Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store



 • ALBANIAN BIBLE - LUKE 21

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  21:1 Pastaj Jezusi i ēoi sytė dhe pa pasanikėt qė qitnin dhuratat e tyre nė arkėn e thesarit,

  21:2 dhe pa edhe njė tė ve tė varfėr qė qiti dy pare tė vogla

  21:3 dhe tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them se kjo e ve e varfėr ka qitur mė shumė se gjithė tė tjerėt.

  21:4 Sepse tė gjithė kėta dhanė nga tepricat e pasurisė sė tyre pėr shtėpinė e Perėndisė, kurse ajo, nė varfėrinė e vet, dha gjithēka qė kishte pėr tė jetuar``.

  21:5 Pastaj, kur disa po flisnin pėr tempullin dhe vinin nė pah se ishte i stolisur me gurė tė bukur dhe me oferta, ai tha:

  21:6 ``Nga tė gjitha kėto gjėra qė ju admironi, do tė vijnė ditėt kur nuk do tė mbetet gur mbi gur pa u rrėnuar``.

  21:7 Atėherė ata e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, kur do tė ndodhin kėto dhe cila do tė jetė shenja se kėto janė duke u kryer?``.

  21:8 Dhe ai tha: ``Ruhuni se mos ju mashtrojnė, sepse shumė veta do tė vijnė nė emrin tim duke thėnė: "Unė jam", dhe: "Erdhi koha". Mos shkoni, pra, pas tyre.

  21:9 Dhe kur tė dėgjoni tė flitet pėr luftėra e pėr trazira, mos u trembni, sepse tė gjitha kėto duhet tė ndodhin mė parė, por mbarimi nuk do tė vijė menjėherė``.

  21:10 Atėherė u tha atyre: ``Do tė ngrihet kombi kundėr kombit; dhe mbretėria kundėr mbretėrisė;

  21:11 do tė ngjajnė tėrmete tė mėdha, zi buke dhe murtaja nė vende tė ndryshme; do tė ndodhin edhe dukuri tė llahtarshme dhe shenja tė mėdha nga qielli.

  21:12 Por, para tė gjitha kėtyre gjėrave, do tė vėnė dorė mbi ju dhe do t`ju pėrndjekin dhe do t`ju dorėzojnė nė sinagoga e do t`ju futin nė burg; dhe do t`ju nxjerrin pėrpara mbretėrve dhe guvernatorėve pėr shkak tė emrit tim,

  21:13 por kjo do t`ju japė rastin qė tė dėshmoni.

  21:14 Ta vini, pra, nė zemrėn tuaj qė tė mos mendoni mė parė se si do pėrgjigjeni pėr t`u mbrojtur,

  21:15 sepse unė do t`ju jap njė gojė e njė dituri tė tillė tė cilėn tė gjithė kundėrshtarėt tuaj nuk do tė jenė nė gjendje ta kundėrshtojnė ose t`i rezistojnė.

  21:16 Dhe ju madje do t`ju tradhtojnė edhe prindėrit, dhe vėllezėrit, dhe farefisi dhe miqtė; dhe disa prej jush do t`i vrasin.

  21:17 Dhe tė gjithė do t`ju urrejnė pėr shkak tė emrit tim.

  21:18 Por as edhe njė fije floku e kokės suaj nuk do t`ju humbasė.

  21:19 Me durimin tuaj ju do t`i fitoni shpirtrat tuaj``.

  21:20 ``Dhe kur do tė shikoni Jeruzalemin tė rrethuar nga ushtritė, ta dini se shkretimi i saj ėshtė afėr.

  21:21 Atėherė ata qė janė nė Jude, tė ikin nė male; dhe ata qė janė nė qytet tė largohen; dhe ata qė janė nė fushė tė mos hyjnė nė tė.

  21:22 Sepse ato janė ditė tė hakmarrjes, qė tė pėrmbushen tė gjitha ato gjėra qė janė shkruar.

  21:23 Mjerė gratė shtatzėna dhe ato qė mėndin nė ato ditė, sepse do tė ketė mjerim tė madh nė vend dhe mėri mbi kėtė popull.

  21:24 Dhe ata do tė bien nga tehu i shpatės, do t`i ēojnė robėr ndėr tė gjitha kombet, dhe Jeruzalemin do ta shkelin paganėt, derisa tė plotėsohen kohėt e paganėve``.

  21:25 ``Dhe do tė ketė shenja nė diell, nė hėnė dhe nė yje, dhe mbi tokė ankth popujsh, nė pėrhumbjen prej gjėmės sė detit dhe tė valėve tė tij;

  21:26 njerėzit do tė mpaken nga frika dhe nga pritja se ēfare do ta pllakosė botėn, sepse fuqitė qiellore do tė lėkunden.

  21:27 Atėherė do tė shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi njė re, me fuqi dhe lavdi tė madhe.

  21:28 Dhe kur kėto tė fillojnė tė ndodhin, shikoni lart dhe ngrini kokat tuaja, sepse ēlirimi juaj ėshtė afėr``.

  21:29 Pastaj u tha atyre njė shėmbėlltyrė: ``Vini re fikun dhe tė gjitha pemėt.

  21:30 Kur ata nisin e mugullojnė, duke i parė, ju vete e kuptoni se vera ėshtė afėr;

  21:31 kėshtu edhe ju, kur do tė shikoni se po ndodhin kėto, ta dini se mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr.

  21:32 Nė tė vėrtetė unė po ju them se nuk do tė kalojė ky brez, derisa tė gjitha kėto gjėra tė kenė ndodhur.

  21:33 Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė``.

  21:34 ``Tani kini kujdes qė zemrat tuaja tė mos rėndohen nga tė llupurit, nga tė dehurit dhe nga preokupimet e kėsaj jete; qė ajo ditė tė mos ju zėrė nė befasi.

  21:35 Sepse do tė vijė si njė lak mbi tė gjithė ata qė banojnė mbi faqen e mbarė dheut.

  21:36 Prandaj, rrini zgjuar dhe lutuni kurdoherė qė tė ēmoheni tė denjė tė shpėtoni nga tė gjitha ato qė do tė ngjasin dhe tė dilni para Birit tė njeriut``.

  21:37 Gjatė ditės ai mėsonte nė tempull, dhe natėn dilte dhe e kalonte jashtė, nė malin e Ullinjve.

  21:38 Dhe gjithė populli, herėt nė mėngjes, erdhi tek ai nė tempull pėr ta dėgjuar.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine