Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDGES 17

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  17:1 Nė krahinėn malore tė Efraimit ishte njė njeri qė quhej Mikah.

  17:2 Ai i tha nėnes sė tij: "Njė mijė e njėqind siklat prej argjendi qė tė kanė marrė dhe pėr tė cilat ke thėnė njė mallkim, qė e dėgjova me veshėt e mi, ja, i kam unė; ato para i kisha marrė unė". Nėna e tij tha: "Im bir qoftė i bekuar nga Zoti!".

  17:3 Kėshtu ai ia ktheu nėnes sė tij tė njė mijė e njėqind siklat prej argjendi dhe e ėma tha: "Unė ia shenjtėroj plotėsisht nga dora ime kėtė argjend Zotit pėr birin tim, pėr ta bėrė njė shėmbėlltyrė tė gdhendur dhe njė figurė me derdhje prandaj po ta kthej tani".

  17:4 Pas kthimit tė argjendit nėnes sė tij, e ėma mori dyqind sikla argjendi dhe ia dha shkrirėsit, i cili bėri njė shėmbėlltyrė tė gdhendur dhe njė figurė me derdhje metali; dhe kėto u vendosėn nė shtėpinė e Mikahut.

  17:5 Kėshtu ky njeri, Mikahu, pati njė shtėpi perėndish; bėri njė efod dhe njė shtėpi idhujsh, dhe shenjtėroi njė nga bijtė e tij qė i shėrbente ai prift.

  17:6 Nė atė kohė nuk kishte mbret nė Izrael; secili bėnte atė qė i dukej e drejtė nė sytė e tij.

  17:7 Ishte njė i ri nga Betlemi i Judės, nga familja e Judės, i cili ishte Levit dhe banonte nė atė vend si i huaj.

  17:8 Ky njeri u nis nga qyteti i Betlemit tė Judės pėr t`u vendosur aty ku mund tė gjente njė vend; duke ecur arriti nė krahinėn malore tė Efraimit, nė shtėpinė e Mikahut.

  17:9 Mikahu e pyeti: "Nga po vjen?". Ai u pėrgjegj: "Jam njė Levit nga Betlemi i Judės dhe jam duke kėrkuar njė vend ku mund tė vendosem".

  17:10 Mikahu i tha: "Rri me mua, dhe bėhu ati dhe prifti im; do tė tė jap dhjetė sikla argjendi ēdo vit, rroba dhe ushqim". Atėherė Leviti hyri.

  17:11 Kėshtu Leviti pranoi tė rrinte me atė njeri, qė e trajtoi tė riun sikur tė ishte njė nga bijtė e tij.

  17:12 Mikahu e shenjtėroi Levitin; i riu i shėrbeu si prift dhe u vendos nė shtėpinė e Mikahut.

  17:13 Pastaj Mikahu i tha: "Tani e di qė Zoti do tė mė bėjė tė mira, sepse kam njė Levit qė mė shėrben si prift".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine