Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Dhe Jezusi shkoi nė malin e Ullinjve.

  8:2 Por, si zbardhi dita, u kthye pėrsėri nė tempull dhe gjithė populli erdhi tek ai; dhe ai u ul dhe i mėsonte.

  8:3 Atėherė farisenjtė dhe skribėt i prunė njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes,

  8:4 i thanė Jezusit: ``Mėsues, kjo grua ėshtė kapur nė flagrancė, duke shkelur kurorėn.

  8:5 Por nė ligj Moisiu na ka urdhėruar tė vriten me gurė gra tė tilla, por ti ē`thua?``.

  8:6 Flisnin kėshtu pėr ta vėnė nė provė dhe pėr tė pasur diēka pėr ta paditur. Por Jezusi, duke u shtėnė se nuk dėgjoi, u pėrkul dhe shkruante me gisht nė dhe.

  8:7 Dhe, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u drejtua dhe u tha atyre: ``Kush nga ju ėshtė pa mėkat, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj!``.

  8:8 Pastaj u pėrkul pėrsėri dhe shkruante nė dhe.

  8:9 Atėherė ata, e dėgjuan kėtė dhe tė bindur nga ndėrgjegjja, u larguan njė nga njė, duke filluar nga mė tė vjetrit e deri te tė fundit; kėshtu Jezusi mbeti vetėm me atė grua, qė qėndronte atje nė mes.

  8:10 Jezusi atėherė u ngrit dhe, duke mos parė tjetėr pėrveē gruas, i tha: ``O grua, ku janė ata qė tė paditnin? Askush nuk tė dėnoi?``.

  8:11 Dhe ajo u pėrgjigj: ``Askush, Zot``. Atėherė Jezusi i tha: ``As unė nuk tė dėnoj; shko dhe mos mėkato mė``.

  8:12 Dhe Jezusi u foli atyre pėrsėri duke thėnė: ``Unė jam drita e botės; kush mė ndjek nuk do tė ecė nė errėsirė, por do tė ketė dritėn e jetės``.

  8:13 Atėherė farisenjtė i thanė: ``Ti dėshmon pėr vetveten; dėshmimi yt nuk ėshtė i vėrtetė``.

  8:14 Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Edhe pse dėshmoj pėr vetvete, dėshmimi im ėshtė i vėrtetė, sepse unė e di nga kam ardhur e ku po shkoj; ju, pėrkundrazi, nuk e dini as nga vij dhe as ku po shkoj.

  8:15 Ju gjykoni sipas mishit, unė nuk gjykoj asnjeri.

  8:16 Por, edhe kur gjykoj, gjykimi im ėshtė i vėrtetė, sepse unė nuk jam vetėm, por jam unė dhe Ati qė mė dėrgoi.

  8:17 Edhe nė ligjin tuaj ėshtė shkruar se dėshmimi i dy njerėzve ėshtė i vėrtetė.

  8:18 Unė jam ai qė dėshmoj pėr vetvete dhe Ati qė mė ka dėrguar dėshmon pėr mua``.

  8:19 Atėherė i thanė: ``Ku ėshtė Ati yt?``. Jezusi u pėrgjigj: ``Ju nuk mė njihni as mua, as Atin tim; po tė mė njihnit mua, do tė njihnit edhe Atin tim``.

  8:20 Jezusi i shprehu kėto fjalė nė vendin e thesarit, duke mėsuar nė tempull dhe askush nuk e kapi, sepse nuk i kishte ardhur akoma ora.

  8:21 Jezusi, pra, u tha atyre pėrsėri: ``Unė po shkoj dhe ju do tė mė kėrkoni, dhe do tė vdisni nė mėkatin tuaj. Atje ku shkoj unė, ju nuk mund tė vini``.

  8:22 Prandaj Judenjtė thoshnin: ``Mos don tė vrasė veten, sepse thotė: "Ku shkoj unė, ju nuk mund tė vini"?``.

  8:23 Dhe ai u tha atyre: ``Ju jeni nga kėtu poshtė, kurse unė jam nga atje lart; ju jeni prej kėsaj bote, unė nuk jam prej kėsaj bote.

  8:24 Prandaj ju thashė se ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, sepse po tė mos besoni se unė jam, ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja``.

  8:25 Atėherė ata i thanė: ``Kush je ti?``. Dhe Jezusi u tha atyre: ``Pikėrisht atė qė ju thashė.

  8:26 Shumė gjėra kam pėr tė thėnė e pėr tė gjykuar lidhur me ju; por ai qė mė ka dėrguar ėshtė i vėrtetė dhe gjėrat qė kam dėgjuar nga ai, ia them botės``.

  8:27 Ata nuk e kuptuan se ai po u fliste atyre pėr Atin.

  8:28 Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Kur ta keni lartuar Birin e njeriut, atėherė do tė njihni se unė jam, dhe se nuk bėj asgjė prej vetvetes, por i them kėto gjėra ashtu si Ati mė ka mėsuar.

  8:29 Dhe ai qė mė ka dėrguar ėshtė me mua; Ati s`mė ka lėnė vetėm, sepse bėj vazhdimisht gjėrat qė i pėlqejnė``.

  8:30 Ndėrsa ai thoshte kėto gjėra, shumė veta besuan nė tė.

  8:31 Atėherė Jezusi u tha Judenjve qė besuan nė tė: ``Nėse do tė qėndroni nė fjalėn time, jeni me tė vėrtetė dishepujt e mi;

  8:32 do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t`ju bėjė tė lirė``.

  8:33 Ata iu pėrgjigjėn: ``Ne jemi pasardhės tė Abrahamit dhe s`kemi qenė kurrė sk-llevėr tė askujt; si mund tė thuash ti: "Do tė bėheni tė lirė"?``.

  8:34 Jezusi u pėrgjigj atyre: Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Kush bėn mėkatin ėshtė skllav i mėkatit.

  8:35 Por skllavi nuk rri pėrgjithmonė nė shtėpi; ndėrsa biri rri pėrgjithmonė.

  8:36 Pra, nėse Biri do t`ju bėjė tė lirė, do tė jeni me tė vėrtetė tė lirė``.

  8:37 ``Unė e di se jeni pasardhėsit e Abrahamit, por ju kėrkoni tė mė vrisni, sepse fjala ime nuk gjen vend nė ju.

  8:38 Unė flas pėr ē`kam parė tek Ati im, dhe ju bėni gjėrat qė keni parė tek ati juaj``.

  8:39 Ata, duke u pėrgjigjur, i thanė: ``Ati ynė ėshtė Abrahami``. Jezusi u tha atyre: ``Po tė ishit bij tė Abrahamit, do tė bėnit veprat e Abrahamit;

  8:40 por ju tani kėrkoni tė mė vrisni mua, qė ju kam folur tė vėrtetėn qė kam dėgjuar nga Perėndia; Abrahami kėtė nuk e bėri.

  8:41 Ju bėni veprat e atit tuaj``. Prandaj ata i thanė: ``Ne nuk lindėm nga kurvėrimi; ne kemi njė Atė tė vetėm: Perėndinė``.

  8:42 Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Po tė ishte Perėndia Ati juaj, ju do tė mė donit, sepse kam dalė dhe kam ardhur nga Perėndia; nuk kam ardhur, pra, nga vetja ime, por ai mė ka dėrguar.

  8:43 Pėrse nuk e kuptoni thėnien time? Sepse nuk mund tė dėgjoni fjalėn time.

  8:44 Ju jeni nga djalli, qė ėshtė ati juaj, dhe doni tė bėni dėshirat e atit tuaj; ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe nuk qėndroi nė tė vėrtetėn, sepse nė tė nuk ka tė vėrtetė. Kur thotė tė rrema, flet nga vetvetja, sepse ėshtė gėnjeshtar dhe ati i rrenės.

  8:45 Kurse mua, duke qenė se ju them tė vėrtetėn, nuk mė besoni.

  8:46 Cili nga ju mė bind pėr mėkat? Nėse flas tė vėrtetėn, pėrse nuk mė besoni?

  8:47 Kush ėshtė prej Perėndisė, i dėgjon fjalėt e Perėndisė; prandaj ju nuk dėgjoni, se nuk jeni prej Perėndisė``.

  8:48 Atėherė Judenjtė iu pėrgjigjėn dhe i thanė: ``A nuk themi me tė drejtė se ti je Samaritan dhe se ke njė demon?``.

  8:49 Jezusi u pėrgjigj: ``Unė s`kam njė demon, por nderoj Atin tim; ju pėrkundrazi mė ēnderoni.

  8:50 Tani unė nuk kėrkoj lavdinė time, ka kush e kėrkon dhe gjykon.

  8:51 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se ai qė zbaton fjalėn time, nuk do ta shohė kurrė vdekjen, pėrjetė``.

  8:52 Pra Judenjtė i thanė: ``Tani njohim se ti ke njė demon. Abrahami dhe profetėt kanė vdekur, kurse ti thua: "Kur njėri zbaton fjalėn time, nuk do ta shijojė kurrė vdekjen, pėrjetė".

  8:53 Ti qenke mė i madh se ati ynė Abraham, i cili ka vdekur? Edhe profetėt kanė vdekur; kush pretendon se je?``.

  8:54 Jezusi u pėrgjigj: ``Nė qoftė se unė e pėrlėvdoj veten, lavdia ime s`ėshtė asgjė. Éshtė Ati im ai qė mė pėrlėvdon, pėr tė cilin ju thoni se ėshtė Perėndia juaj.

  8:55 Por ju ende s`e keni njohur, kurse unė e njoh dhe, po tė thoja se nuk e njoh, do tė isha njė gėnjeshtar si ju; por unė e njoh dhe e zbatoj fjalėn e tij.

  8:56 Abrahami, ati juaj, ngazėllohej nė shpresėn qė tė shihte ditėn time; e pa dhe u gėzua``.

  8:57 Judenjtė, pra, i thanė: ``Ti ende nuk je pesėdhjetė vjeē dhe e paske parė Abrahamin?``.

  8:58 Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, unė jam``.

  8:59 Atėherė ata morėn gurė, qė t`i hidhnin kundėr tij; por Jezusi u fsheh dhe doli nga tempulli, duke kaluar midis tyre; dhe kėshtu u largua.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine