Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LEVITICUS 11

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  11:1 Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:

  11:2 "Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

  11:3 Mund tė hani ēdo kafshė dythundrake qė e ka kėmbėn tė ndarė dhe ripėrtypet.

  11:4 Por nga ripėrtypėsit dhe nga dythundrakėt nuk do tė hani kėto: devenė sepse pėrtypet, por nuk ėshtė dythundrake; pėr ju ėshtė e papastėr;

  11:5 baldosėn, sepse ripėrtypet, por nuk ėshtė dythundrake; pėr ju ėshtė e papastėr;

  11:6 lepurin, sepse ripėrtypet, por nuk ėshtė dythundrak; pėr ju ėshtė i papastėr;

  11:7 derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.

  11:8 Nuk do tė hani nga mishi i tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė pajetė; pėr ju janė tė papastėr.

  11:9 Midis gjithė kafshėve qė ndodhen nė ujė mund tė hani kėto: mund tė hani tė gjithė ato qė kanė pendė e luspa nė ujė, si nė dete ashtu dhe nė lumenj.

  11:10 Por tė gjitha ato qė nuk kanė as pendė as luspa, si nė dete, ashtu dhe nė lumenj, tėrė ato qė lėviznin nė ujė dhe tė gjitha ato qė jetojnė nė ujė janė tė neveritshme pėr ju.

  11:11 Do tė jenė tė neveritshme pėr ju; nuk do tė hani mishin e tyre dhe do keni neveri pėr trupin e tyre tė pajetė.

  11:12 Ēdo gjė qė nė ujė nuk ka pendė dhe luspa do tė jetė e neveritshme pėr ju.

  11:13 Midis zogjve do tė keni neveri kėta; nuk duhet t`i hani, sepse janė tė neveritshėm: shqiponjėn, shqiponjėn e detit dhe fajkuan peshkatar;

  11:14 qiftin dhe ēdo lloj fajkoi;

  11:15 ēdo lloj korbi;

  11:16 strucin, hutėn, pulėbardhėn dhe ēdo lloj krahathatė;

  11:17 bufin, karabullakun e detit, ibisin;

  11:18 mjellmėn, pelikanin, hutėn;

  11:19 lejlekun, ēdo lloj ēafke, pupėzen dhe lakuriqin e natės.

  11:20 Do tė keni neveri pėr ēdo insekt me krahė qė ecėn me katėr kėmbė.

  11:21 Por nga tė gjitha insektet me krahė qė ecin me katėr kėmbė, mund tė hani ato qė i kanė kofshėt mbi kėmbėt pėr tė kėrcyer nė tokė.

  11:22 Nga kėta mund tė hani ēdo lloj karkaleci, ēdo lloj bulku dhe ēdo lloj akridi.

  11:23 Ēdo lloj tjetėr insekti me krahė qė ka katėr kėmbė do tė jetė i neveritshėm pėr ju.

  11:24 Kėto kafshė do t`ju bėjnė tė papastėr; kushdo qė prek trupin e tyre tė pajetė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:25 Kushdo mbart trupat e tyre tė pajetė, do tė lajė rrobat dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:26 Ēdo kafshė dythundrake qė nuk e ka kėmbėn tė ndarė dhe nuk ripėrtypet ėshtė e papastėr pėr ju; kushdo qė do ta prekė do tė bėhet i papastėr.

  11:27 Ndėr tė gjitha kafshėt katėrkėmbėshe, ata qė ecin mbi shputėn e kėmbėve janė tė papastėr pėr ju; kushdo qė prek trupin e tyre tė pajetė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:28 Kushdo qė transporton trupin e tyre tė pajetė do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje. Pėr ju ata janė tė papastėr.

  11:29 Ndėr kafshėt qė zvarriten mbi tokė, kėta janė tė papastėr pėr ju: urithi, miu dhe ēdo lloj hardhje,

  11:30 gekoja, varani, hardhuca, kėrmilli dhe kameleoni.

  11:31 Kėto kafshė midis tėrė atyre qė zvarriten janė tė papastra pėr ju; kushdo qė i prek kur kanė ngordhur, do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:32 Ēdo gjė mbi tė cilėn njė prej tyre bie kur kanė ngordhur do tė jetė e papastėr; qoftė kjo njė vegėl prej druri, apo rroba, apo lėkurė, apo thes apo ēfarėdo sendi tjetėr i pėrdorur pėr punė, duhet tė futet nė ujė dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje; pastaj do tė jetė i pastėr.

  11:33 Ēdo enė prej argjile brenda tė cilės njė prej tyre bie, do ta thyeni; dhe gjithēka qė ndodhet nė tė do tė jetė i papaster.

  11:34 Ēdo ushqim qė hahet mbi tė cilin bie uji i kėsaj ene do tė bėhet i papastėr; dhe ēdo gllėnjkė qė mund tė merret prej tij do tė jetė e papastėr.

  11:35 Ēdo gjė mbi tė cilėn bie njė pjesė e trupit tė tyre tė ngordhur, qoftė furra apo furnela, do tė copėtohet; ata janė tė papastėr dhe do tė konsiderohen tė papastėr nga ana juaj.

  11:36 Por njė burim apo njė ēisternė, ku mblidhet uji do tė jetė i pastėr, por ēdo gjė qė prek trupat e tyre tė pajetė do tė jetė e papastėr.

  11:37 Dhe nė rast se njė pjesė e trupave tė tyre tė pajetė bie mbi ēfarėdo lloj fare qė tė mbillet, kjo do tė mbetet e pastėr;

  11:38 por nė rast se vihet ujė mbi farėn dhe njė pjesė e trupave tė pajetė tė tyre bie mbi tė, ajo ėshtė e papastėr pėr ju.

  11:39 Nė rast se ngordh njė kafshė qė ju lejohet ta hani, ai qė do tė prekė trupin e pajetė tė saj do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:40 Ai qė ha nga ky trup i ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje; po kėshtu ai qė transporton kėtė trup tė ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

  11:41 Ēdo gjė qė hiqet zvarrė mbi tokė ėshtė njė gjė e neveritshme; nuk duhet ta hani.

  11:42 Ndėr tė gjitha kafshėt qė hiqen zvarrė mbi tokė, nuk do tė hani asnjėrėn prej atyre qė ecin mbi bark, qė lėvizin me katėr kėmbė, ose tė atyre qė kanė shumė kėmbė, sepse kjo ėshtė e neveritshme.

  11:43 Mos u bėni tė neveritshėm me asnjė nga kėto kafshė qė zvarriten; mos u bėni tė papastėr me to, nė mėnyrė qė tė ndoteni.

  11:44 Sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj; shenjtėrohuni, pra, dhe jini tė shenjtė, sepse unė jam i shenjtė; mos u infektoni me asnjė prej kėtyre kafshėve qė zvarriten mbi tokė.

  11:45 Sepse unė jam Zoti qė ju bėri tė dilni nga vendi i Egjiptit, pėr tė qėnė Perėndia juaj; jini pra tė shenjtė sepse unė jam i shenjtė.

  11:46 Ky ėshtė ligji pėrkatės i katėrkėmbėshve, zogjve dhe i ēdo qėnieje tė gjallė qė lėviz nė ujė, dhe i ēdo qėnieje qė hiqet zvarrė mbi tokė,

  11:47 me qėllim qė tė dini tė dalloni midis asaj qė ėshtė e pastėr dhe asaj qė ėshtė e papastėr, dhe midis kafshės qė mund tė hahet dhe tė asaj qė nuk duhet tė hahet".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine