Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Midis farisenjve ishte njė njeri me emrin Nikodem, njė krer i Judenjve.

  3:2 Ky erdhi natėn te Jezusi dhe i tha: ``Mėsues, ne e dimė se ti je njė mėsues i ardhur nga Perėndia, sepse askush nuk mund tė bėjė shenjat qė bėn ti, nė qoftė se Perėndia nuk ėshtė me tė``.

  3:3 Jezusi iu pėrgjigj dhe tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtete po tė them qė nėse njė nuk ka rilindur, nuk mund ta shohė mbretėrinė e Perėndisė``.

  3:4 Nikodemi i tha: ``Po si mund tė lindė njeriu kur ėshtė plak? A mund tė hyjė ai pėr sė dyti nė barkun e nėnės sė vet dhe tė lindė?``.

  3:5 Jezusi u pėrgjigj: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se kush nuk ka lindur nga uji dhe nga Fryma, nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė.

  3:6 Ē`ka lindur nga mishi ėshtė mish; por ē`ka lindur nga Fryma ėshtė frymė.

  3:7 Mos u mrrekullo qė tė thashė: "Duhet tė lindni pėrsėri".

  3:8 Era fryn ku tė dojė dhe ti ia dėgjon zėrin, por ti nuk e di nga vjen as ku po shkon; kėshtu ėshtė edhe ēdo njėri qė ka lindur nga Fryma``.

  3:9 Nikodemi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Si mund tė ndodhin kėto gjėra?``.

  3:10 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Ti je mėsuesi i Izraelit dhe nuk i ditke kėto gjėra?

  3:11 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se ne flasim atė qė dimė dhe dėshmojmė atė qė pamė, por ju nuk e pranoni dėshminė tonė.

  3:12 Nė qoftė se ju fola pėr gjėrat tokėsore dhe ju nuk besoni, si do tė mė besoni nėse ju flas pėr gjėrat qiellore?

  3:13 Askush nuk u ngjit nė qiell, pėrveē atij qė zbriti nga qielli, pra, Birit tė njeriut qė ėshtė nė qiell.

  3:14 Dhe ashtu si Moisiu e ngriti lart gjarprin nė shkretėtirė, kėshtu duhet tė ngrihet lart Biri i njeriut,

  3:15 qė kushdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

  3:16 Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

  3:17 Sepse Perėndia nuk e dėrgoi Birin e vet nė botė qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtohet prej tij.

  3:18 Ai qė beson nė tė nuk dėnohet, por ai qė nuk beson tashmė ėshtė dėnuar, sepse nuk ka besuar nė emrin e Birit tė vetėmlindur tė Perėndisė.

  3:19 Tani gjykimi ėshtė ky: Drita erdhi nė botė dhe njerėzit deshėn errėsirėn mė tepėr se dritėn, sepse veprat e tyre ishin tė mbrapshta.

  3:20 Sepse kushdo qė bėn gjėra tė mbrapshta e urren dritėn dhe nuk vjen te drita, qė tė mos zbulohen veprat e tij;

  3:21 por kush bėn tė vėrtetėn vjen te drita, qė veprat e tij tė zbulohen, sepse u bėnė nė Perėndinė``.

  3:22 Pas kėtyre gjėrave, Jezusi erdhi me dishepujt e vet nė tokėn e Judesė dhe qėndroi aty bashkė me ta dhe pagėzonte.

  3:23 Por edhe Gjoni pagėzonte nė Enon, afėr Salimit, sepse aty kishte shumė ujė; dhe njerėzit vinin dhe pagėzoheshin,

  3:24 sepse Gjoni s`ishte hedhur akoma nė burg.

  3:25 Atėherė lindi njė diskutim ndėrmjet dishepujve tė Gjonit me Judenjtė rreth pastrimit.

  3:26 Kėshtu erdhėn te Gjoni dhe i thanė: ``Mėsues, ai qė ishte me ty pėrtej Jordanit, pėr tė cilin ti bėre dėshmi, ja, ai pagėzon dhe tė gjithė shkojnė tek ai``.

  3:27 Gjoni u pėrgjigj dhe tha: ``Njeriu nuk mund tė marrė asgjė, nėse nuk i ėshtė dhėnė nga qielli.

  3:28 Ju vetė mė jeni dėshmitarė se thashė: "Unė nuk jam Krishti, por jam dėrguar pėrpara tij".

  3:29 Ai qė e ka nusen ėshtė dhėndri, por miku i dhėndrit, qė ėshtė i pranishėm dhe e dėgjon, gėzohet shumė pėr zėrin e dhėndrit; prandaj ky gėzimi im ėshtė i plotėsuar!

  3:30 Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem.

  3:31 Ai qė vjen nga lart ėshtė pėrmbi tė gjithė; ai qė vjen nga dheu ėshtė nga dheu dhe flet pėr dheun; ai qė vjen nga qielli ėshtė pėrmbi tė gjithė.

  3:32 Dhe ai dėshmon ēfarė ka parė dhe dėgjuar, por askush nuk e pranon dėshminė e tij.

  3:33 Ai qė e pranoi dėshminė e tij e vulosi se Perėndia ėshtė i vėrtetė.

  3:34 Sepse ai qė Perėndia ka dėrguar flet fjalėt e Perėndisė, sepse Perėndia nuk e jep Frymėn e tij me masė.

  3:35 Ati e do Birin dhe i ka dhėnė nė dorė ēdo gjė.

  3:36 Kush beson nė Birin ka jetė tė pėrjetshme, kurse kush nuk i bindet Birit nuk do tė shohė jetė, por zemėrimi i Perėndisė qėndron mbi tė``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine