Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 Pas kėtyre gjėrave, Jezusi pėrshkoi Galilenė, sepse nuk donte tė endej nėpėr Jude, nga qė Judenjtė kėrkonin ta vrisnin.

  7:2 Por festa e Judenjve, ajo e Tabernakujve ishte afėr.

  7:3 Prandaj vėllezėrit e tij i thanė: ``Nisu prej kėndej dhe shko nė Jude, qė edhe dishepujt e tu t`i shohin veprat qė ti bėn.

  7:4 Askush nė fakt nuk bėn asgjė nė fshehtėsi kur kėrkon tė nijhet botėrisht; kur ti do tė bėsh gjėra tė tilla, tregohu botės!``.

  7:5 Nė fakt as vėllezėrit e tij nuk besonin nė tė.

  7:6 Atėherė Jezusi u tha aytre: ``Koha ime nuk ka ardhur ende; por koha juaj ėshtė gjithmonė gati.

  7:7 Bota nuk mund t`ju urrejė juve, por mė urren mua sepse unė dėshmoj pėr tė se veprat e saj janė tė mbrapshta.

  7:8 Ngjituni ju nė kėtė festė; unė nuk po ngjitem ende nė kėtė festė, sepse koha ime ende nuk ėshtė plotėsuar``.

  7:9 Dhe si u tha atyre kėto gjėra, mbeti nė Galile.

  7:10 Mbasi vėllezėrit e tij u ngjitėn nė festė, atėherė edhe ai u ngjit atje, jo haptas, por si fshehurazi.

  7:11 Judenjtė, pra, e kėrkonin gjatė festės dhe thoshnin: ``Ku ėshtė ai?``.

  7:12 Nė turmė pėshpėritej shumė pėr tė; disa thoshnin: ``Ai ėshtė i mirė!``. Tė tjerė thoshnin: ``Jo, madje ai e mashtron popullin``.

  7:13 Por askush nuk fliste haptas pėr tė, nga druajtja e Judenjve.

  7:14 Por, aty nga mesi i festės, Jezusi u ngjit nė tempull dhe mėsonte.

  7:15 Dhe Judenjtė mrrekulloheshin duke thėnė: ``Si i ditka ky shkronjat, pa pasur studiuar?``.

  7:16 Jezusi atėherė iu pėrgjigj atyre dhe tha: ``Doktrina ime nuk ėshtė imja, por e atij qė mė ka dėrguar.

  7:17 Nė qoftė se dikush don tė bėjė vullnetin e tij, do ta njohė nėse kjo doktrinė vjen nga Perėndia apo qė unė flas nga vetja ime.

  7:18 Kush flet nga vetja e tij kėrkon lavdinė e vet, kurse ai qė kėrkon lavdinė e atij qė e ka dėrguar ėshtė i vėrtetė, dhe nė tė nuk ka padrejtėsi.

  7:19 A nuk jua ka dhėnė Moisiu ligjin? E pra, asnjė nga ju nuk e vė nė praktikė ligjin. Pse kėrkoni tė mė vritni?``.

  7:20 Turma u pėrgjigj dhe tha: ``Ti ke njė demon; kush kėrkon tė tė vrasė?``.

  7:21 Jezusi u pėrgjigj dhe u tha: ``Unė bėra njė vepėr dhe ju tė gjithė jeni tė mreku-lluar.

  7:22 Prandaj Moisiu iu dha rrethprerjen (ajo nuk ėshtė prej Moisiut, por prej etėrve); dhe ju e rrethpritni njė njeri tė shtunėn.

  7:23 Nė qoftė se njė njeri merr rrethprerjen tė shtunėn, qė tė mos shkelet ligji i Moisiut, ju zemėroheni kundėr meje sepse shėrova tėrėsishtė njė njeri tė shtunėn?

  7:24 Mos gjykoni sipas pamjes sė jashtme, por gjykoni sipas drejtėsisė!``

  7:25 Atėherė disa nga Jeruzalemi thanė: ``A nuk ėshtė ky ai qė kėrkojnė ta vrasin?

  7:26 E megjithatė ja, ai po flet lirisht dhe nuk i thonė asgjė; mos kanė njohur krerėt me tė vėrtetė se ai ėshtė Krishti?

  7:27 Por ne e dimė se nga ėshtė ai; ndėrsa kur tė vijė Krishti, askush nuk do ta dijė se nga ėshtė``.

  7:28 Atėherė Jezusi, duke mėsuar nė tempull, thirri dhe tha: ``Ju mė njihni dhe e dini se nga jam, megjithatė unė s`kam ardhur nga vetja, por ai qė mė ka dėrguar ėshtė i vėrtetė dhe ju nuk e njihni.

  7:29 Por unė atė e njoh, sepse jam nga ai dhe ai mė dėrgoi``.

  7:30 Prandaj ata kėrkonin ta kapnin, por askush nuk vuri dorė mbi tė, sepse ora e tij s`kishte ardhur akoma.

  7:31 Por shumė veta nga turma besuan nė tė dhe thoshnin: ``Kur tė vijė Krishti, a do tė bėjė mė shumė shenja se kėto qė ka bėrė ky?``.

  7:32 Farisenjtė dėgjuan turmėn duke pėshpėritur kėto gjėra pėr tė; prandaj farisenjtė dhe krerėt e priftėrinjve dėrguan roje pėr ta kapur.

  7:33 Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Unė jam edhe pėr pak kohė me ju, pastaj do tė shkoj tek ai qė mė ka dėrguar.

  7:34 Do tė mė kėrkoni e nuk do tė mė gjeni; dhe atje ku do tė jem unė, ju nuk do tė mund tė vini``.

  7:35 Prandaj Judenjtė thonin nė mes tyre: ``Ku do tė shkojė ky qė ne nuk do ta gjejmė? Mos do tė shkojė tek ata qė janė shpėrndarė midis Grekėve, dhe tė mėsojė Grekėt?

  7:36 Ēfarė deshi tė thoshte kur tha: "Ju do tė mė kėrkoni dhe nuk do tė mė gjeni"; dhe: "Atje ku do tė jem unė, ju nuk mund tė vini"?``.

  7:37 Ditėn e fundit, nė ditėn e madhe tė festės, Jezusi u ēua nė kėmbė dhe thirri duke thėnė: ``Nėse dikush ka etje, le tė vijė tek unė e tė pijė.

  7:38 Ai qė beson nė mua, siē ka thėnė Shkrimi, nga brendėsia e tij do tė burojnė lumenj uji tė gjallė``.

  7:39 Por kėtė ai e tha pėr Frymėn, qė do tė merrnin ata qė do tė besonin nė tė; sepse Fryma e Shenjtė nė fakt nuk ishte dhėnė ende, sepse Jezusi ende nuk ishte pėrlėvduar.

  7:40 Shumė veta nga turma, kur i dėgjuan kėto fjalė, thoshnin: ``Ky ėshtė me tė vėrtetė Profeti!``.

  7:41 Tė tjerė thoshnin: ``Ky ėshtė Krishti``. Kurse tė tjerė thoshnin: ``Vallė nga Galilea vjen Krishti?

  7:42 A nuk thotė Shkrimi se Krishti vjen nga pasardhja e Davidit dhe nga Bethlehemi, fshati ku jetonte Davidi?``.

  7:43 Kėshtu pati pėrēarje nė turmė pėr shkak tė tij.

  7:44 Dhe disa prej tyre donin ta kapnin, por askush nuk vuri dorė mbi tė.

  7:45 Atėherė rojet u kthyen te krerėt e priftėrinjve dhe te farisenjtė, dhe kėta u thanė atyre: ``Pse nuk e sollėt?``.

  7:46 Rojet u pėrgjigjen: ``Asnjeri nuk ka folur kurrė si ai njeri``.

  7:47 Prandaj farisenjtė iu pėrgjigjėn atyre: ``Mos u gėnjyet edhe ju?

  7:48 Mos vallė ndonjė nga krerėt ose nga farisenjtė besoi nė tė?

  7:49 Por kjo turmė, qė nuk e njeh ligjin, ėshtė e mallkuar``.

  7:50 Nikodemi, njė prej tyre, i cili natėn kishte shkuar te Jezusi, u tha atyre:

  7:51 ``Ligji ynė dėnon vallė njė njeri para se ta ketė dėgjuar dhe ta dijė ē`ka bėrė ai?``.

  7:52 Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Mos je edhe ti nga Galilea? Hulumto Shkrimet dhe do tė shohėsh se nga Galilea s`ka dalė kurrė profet``.

  7:53 Dhe secili u kthye nė shtėpinė e vet.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine