Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDGES 16

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  16:1 Pastaj Sansoni shkoi nė Gaza dhe aty pa njė prostitutė, dhe hyri tek ajo.

  16:2 Kur u thanė atyre tė Gazės: "Sansoni erdhi kėtu", ata rrethuan vendin dhe qėndruan nė pritė tėrė natėn pranė portės sė qytetit, duke mbajtur heshtje tė plotė, dhe thanė: "Nė tė gdhirė do ta vrasim".

  16:3 Sansoni ndejti shtrirė deri nė mesnatė; pastaj nė mesnatė u ngrit, kapi kanatet e portės sė qytetit dhe dy shtalkat e saj i shkuli nga vendi bashkė me shufrat prej hekuri, i ngarkoi mbi kurriz dhe i ēoi nė majė tė malit qė ndodhet pėrballė Hebronit.

  16:4 Mbas kėsaj ra nė dashuri me njė grua nga lugina e Sorekut, qė quhej Delilah.

  16:5 Atėherė princat e Filistejve shkuan tek ajo dhe i thanė: "Bėje pėr vete dhe zbulo ku qėndron tėrė ajo forcė e madhe e tij, nė mėnyrė qė ta mposhtim pėr ta lidhur dhe pėr ta nėnshtruar; pastaj do tė tė japim secili njė mijė e njėqind sikla argjendi.

  16:6 Kėshtu Delilah i tha Sansonit: "Mė thuaj tė lutem, ku qėndron forca jote e madhe dhe nė ēfarė mėnyre mund tė tė lidhin qė tė tė nėnshtrojnė".

  16:7 Sansoni iu pėrgjegj: "Nė rast se mė lidhin me shtatė tela tė freskėta, jo akoma tė thara, tė harkut, unė do tė bėhem i dobėt dhe do tė jem si gjithė burrat e tjerė".

  16:8 Atėherė princat e Filistejve i suallėn shtatė tela tė freskėta harku, jo akoma tė thata, dhe ajo e lidhi me kėto tela.

  16:9 Mirėpo kishte njerėz qė rrinin nė pritė pranė saj, nė njė dhomė tė brėndshme. Ajo i tha: "Sansone, Filistejtė i ke mbi kokė!". Por ai i kėputi litarėt, ashtu si kėputet njė fije shtupe kur ndjen zjarrin. Kėshtu e fshehta e forcės sė tij mbeti e panjohur.

  16:10 Pastaj Delilah i tha Sansonit: "Ja, je tallur me mua dhe mė ke treguar gėnjeshtra; por tani, tė lutem, mė thuaj se me ēfarė gjė mund tė lidhesh".

  16:11 Ai iu pėrgjegj: "Nė qoftė se mė lidhin me litarė tė rinj qė nuk kanė qenė pėrdorur kurrė, unė do tė bėhem i dobėt dhe do tė jem si ēfarėdo burrė tjetėr".

  16:12 Prandaj Delilah mori litarė tė rinj, e lidhi dhe i tha: "Sanson, Filistejtė i ke mbi kokė". Dhe kishte njerėz nė pritė nė dhomėn e brendshme. Ai i kėputi litarėt qė kishte nė krahė si tė ishin penj.

  16:13 Atėherė Delilah i tha Sansonit: "Deri tani je tallur me mua dhe mė ke thėnė gėnjeshtra; tregomė me se mund tė lidhesh". Dhe ai iu pėrgjegj: "Mjafton tė thurėsh shtatė gėrshetat e kokės sime me majėn e tezgjahut".

  16:14 Ajo i thuri dhe i fiksoi nė shulin e tezgjahut pastaj i tha: "Sanson, Filistejtė i ke mbi kokė". Por ai u zgjua nga gjumi dhe shkuli shulin nga tezgjahu dhe nga maja.

  16:15 Atėherė ajo i tha: "Si mund tė mė thuash: "Tė dua", kur zemra jote nuk ėshtė me mua? Tri herė me radhė je tallur me mua dhe nuk mė ke treguar ku qėndron forca jote e madhe".

  16:16 Tani, me qenė se ajo e bezdiste ēdo ditė me fjalėt e saj dhe e nxiste me ngulm, ai u zemėrua pėr vdekje,

  16:17 dhe ia ēeli asaj tėrė zemrėn, duke i thėnė: "Kurrė nuk ka kaluar brisku mbi kokėn time, sepse jam njė Nazireo i Perėndisė, qysh nė barkun e nėnes sime; po tė rruhesha, forca ime do tė ikte, do tė bėhesha i dobėt dhe i njėllojtė si gjithė burrat e tjerė".

  16:18 Kur Delilah u bind qė ai ia kishte ēelur plotėsisht zemrėn, dėrgoi tė thėrrasin princat e Filistejve dhe u dėrgoi kėto fjalė: "Ejani lart kėtė radhė se ai ma hapi tėrė zemrėn e tij". Atėherė princat

  16:19 Pastaj ajo e vuri nė gjumė mbi gjunjėt e saj, thirri njė njeri qė i rrovi tė shtatė gėrshetat tė kokės sė Sansonit; pastaj filloi ta trajtoj keq, dhe fuqia e tij e la.

  16:20 Atėherė ajo i tha: "Sanson, Filistejtė i ke mbi kokė". Ai u zgjua nga gjumi dhe tha: "Unė do t`ia dal si herėt e tjera, do tė shpengohem". Por nuk e dinte qė Zoti e kishte braktisur.

  16:21 Dhe Filistejtė e zunė dhe i nxorėn sytė; e zbritėn nė Gaza dhe e lidhėn me zinxhirė prej bronzi. Dhe e vunė tė rrotullojė mokrėn nė burg.

  16:22 Ndėkaq flokėt e kokės, mbasi u rruan, filluan pėrsėri tė rriten.

  16:23 Princat e Filistejve u mblodhėn pėr t`i paraqitur njė flijim tė madh Dagonit, perėndisė sė tyre, dhe pėr t`u gėzuar. Ata thonin: "Perėndia ynė na ka dhėnė nė dorė Sansonin, armikun tonė".

  16:24 Kur populli e pa, filloi tė lavdėrojė perėndinė e vet dhe tė thotė: "Perėndia ynė na dha nė dorė armikun tonė, atė qė shkatėrronte vendin tonė dhe qė ka vrarė aq shumė njerėz tanė".

  16:25 Kėshtu nė gėzimin e zemrės sė tyre, ata thanė: "Silleni Sansonin qė tė dėfrehemi me tė!". E nxorrėn Sansonin nga burgu dhe ai bėri karagjozllėqe para tyre. Pastaj e vunė midis shtyllave.

  16:26 Atėherė Sansoni i tha fėmijės, qė e mbante prej dore: "Lėrmė tė prek shtyllat mbi tė cilat qendron shtėpia,

  16:27 qė tė mund tė mbėshtetem nė to". Shtėpia ishte pot me burra dhe gra; aty ndodheshin tėrė princat e Filistejve, dhe mbi ēati tre mijė veta, burra e gra, qė shikonin Sansonin ndėrsa ky bėnte palaēon.

  16:28 Atėherė Sansoni kėrkoi ndihmėn e Zotit dhe tha: "O Zot, o Zot, tė lutem mos mė harro! Mė jep forcėn e nevojshme pėr kėtė herė vetėm, o Perėndi qė tė hakmerrem me Filistejtė me njė goditje tė vetme, pėr shkak tė humbjes sė dy syve tė mi".

  16:29 Pastaj Sansoni kapi dy shtyllat qendrore, qė mbanin tempullin, dhe u mbėshtet tek ato, tek njera me dorėn e djathtė dhe tek tjetra me dorėn e majtė;

  16:30 pastaj Sansoni tha: "Le tė vdes bashkė me Filistejtė!". U pėrkul pastaj me tė gjithė forcėn e tij, dhe shtėpia u shemb mbi princat dhe mbi gjithė popullin qė ndodhej brenda; dhe qenė mė shumė ata qė ai vrau duke vdekur se ata qė kishte vrarė kur qe gjallė.

  16:31 Pastaj vėllezėrit e tij dhe tėrė shtėpia e atit tė tij zbritėn dhe e morėn; dhe e ēuan ta varrosin midis Tsorahut dhe Eshtaolit, nė varrin e Manoahut, tė atit tė tij. Ai qe gjyqtar i Izraelit njėzet vjet me radhė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine