Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store



 • ALBANIAN BIBLE - LUKE 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Dhe pas kėsaj ndodhi qė ai shkonte nėpėr qytete dhe nėpėr fshatra, duke predikuar dhe duke shpallur lajmin e mirė tė mbretėrisė sė Perėndisė; me tė ishin tė dymbėdhjetėt,

  8:2 dhe disa gra, tė cilat i kishte shėruar nga shpirtėrat e kėqij dhe nga sėmundjet: Maria, e quajtur Magdalenė, prej sė cilėt pati dėbuar shtatė demonė,

  8:3 Joana, gruaja e Kuzės, administratorit tė Herodit, Suzana dhe shumė tė tjera tė cilat e ndihmonin atė me pasuritė e tyre.

  8:4 Si u mblodh njė turmė e madhe dhe i erdhėn njerėz nga ēdo qytet, Jezusi tha nė shėmbėlltyrė:

  8:5 ``Njė mbjellės doli tė mbjellė farėn e vet; dhe, ndėrsa po mbillte, njė pjesė ra gjatė rrugės, u shkel dhe zogjtė e qiellit e hėngrėn.

  8:6 Njė pjesė tjetėr ra nė gurishte dhe, sapo mbiu, u tha pėr mungesė vlage.

  8:7 Njė pjesė tjetėr ra ndėr ferra; ferrat u rritėn bashkė me tė dhe ia zunė frymėn.

  8:8 Kurse njė pjesė ra nė tokė tė mirė, mbiu dhe dha fryt njėqindfish``. Si i tha kėto gjėra, thirri: ``Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!``.

  8:9 Atėherė dishepujt e vet e pyetėn ēfarė kuptimi kishte ajo shėmbėlltyrė.

  8:10 Dhe ai tha: ``Juve ju ėshtė dhėnė tė njihni misteret e mbretėrisė sė Perėndisė; por tė tjerėve me anė tė shėmbėlltyrave, qė ata, duke shikuar tė mos shohin dhe, duke dėgjuar tė mos kuptojnė.

  8:11 Ky ėshtė kuptimi i shėmbėlltyrės: fara ėshtė fjala e Perėndisė.

  8:12 Ata pėrgjatė rrugės janė ata qė e dėgjojnė fjalėn; por pastaj vjen djalli dhe ua merr fjalėn nga zemra e tyre, qė ata tė mos besojnė dhe tė mos shpėtojnė.

  8:13 Ata mbi gurishte janė ata qė, kur dėgjojnė, e presin fjalėn me gėzim; por ata nuk kanė rrėnjė, besojnė pėr njėfarė kohe, por nė momentin e sprovės tėrhiqen.

  8:14 Pjesa qė ka rėnė ndėr ferra janė ata qė e dėgjuan fjalėn; por, gjatė rrugės, ua zėnė frymėn shqetėsimet, pasuritė dhe kėnaqėsitė e kėsaj jete, dhe nuk arrijnė tė piqen.

  8:15 Por pjesa qė ra nė tokė tė mirė janė ata qė, pasi e dėgjuan fjalėn, e ruajnė nė zemėr tė ndershme dhe tė mirė dhe japin fryt me qėndrueshmėri``.

  8:16 ``Askush, pasi tė ketė ndezur llambėn, nuk e mbulon me njė enė ose e fut nėn shtrat, por e vė mbi mbajtėsen e vet me qėllim qė ata qė hyjnė tė shohin dritė.

  8:17 Sepse nuk ka asgjė tė fshehtė qė nuk do tė zbulohet, as sekret qė tė mos njihet dhe tė dalė nė dritė.

  8:18 Prandaj tregoni kujdes se si dėgjoni, sepse atij qė ka, do t`i jepet, kurse atij qė nuk ka, do t`i hiqet edhe ajo qė ai kujton se ka``.

  8:19 Nėna e tij dhe vėllezėrit e tij erdhėn tek ai, por nuk mund t`i afroheshin pėr shkak tė turmės.

  8:20 Dhe nga disa i ishte thėnė: ``Nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė atje jashtė dhe duan tė tė shohin``.

  8:21 Por ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Nėna ime dhe vėllezėrit e mi janė ata qė e dėgjojnė fjalėn e Perėndisė dhe e vėnė nė praktikė``.

  8:22 Nė njė prej atyre ditėve ndodhi qė Jezusi hipi nė njė barkė bashkė me dishepujt e vet dhe u tha: ``Tė kalojmė nė bregun tjetėr tė liqenit``. Dhe ata u larguan nga bregu.

  8:23 Ndėrsa po lundronin, atė e zuri gjumi; dhe njė furtunė ra mbi liqen, aq sa barka po mbushej, dhe ishin nė rrezik.

  8:24 Atėherė ata iu afruan, e zgjuan dhe i thanė: ``Mėsues, Mėsues, po mbytemi!``. Dhe ai u zgjua, i bėrtiti erės dhe tėrbimit tė ujit; dhe kėto u qetėsuan dhe u bė bunacė.

  8:25 Dhe Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Ku ėshtė besimi juaj?``. Dhe ata, tė frikėsuar, mrekulloheshin dhe i thoshnin njeri tjetrit: ``Vallė, kush ėshtė ky, qė urdhėron edhe erėn dhe ujin, dhe ata i binden?``.

  8:26 Pastaj lundruan drejt krahinės sė Gadareasve, qė ndodhet pėrballė Galilesė;

  8:27 dhe, porsa Jezusi zbriti nė tokė, i doli pėrpara njė njeri nga ai qytet, i cili prej shumė kohe ishte pushtuar nga demonėt, nuk vishte rroba, nuk banonte nė shtėpi, por ndėr varreza.

  8:28 Kur e pa Jezusin, lėshoi njė britmė, iu hodh ndėr kėmbė dhe tha me zė tė lartė: ``Ē`ka mes meje dhe ty, Jezus, Biri i Perėndisė Shumė tė Lartė? Tė lutem, mos mė mundo!``.

  8:29 Sepse Jezusi po i jepte urdhėr frymės sė ndyrė tė dilte nga ai njeri, sepse shumė herė e kishte pushtuar dhe ndonėse e kishin lidhur me zinxhirė e me pranga dhe e ruanin, ai i kėpuste prangat dhe shtyhej prej demonit nėpėr shkretėtirat.

  8:30 Dhe Jezusi e pyeti duke thėnė: ``Si e ke emrin?``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Legjion``. Sepse shumė demonė i kishin hyrė nė tė.

  8:31 Dhe ata e lutnin tė mos i urdhėronte tė shkonin nė humnerė.

  8:32 Dhe aty ishte njė tufė e madhe derrash qė kullotnin nė mal, dhe kėta demonė iu lutėn t`i lejonte tė hynin nė ta. Ai ua lejoi atyre.

  8:33 Atėherė demonėt, si dolėn nga ai njeri, hynė te derrat, dhe ajo tufė u turr nga gremina nė liqen dhe u mbyt.

  8:34 Kur panė ē`ndodhi, ata qė i ruanin derrat ikėn dhe e ēuan lajmin nė qytet e nėpėr fshatra.

  8:35 Atėherė njerėzit dolėn pėr tė parė ē`kishte ndodhur dhe erdhėn te Jezusi, dhe gjetėn atė njeri, nga i cili kishin dalė demonėt, tė ulur te kėmbėt e Jezusit, tė veshur dhe me mendje nė rregull, dhe patėn frikė.

  8:36 Ata qė e kishin parė ngjarjen, u treguan atyre si ishte shėruar i idemonizuari.

  8:37 Atėherė gjithė popullsia e krahinės sė Gadareasve, i kėrkoi Jezusit tė largohej prej tyre, sepse i kishte zėnė njė frikė e madhe. Dhe Jezusi hyri nė barkė dhe u kthye mbrapa.

  8:38 Ndėrkaq njeriu prej tė cilit dolėn demonėt, i lutej tė rrinte me tė; por Jezusi e pėrcolli duke i thėnė:

  8:39 ``Kthehu nė shtėpinė tėnde dhe trego ēfarė gjėrash tė mėdha ka bėrė Perėndia pėr ty``. Dhe ai shkoi anembanė qytetit duke treguar gjėrat e mėdha qė Jezusi bėri pėr tė.

  8:40 Ndodhi qė, kur Jezusi u kthye, turma e mirėpriti sepse tė gjithė e prisnin.

  8:41 Dhe ja, erdhi njė njeri me emėr Jair, qė ishte kryetari i sinagogės; ai i ra ndėr kėmbė Jezusit dhe iu lut tė shkonte nė shtėpinė e tij,

  8:42 sepse ai kishte njė vajzė tė vetme rreth dymbėdhjetė vjeēe, qė ishte pėr vdekje. Ndėrsa Jezusi po shkonte atje, turma po shtyhej pėrreth tij.

  8:43 Dhe njė grua qė kishte njė fluks gjaku prej dymbėdhjetė vjetėsh dhe kishte shpenzuar ndėr mjekė gjithė pasurinė e saj, pa mundur qė tė shėrohej nga njeri,

  8:44 iu afrua nga pas dhe i preku cepin e rrobės sė tij dhe nė atė ēast iu pre fluksi i gjakut.

  8:45 Dhe Jezusi tha: ``Kush mė preku?``. Mbasi tė gjithė e mohuan, Pjetri dhe ata qė ishin me tė, thanė: ``Mėsues, turmat po shtyhen dhe po tė ndeshin dhe ti thua: "Kush mė preku?"``.

  8:46 Por Jezusi tha: ``Dikush mė preku, sepse e ndjeva qė njė fuqi doli prej meje``.

  8:47 Atėherė gruaja, duke parė se nuk mbeti e padiktuar, erdhi, duke u dridhur e tėra, dhe i ra ndėr kėmbė dhe i deklaroi nė prani tė gjithė popullit, pėrse e kishte prekur dhe si ishte shėruar nė ēast.

  8:48 Dhe ai i tha: ``Merr zemėr, bijė; besimi yt tė shėroi; shko nė paqe!``.

  8:49 Ndėrsa Jezusi vazhdonte tė fliste, erdhi njė nga shtėpia e kryetarit tė sinagogės dhe i tha: ``Vajza jote vdiq, mos e shqetėso Mėsuesin``.

  8:50 Por Jezusi, mbasi i dėgjoi kėto, i tha: ``Mos druaj; ti vetėm beso dhe ajo do tė shpėtojė``.

  8:51 Si arriti nė shtėpi, nuk la asnjeri tė hyjė, pėrveē Pjetrit, Gjonit dhe Jakobit, dhe atin e nėnėn e vajzės.

  8:52 Tė gjithė qanin dhe mbajtėn zi. Por ai tha: ``Mos qani; ajo nuk ka vdekur, por po fle``.

  8:53 Dhe ata e pėrqeshnin; duke e ditur se kishte vdekur.

  8:54 Por ai, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, e kapi pėr dore dhe thirri duke thėnė: ``Vajzė, ēohu!``.

  8:55 Asaj iu kthye fryma e saj dhe menjėherė u ēua; pastaj Jezusi urdhėroi qė t`i jepnin tė hante.

  8:56 Dhe prindėrit e saj mbetėn tė habitur. Por Jezusi i porositi tė mos i thonin kurrkujt ē`kishte ndodhur.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine