Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LEVITICUS 25

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  25:1 Zoti i foli akoma Moisiut nė malin Sinai, duke i thėnė:

  25:2 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur do tė hyni nė vendin qė unė po ju jap, toka do tė respektojė njė tė shtunė pushimi pėr Zotin.

  25:3 Gjashtė vjet me radhė do tė mbjellėsh arėn tėnde, gjashtė vjet me radhė do tė krasitėsh vreshtin tėnd dhe do tė mbledhėsh prodhimet;

  25:4 por viti i shtatė do tė jetė njė e shtunė pushimi pėr tokėn, njė e shtunė pėr nder tė Zotit; nuk do tė mbjellėsh as arėn tėnde, as do tė krasitėsh vreshtin tėnd.

  25:5 Nuk do tė korrėsh atė qė rritet vetvetiu nė prodhimin tėnd dhe nuk do tė vjelėsh rrushin e vreshtit tė pakrasitur; do tė jetė njė vit pushimi pėr tokėn.

  25:6 Atė qė toka do tė prodhojė gjatė pushimit tė saj do tė shėrbejė si ushqim pėr ty, pėr shėrbėtorin ose shėrbėtoren, pėr punėtorin tėnd dhe pėr tė huajin, me njė fjalė pėr ata qė banojnė me ty,

  25:7 pėr bagėtinė dhe kafshėt qė ndodhen nė vendin tėnd; tėrė prodhimi i saj do tė shėrbejė si ushqim i tyre.

  25:8 Gjithashtu do tė llogaritėsh pėr vete shtatė tė shtuna vitesh: shtatė herė shtatė vjet; kėto shtatė javė vitesh do tė bėjnė pėr ty njė periudhė prej dyzet e nėntė vjetėsh.

  25:9 Ditėn e dhjetė tė muajit tė shtatė do t`i biesh burisė; ditėn e shlyerjes do tė bėni qė tė bjerė buria nė tė gjithė vendin.

  25:10 Dhe do tė shenjtėroni vitin e pesėdhjetė dhe do shpallni nė vend lirinė pėr tė gjithė banorėt e tij. Do tė jetė pėr ju njė jubile; secili prej jush do tė kthehet nė pronėn e vet dhe secili prej jush do tė kthehet nė familjen e vet.

  25:11 Viti i pesėdhjetė do tė jetė pėr ju njė jubile; nuk do tė mbillni dhe nuk do tė korrni atė qė rritet vetiu dhe nuk do tė vilni vreshtat e pakrasitur.

  25:12 Sepse ėshtė jubileu; ai do tė jetė i shenjtė pėr ju; do tė hani prodhimet qė ju japin arat.

  25:13 Nė kėtė vit tė jubileut secili do tė kthehet nė pronėn e vet.

  25:14 Nė rast se i shisni diēka fqinjit tuaj, ose blini diēka nga fqinji juaj, nuk do t`i bėni asnjė tė padrejtė njėri tjetrit.

  25:15 Do tė blesh nga fqinji yt nė bazė tė numrit tė viteve qė kanė kaluar mbas jubileut, dhe ai do tė tė shesė nė bazė tė numrit tė viteve tė korrjes.

  25:16 Sa mė tepėr vite mbeten, aq mė tepėr do ta ngresh ēmimin; sa mė pak vite mbeten, aq mė shumė do ta ulėsh ēmimin; sepse ai tė shet nė bazė tė numrit tė korrjeve.

  25:17 Asnjė nga ju tė mos dėmtojė fqinjin e tij, por tė keni frikė nga Perėndia juaj; sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj.

  25:18 Ju do tė vini nė zbatim statutet e mia, do tė respektoni dekretet e mia dhe do t`i zbatoni; kėshtu do tė banoni tė sigurt nė vendin tuaj.

  25:19 Toka do tė prodhojė frytet e saj dhe ju do t`i hani sa tė ngopeni, dhe do tė banoni tė sigurt nė tė.

  25:20 Por nė rast se thoni: "Ēfarė do tė hamė vitin e shtatė, po nuk mbollėm dhe nuk korrėm prodhimet tona?".

  25:21 Unė kam urdhėruar qė bekimi im tė vijė mbi ju vitin e gjashtė, dhe ai do t`ju japė njė korrje qė do tė mjaftojė pėr tre vjet.

  25:22 Kėshtu vitin e tetė do tė mbillni dhe do tė hani nga korrja e vjetėr deri nė vitin e nėntė; do tė hani nga korrja e vjetėr deri sa tė vijė e reja.

  25:23 Tokat nuk do tė shiten pėr gjithnjė, sepse toka ėshtė imja; sepse ju jeni tė huaj dhe qiramarrės tek unė.

  25:24 Prandaj nė tė gjithė vendin qė keni pronė do tė jepni tė drejtėn e shpengimit tė tokės.

  25:25 Nė qoftė se yt vėlla bėhet i varfėr dhe shet njė pjesė tė pronės sė tij, ai qė ka tė drejtėn e shpengimit, i afėrti i tij mė i ngushtė, do tė vijė dhe do tė shpengojė atė qė vėllai i tij ka shitur.

  25:26 Dhe nė qoftė se dikush nuk ka njeri qė tė mund ta shpengojė pronėn e tij, por arrin tė gjejė vetė shumėn e nevojshme pėr shpengimin,

  25:27 do tė numėrojė vitet qė kaluan dhe do t`i japė blerėsit shumėn e viteve qė mbeten akoma, dhe do tė rifitojė kėshtu pronėn e tij.

  25:28 Por nė qoftė se nuk ėshtė nė gjėndje ta shpengojė pronėn e tij, ajo qė ka shitur do tė mbetet nė dorė tė blerėsit deri nė vitin e jubileut; atė vit do tė shpengohet dhe do tė kthehet nė zotėrim tė tij.

  25:29 Nė rast se dikush shet njė shtėpi nė njė qytet tė rrethuar me mure, ai ka tė drejtė ta shpengojė gjatė njė viti tė tėrė mbas shitjes se saj; e drejta e riblerjes zgjat njė vit tė tėrė.

  25:30 Por nė qoftė se shtėpia qė ndodhet nė qytetin e rrethuar me mure nuk ėshtė riblerė para se tė ketė kaluar njė vit i tėrė, ajo do tė mbetet pėr gjithnjė pronė e blerėsit dhe e trashėgimtarėve tė tij; nuk do tė shpengohet me rastin e jubileut.

  25:31 Shtėpitė e fshatrave tė parrethuara me mure do tė konsiderohen pėrkundrazi si tokė bujqėsore; mund tė shpengohen dhe me rastin e jubileut do tė jenė tė shpenguara.

  25:32 Pėrsa u pėrket qyteteve tė Levitėve, Levitėt do tė mund tė riblejnė gjithnjė shtėpitė e qyteteve qė ishin pronė e tyre.

  25:33 Nė rast se pastaj dikush ble njė shtėpi nga Levitėt, shtėpia e shitur nė qytet qė ėshtė pronė e tyre do tė shpengohet vitin e jubileut, sepse shtėpitė e qyteteve tė Levitėve janė pronė e tyre, nė mes tė bijve tė Izraelit.

  25:34 Por tokat e kullotės tė qyteteve tė tyre nuk mund tė shiten, sepse janė pronė e pėrjetshme e tyre.

  25:35 Nė rast se vėllai yt varfėrohet dhe ndodhet ngushtė nė mes tuaj, ti do ta pėrkrahėsh si tė huaj dhe si mik qė tė mund tė jetojė pranė teje.

  25:36 Mos nxirr nga ai asnjė pėrfitim ose dobi; por ki frikė nga Perėndia yt, dhe vėllai yt do tė jetojė pranė teje.

  25:37 Nuk do t`i japėsh hua paratė e tua me kamatė, as do t`i japėsh ushqimet e tua pėr tė nxjerrė ndonjė pėrfitim.

  25:38 Unė jam Zoti, Perėndia juaj, qė ju nxori nga vendi i Egjiptit qė t`ju jap vendin e Kanaanit dhe qė tė jem Perėndia juaj.

  25:39 Nė rast se vėllai yt qė jeton pranė teje bėhet i varfėr dhe shitet te ti, nuk do ta detyrosh tė tė shėrbejė si skllav,

  25:40 por do tė rrijė pranė teje si argat dhe si mik; do tė tė shėrbejė deri nė vitin e jubileut.

  25:41 Atėherė do tė largohet prej teje, ai dhe bijtė e tij, dhe do tė kthehet nė familjen e tij; kėshtu do tė rifitojė pronėn e etėrve tė tij.

  25:42 Sepse ata janė shėrbėtorėt e mi, qė unė i kam nxjerrė nga vendi i Egjiptit; nuk duhet, pra, tė shiten si shiten skllevėrit.

  25:43 Nuk do ta sundosh me ashpėrsi, por tė kesh frikė Perėndinė tėnd.

  25:44 Sa pėr skllavin dhe skllaven qė mund tė kesh, do t`i marrėsh nga kombet qė ju rrethojnė; prej tyre do tė blini skllavin dhe skllaven.

  25:45 Mund tė blini gjithashtu skllevėr ndėr bijtė e tė huajve qė jetojnė midis jush dhe midis familjeve tė tyre qė gjenden midis jush dhe qė kanė lindur nė vendin tuaj; ata do tė jenė pronė e juaj.

  25:46 Dhe mund t`ua lini si trashėgim bijve tuaj pas jush, si pronė e tyre; mund t`i shfrytėzoni si skllevėr pėr gjithnjė; por, sa pėr vėllezėrit tuaj, bijtė e Izraelit, askush nuk do tė sundojė mbi tjetrin me ashpėrsi.

  25:47 Nė rast se njė i huaj qė jeton pranė teje pasurohet dhe vėllai yt qė jeton pranė tij varfėrohet, dhe i shitet tė huajit ose mikut qė ndodhet pranė teje, ose dikujt nga familja e tė huajit,

  25:48 pas shitjes sė tij, mund tė blihet pėrsėri; mund ta riblejė njė nga vėllezėrit e tij.

  25:49 Mund ta riblejė ungji i tij ose biri i ungjit tė tij; mund tė riblihet nga njė i afėrt i po atij gjaku; ose po tė ketė mjetet, mund tė shpengohet vet.

  25:50 Do tė bėjė llogarinė me blerėsin e tij, qysh prej vitit qė iu shit atij deri nė vitin e jubileut; dhe ēmimi qė do tė paguhet do tė llogaritet nė bazė tė numrit tė viteve, duke i vlerėsuar ditėt e tij si ato tė njė argati.

  25:51 Nė qoftė se mbeten akoma shumė vjet, do ta paguajė shpengimin e tij nė bazė tė numrit tė tyre dhe ēmimit me tė cilin qe blerė;

  25:52 po tė jetė se mbeten vetėm pak vite pėr tė arritur nė jubile, do ta bėjė llogarinė me blerėsin e tij dhe do ta paguajė ēmimin e shpengimit tė tij nė bazė tė pak viteve qė kanė mbetur.

  25:53 Si argat le tė mbetet bashkė me tė zotin njė vit pas tjetrit, por ky nuk do ta trajtojė me ashpėrsi pėrpara syve tė tua.

  25:54 Dhe po nuk u shpengua me asnjė nga kėto mėnyra, do tė lihet i lirė nė vitin e jubileut, ai dhe bijtė e tij.

  25:55 Sepse bijtė e Izraelit janė shėrbėtorėt e mi; janė shėrbėtorėt e mi, qė i nxora nga vendi i Egjiptit. Unė jam Zoti, Perėndia juaj".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine