Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MALACHI 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 "Dhe tani ky urdhėrim ėshtė pėr ju, o priftėrinj.

  2:2 Nė qoftė se nuk dėgjoni, po tė mos keni nė zemėr t`i jepni lavdi emrit tim", thotė Zoti i ushtrive, "do tė dėrgoj mbi ju mallkimin dhe do tė mallkoj bekimet tuaja; po, tashmė i kam mallkuar, sepse nuk e keni futur kėtė gjė nė zemėr.

  2:3 Ja, unė do ta shaj farėn tuaj, do tė hedh jashtėqitje mbi fytyrat tuaja, jashtėqitjet e festave tuaja solemne, dhe ju do t`ju marrin bashkė me to.

  2:4 Atėherė do tė pranoni qė unė ju kam dėrguar kėtė urdhėrim, me qėllim qė besėlidhja ime me Levin tė mund tė vazhdojė", thotė Zoti i ushtrive.

  2:5 "Besėlidhja ime me tė ishte njė besėlidhje jete dhe paqeje, qė unė ia dhashė qė tė ketė frikė prej meje; dhe ai mė pati frikė dhe u tmerrua para emrit tim.

  2:6 Ligji i sė vėrtetės ishte nė gojėn e tij dhe asnjė ēoroditje nuk gjindej mbi buzėt e tij; ai ecte bashkė me mua nė paqe e nė ndershmėri dhe shpėtoi shumė njerėz nga paudhėsia.

  2:7 Sepse buzėt e priftit duhet tė ruajnė diturinė dhe nga goja e tij secili duhet tė kėrkojė ligjin, sepse ai ėshtė lajmėtari i Zotit tė ushtrive.

  2:8 Pėrkundrazi ju jeni larguar nga rruga, keni bėrė qė shumė njerėz tė pengohen te ligji, keni dhunuar besėlidhjen e Levit", thotė Zoti i ushtrive.

  2:9 "Pėr kėtė arsye ju kam bėrė tė pėrbuzshėm dhe tė neveritshėm pėrpara gjithė popullit, sepse nuk keni respektuar rrugėt e mia dhe keni qenė tė njėanshėm nė zbatimin e ligjit".

  2:10 A nuk kemi tė gjithė tė njėjtin Atė? A nuk na ka krijuar i njėjti Perėndi? Pse, pra, veprojmė me pabesi me njeri tjetrin, duke pėrdhosur besėlidhjen e etėrve tanė?

  2:11 Juda ka vepruar me pabesi dhe njė veprim i neveritshėm ėshtė kryer nė Izrael dhe nė Jeruzalem, sepse Juda ka pėrdhosur vendin e shenjtė tė Zotit, qė ai e do dhe ėshtė martuar me bijėn e njė perėndie tė huaj.

  2:12 Zoti do tė shfarosė nga ēadrat e Jakobit atė qė vepron nė kėtė mėnyrė, atė qė pėrgjon, atė qė pėrgjigjet dhe atė qė i ofron njė blatim Zotit tė ushtrive.

  2:13 Ju po bėni edhe kėtė veprim tjetėr: e mbuloni altarin e Zotit me lot, me tė qara dhe vajtime, sepse nuk e shikon mė me favor ofertėn tuaj dhe nuk e pranon mė me kėnaqėsi nga duart tuaja.

  2:14 Megjithatė ju thoni: "Pėrse?" Sepse Zoti ėshtė dėshmitar midis teje dhe bashkėshortes sė rinisė sate, ndaj sė cilės je sjellė me pabesi, ndonėse ajo ėshtė shoqja jote dhe bashkėshorte e besėlidhjes sate.

  2:15 Por a nuk i bėri Perėndia njė qenie tė vetme dhe megjithatė fryma qėndroi nė tė? Po pse vallė njė qėnie tė vetme? Sepse ai kėrkonte njė prejardhje nga Perėndia. Tregoni, pra, kujdes pėr frymėn tuaj dhe askush tė mos sillet me pabesi me bashkėshorten e rinisė sė vet.

  2:16 Sepse Zoti, Perėndia i Izraelit, thotė se ai e urren divorcin dhe atė qė e mbulon me dhunė rroben e vet", thotė Zoti i ushtrive. Tregoni, pra, kujdes pėr frymėn tuaj dhe mos u sillni me pabesi.

  2:17 Ju e lodhni Zotin me fjalėt tuaja, dhe megjithatė thoni: "Si e kemi lodhur?". Sepse ju thoni: "Kushdo qė vepron keq pėlqehet nga Zoti, i cili kėnaqet me tė", ose: "Ku ėshtė Perėndia i drejtėsisė?".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine