Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LUKE 20

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  20:1 Dhe nė njė nga ato ditė ndodhi qė, ndėrsa ai po mėsonte popullin nė tempull dhe predikonte ungjillin, erdhėn krerėt e priftėrinjve dhe skribėt bashkė me pleqtė,

  20:2 dhe i thanė: ``Na trego me ē`autoritet i bėn kėto gjėra; ose kush ėshtė ai qė ta dha ty kėtė pushtet?``.

  20:3 Dhe ai duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Edhe unė do t`ju pyes njė gjė dhe ju m`u pėrgjigjni:

  20:4 Pagėzimi i Gjonit vinte nga qielli apo nga njerėzit?``.

  20:5 Dhe ata arsyetonin nė mes tyre duke thėnė: ``Po tė themi prej qiellit, ai do tė na thotė: "Atėherė pėrse nuk i besuat?".

  20:6 Kurse po t`i themi prej njerėzve, gjithė populli do tė na vrasė me gurė, sepse ai ėshtė i bindur se Gjoni ishte njė profet``.

  20:7 Prandaj u pėrgjigjen se nuk dinin nga vinte.

  20:8 Atėherė Jezusi u tha atyre: ``As unė nuk po ju them me ē`pushtet i bėj kėto gjėra``.

  20:9 Pastaj filloi t`i tregojė popullit kėtė shėmbėlltyrė: ``Njė njeri mbolli njė vresht, ua besoi disa vreshtarėve dhe iku larg pėr njė kohė tė gjatė.

  20:10 Nė kohėn e tė vjelave, dėrgoi njė shėrbėtor tek ata vreshtarė qė t`i jepnin pjesėn e vet nga prodhimi i vreshtit; por vreshtarėt e rrahėn atė dhe e kthyen duarbosh.

  20:11 Ai dėrgoi pėrsėri njė shėrbėtor tjetėr; por ata, pasi e rrahėn dhe e shanė edhe atė, e kthyen duarbosh.

  20:12 Ai dėrgoi edhe njė tė tretė, por ata e plagosėn edhe atė dhe e pėrzunė.

  20:13 Atėherė i zoti i vreshtit tha: "Ēfarė duhet tė bėj? Do tė dėrgoj djalin tim tė dashur. Ndoshta, duke e parė atė, do ta respektojnė!".

  20:14 Por vreshtarėt, kur e panė, thanė midis tyre: "Ky ėshtė trashėgimtari; ejani e ta vrasim qė trashėgimia tė na mbetet neve".

  20:15 Kėshtu e nxorėn jashtė vreshtit dhe e vranė. Ē`do t`u bėjė, pra, kėtyre, i zoti i vreshtit?

  20:16 Ai do tė vijė, do t`i vrasė ata vreshtarė dhe do t`ua japė vreshtin tė tjerėve``. Por ata, kur e dėgjuan kėtė, thanė: ``Kėshtu mos qoftė``.

  20:17 Atėherė Jezusi, duke i shikuar nė fytyrė, tha: ``Ē`ėshtė, pra, ajo qė ėshtė shkruar: "Guri qė ndėrtuesit e kanė hedhur poshtė u bė guri i qoshes"?

  20:18 Kushdo qė do tė bjerė mbi kėtė gur do tė bėhet copė-copė, dhe ai mbi tė cilin do tė bjerė guri, do tė dėrrmohet``.

  20:19 Nė kėtė moment, krerėt e priftėrinjve dhe skribėt kėrkuan tė vėnė dorė nė tė, sepse e morėn vesh se ai e kishte treguar atė shėmbėlltyrė pėr ata, por kishin frikė nga populli.

  20:20 Ata e pėrgjonin me kujdes dhe i dėrguan disa spiunė tė cilėt, duke u paraqitur si njerėz tė drejtė, ta zinin nė gabim nė ndonjė ligjėratė dhe pastaj t`ia dorėzonin pushtetit dhe autoritetit tė guvernatorit.

  20:21 Kėta e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues ne e dimė se ti flet dhe mėson drejt dhe qė nuk je aspak i anshėm, por mėson rrugėn e Perėndisė nė tė vėrtetė.

  20:22 A ėshtė e lejueshme pėr ne t`i paguajmė taksė Cezarit apo jo?``.

  20:23 Por ai, duke e kuptuar ligėsinė e tyre, u tha atyre: ``Pėrse mė provokoni?

  20:24 Mė tregoni njė denar: e kujt ėshtė fytyra dhe mbishkrimi qė ka?``. Dhe ata, duke pėrgjigjur, thanė: ``E Cezarit``.

  20:25 Atėherė ai u tha atyre: ``I jepni, pra, Cezarit atė qė i pėrket Cezarit, dhe Perėndisė atė qė ėshtė e Perėndisė``.

  20:26 Dhe nuk mundėn ta zėnė nė gabim nė ligjėratėn e tij pėrpara popullit dhe, tė habitur nga pėrgjigjja e tij, heshtėn.

  20:27 Pastaj iu afruan disa saducej, tė cilėt mohojnė se ka ringjallje, dhe e pyetėn,

  20:28 duke thėnė: ``Mėsues, Moisiu na la tė shkruar qė, nėse vėllai i dikujt vdes kishte grua dhe vdiq pa lėnė fėmijė, i vėllai ta marrė gruan e tij dhe t`i ngjallė pasardhės vėllait tė vet.

  20:29 Tashti, ishin shtatė vėllezėr; i pari u martua dhe vdiq pa lėnė fėmijė.

  20:30 I dyti e mori pėr grua dhe vdiq edhe ai pa lėnė fėmijė.

  20:31 E mori pastaj i treti; dhe kėshtu qė tė shtatė vdiqėn pa lėnė fėmijė.

  20:32 Dhe pas tyre vdiq edhe gruaja.

  20:33 Atėherė, nė ringjallje, e kujt do tė jetė grua? Sepse qė tė shtatė e patėn grua``.

  20:34 Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``Bijtė e kėsaj bote martohen dhe martojnė;

  20:35 por ata qė do tė gjenden tė denjė tė kenė pjesė nė botėn tjetėr dhe nė ringjalljen e tė vdekurve, nuk martohen dhe nuk martojnė;

  20:36 ata as nuk mund tė vdesin mė, sepse janė si engjėjt dhe janė bij tė Perėndisė, duke qenė bij tė ringjalljes.

  20:37 Dhe se tė vdekurit do tė ringjallen, e ka deklaruar vetė Moisiu nė pjesėn e ferrishtes, kur e quan Zot, Perėndinė e Abrahamit, Perėndinė e Isakut dhe Perėndinė e Jakobit.

  20:38 Ai nuk ėshtė perėndi i tė vdekurve, por i tė gjallėve, sepse tė gjithė jetojnė pėr tė``.

  20:39 Atėherė disa skribė morėn fjalėn dhe thanė: ``Mėsues, mirė fole``.

  20:40 Dhe nuk guxuan mė t`i bėjnė asnjė pyetje.

  20:41 Dhe ai i tha atyre: ``Vallė, si thonė se Krishti ėshtė Bir i Davidit?

  20:42 Vetė Davidi, nė librin e Psalmeve, thotė: "Zoti i tha Zotit tim: Ulu nė tė djathtėn time,

  20:43 derisa unė t`i vė armiqtė e tu si stol tė kėmbėve tė tua".

  20:44 Davidi, pra, e quan Zot; si mund tė jetė bir i tij?``.

  20:45 Dhe, ndėrsa gjithė populli po e dėgjonte, ai u tha dishepujve tė vet:

  20:46 ``Ruhuni nga skribėt, tė cilėt shėtisin me kėnaqėsi me rroba tė gjata, duan t`i pėrshėndesin nėpėr sheshe, tė jenė nė vendet e para nė sinagoga dhe nė kryet e vendit nėpėr gosti;

  20:47 ata gllabėrojnė shtėpitė e te vejave dhe, pėr t`u dukur, bėjnė lutje tė gjata. Ata do tė marrin njė dėnim mė tė rėndė``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine