėrpirė!``.

  2:18 Atėherė Judenjtė u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ē`shenjė na tregon se i bėn kėto gjėra?``.

  2:19 Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Shkatėrroni kėtė tempull dhe unė pėr tri ditė do ta ngre pėrsėri!``.

  2:20 Atėherė Judenjtė thanė: ``U deshėn dyzet e gjashtė vjet qė tė ndėrtohet ky tempull, dhe ti do ta ngresh pėr tri ditė?``.

  2:21 Por ai fliste pėr tempullin e trupit tė vet.

  2:22 Kur, mė pas, ai ishte ringjallur prej sė vdekuri, dishepujt e vet u kujtuan se ai kėtė ua kishtė thėnė dhe u besuan Shkrimin dhe fjalėve qė kishte thėnė Jezusi.

  2:23 Dhe kur qe nė Jeruzalem pėr festėn e Pashkės, shumė vetė besuan nė emrin e tij duke parė shenjat qė bėnte,

  2:24 por Jezusit nuk u zinte besė atyre, sepse i njihte tė gjithė,

  2:25 dhe sepse nuk kishte nevojė qė ndokush tė jepte dėshmi pėr njeriun, sepse ai e dinte ē`kishte pėrbrenda njeriut.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine