Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Pas kėtyre ngjarjeve ishte njė festė e Judenjve dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem.

  5:2 Nė Jeruzalem, afėr portės sė dhenve, ėshtė njė pellg qė nė hebraisht quhet Betesda, dhe ka pesė portikė.

  5:3 Nėn to dergjeshin njė numėr i madh tė lėnguarish: tė verbėr, tė ēalė dhe tė paralizuar, tė cilėt prisnin lėvizjen e ujit.

  5:4 Sepse njė engjėll, kohė pas kohe, zbriste nė pellg dhe e lėvizte ujin; dhe i pari qė hynte, mbasi uji ishte lėvizur, shėrohej nga ēfarėdo sėmundje qė tė kishte.

  5:5 Aty ishte njė njeri i lėnguar prej tridhjetė e tetė vjetėsh.

  5:6 Jezusi, duke e parė shtrirė dhe duke ditur se prej shumė kohe ishte nė atė gjendje, i tha: ``A dėshiron tė shėrohesh?``.

  5:7 I lėnguari u pėrgjigj: "Zot, unė s`kam njeri qė, kur lėviz uji, tė mė fusė nė pellg; dhe, ndėrsa unė po shkoj, njė tjetėr zbret para meje``.

  5:8 Jezusi i tha: ``Ēohu, merr vigun tėnd dhe ec!``.

  5:9 Njeriu u shėrua nė ēast, mori vigun e tij dhe eci. Atė ditė ishte e shtunė.

  5:10 Prandaj Judenjtė i thanė atij qė u shėrua: ``Éshtė e shtunė; nuk ėshtė e ligjshme pėr ty tė ngresh vigun tėnd!``.

  5:11 Ai iu pėrgjigj atyre: ``Ai qė mė shėroi mė tha: "Merre vigun tėnd dhe ec!"``.

  5:12 Atėherė ata e pyetėn: ``Kush ėshtė ai njeri qė tė tha: "Merre vigun tėnd dhe ec"?``.

  5:13 Por ai qė ishte shėruar nuk e dinte kush ishte, sepse Jezusi ishte larguar pėr shkak tė turmės qė ishte nė atė vend.

  5:14 Mė vonė Jezusi e gjeti nė tempull dhe i tha: ``Ja, ti u shėrove; mos mėkato mė qė tė mos tė tė bėhet njė gjė mė e keqe``.

  5:15 Ai njeri shkoi dhe u tregoi Judenjve se Jezusi ishte ai qė e shėroi.

  5:16 Pėr kėtė Judenjtė e pėrndiqnin Jezusin dhe kėrkonin ta vrisnin, sepse bėnte kėto gjėra tė shtunave.

  5:17 Por Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Im Atė vepron deri mė tash, e edhe unė veproj``.

  5:18 Pėr kėtė Judenjtė kėrkonin edhe mė tepėr ta vrisnin, sepse jo vetėm se shkelte tė shtunėn, por edhe se thoshte se Perėndia ishte ati i vet, duke e barazuar veten me Perėndinė.

  5:19 Atėherė Jezusi u pėrgjgj dhe u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se Biri nuk mund tė bėjė asgjė prej vetvetes, pėrveē asaj qė sheh se bėn Ati; gjėrat nė fakt qė bėn Ati, i bėn po ashtu dhe Biri.

  5:20 Sepse Ati e do Birin dhe i dėfton gjithēka qė bėn vetė; dhe do t`i dėftojė vepra mė tė mėdha se kėto, qė tė mrekulloheni.

  5:21 Nė fakt ashtu si ati ringjall tė vdekurit dhe u jep atyre jetėn, po kėshtu edhe Biri i jep jetėn kujtdo qė do.

  5:22 Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,

  5:23 qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin; kush nuk e nderon Birin, nuk nderon Atin qė e ka dėrguar.

  5:24 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ai qė e dėgjon fjalėn time dhe beson nė atė qė mė ka dėrguar, ka jetė tė pėrjetshme, dhe ai nuk vjen nė gjyq, por ka kaluar nga vdekja nė jetė.

  5:25 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Po vjen ora, madje ka ardhur, kur tė vdekurit do tė dėgjojnė zėrin e Birit tė Perėndisė, dhe ata qė e kanė dėgjuar do tė jetojnė.

  5:26 Sepse, sikurse Ati ka jetė nė vetvete, kėshtu ia ka dhėnė dhe Birit tė ketė jetė nė vetvete;

  5:27 dhe i ka dhėnė gjithashtu autoritet tė gjykojė, sepse ėshtė Bir i njeriut.

  5:28 Mos u mrrekulloni pėr kėtė, sepse po vjen ora kur tė gjithė ata qė janė nė varre do ta dėgjojnė zėrin e tij

  5:29 dhe do tė dalin prej tyre; ata qė kanė bėrė tė mira, nė ringjallje tė jetės, dhe ata qė kanė bėrė tė liga, nė ringjalljen e dėnimit.

  5:30 Unė s`mund tė bėj asgjė nga vetja ime; gjykoj sipas asaj qė dėgjoj dhe gjyqi im ėshtė i drejtė, sepse nuk kėrkoj vullnetin tim, por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar.

  5:31 Nėse unė dėshmoj pėr veten time, dėshmia ime nuk ėshtė e vėrtetė.

  5:32 Éshtė njė tjetėr qė dėshmon pėr mua, dhe unė e di se dėshmia qė ai jep pėr mua ėshtė e vėrtetė.

  5:33 Ju keni dėrguar te Gjoni dhe ai i ka dhėnė dėshmi tė vėrtetės.

  5:34 Tani unė nuk e marr dėshminė nga asnjė njeri, por i them kėto gjėra qė ju tė shpėtoheni.

  5:35 Ai ishte njė kandil qė digjet e ndriēon; dhe ju deshėt tė gėzoheni pėr pak kohė nė dritėn e tij.

  5:36 Por dėshmia qė kam unė ėshtė mė e madhe nga ajo e Gjonit; sepse veprat qė Ati mė ka dhėnė tė kryej, ato vepra qė bėj unė, dėshmojnė pėr mua, se Ati mė ka dėrguar.

  5:37 Dhe Ati, qė mė dėrgoi, ai vetė ka dėshmuar pėr mua; ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e keni parė fytyrėn e tij,

  5:38 dhe nuk e keni fjalėn e tij qė tė banojė nė ju, sepse nuk besoni nė atė qė ai ka dėrguar.

  5:39 Ju hetoni Shkrimet sepse mendoni tė keni nėpėrmjet tyre jetė tė pėrjetshme; dhe ato janė kėto qė dėshmojnė pėr mua.

  5:40 Por ju nuk doni tė vini tek unė qė tė keni jetėn.

  5:41 Unė nuk marr lavdi nga njerėzit.

  5:42 Por unė ju njoh, qė nuk keni dashurinė e Perėndisė nė ju.

  5:43 Unė kam ardhur nė emėr tė Atit tim dhe ju nuk mė pranoni; po tė vinte ndonjė tjetėr nė emėr tė vet, ju do ta pranonit.

  5:44 Si mund tė besoni ju, ju qė ia merrni lavdinė njėri-tjetrit dhe nuk kėrkoni lavdinė qė vjen vetėm nga Perėndia?

  5:45 Mos mendoni se unė ju padis tek Ati; ka kush t`ju padisė: Moisiu, nė tė cilin ju kishit varur shpresėn tuaj;

  5:46 sepse nėqoftėse ju do t`i kishit besuar Moisiut, do tė mė besonit edhe mua, sepse ai ka shkruar pėr mua.

  5:47 Por nėqoftėse ju nuk u besoni shkrimeve tė tij, si do t`u besoni fjalėve tė mia?``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine