Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MARK 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 Dhe herėt nė mėngjes krerėt e priftėrinjve me pleqtė, skribėt dhe gjithė sinedrit bėnin kėshill, e lidhėn Jezusin e ēuan jashtė e ia dorėzuan Pilatit.

  15:2 Dhe Pilati e pyeti: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe ai, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Ti e thua!``.

  15:3 Dhe krerėt e priftėrinjve e akuzonin pėr shumė gjėra; por ai nuk pėrgjigjej aspak.

  15:4 Pilati e pyeti pėrsėri, duke thėnė: ``Nuk po pėrgjigjesh fare? Shih pėr sa gjėra tė akuzojnė!``.

  15:5 Por Jezusi nuk u pėrgjigj mė asgjė, aq sa Pilati mbeti i ēuditur.

  15:6 Dhe nė ēdo festė ishte zakon t`u lėshohej atyre njė i burgosur, kėdo qė ata do kėrkonin.

  15:7 Por ishte nė burg njė njeri qė quhej Baraba, bashkė me shokė tė tjerė rebelė, tė cilėt kishin bėrė njė vrasje gjatė njė kryengritjeje.

  15:8 Dhe turma, duke bėrtitur, filloi tė kėrkojė qė tė bėnte ashtu siē kishte vepruar gjithnjė pėr ta.

  15:9 Atėherė Pilati iu pėrgjigj atyre duke thėnė: ``A doni t`ju liroj mbretin e Judenjve?``.

  15:10 Sepse e dinte qė krerėt e priftėrinjve ia kishin dorėzuar nga smira.

  15:11 Por krerėt e priftėrinjve e nxitėn turmėn qė tė kėrkojė qė t`u lironte atyre Barabanė.

  15:12 Dhe Pilati e mori pėrsėri fjalėn dhe u tha atyre: ``Ēfarė doni, pra, tė bėj me atė qė ju e quani mbret tė Judenjve?``.

  15:13 Dhe ata bėrtitėn pėrsėri: ``Kryqėzoje!``.

  15:14 Dhe Pilati u tha atyre: ``Po ē`tė keqe ka bėrė?``. Atėherė ata bėrtitėn edhe mė fort: ``Kryqėzoje!``.

  15:15 Prandaj Pilati, duke dashur ta kėnaqė turmėn, ua lėshoi Barabanė. Dhe, mbasi e fshikulluan Jezusin, ua dorėzoi atyre qė tė kryqėzohej.

  15:16 Atėherė ushtarėt e ēuan Jezusin nė oborrin e brendshėm domėthėnė nė pretorium, dhe mblodhėn gjithė kohortėn.

  15:17 E veshėn nė purpur dhe, si thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye.

  15:18 Pastaj nisėn ta pėrshėndesin duke i thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``.

  15:19 Dhe e goditnin nė krye me njė kallam, e pėshtynin dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e adhuronin.

  15:20 Pasi e tallėn, ia hoqen purpurėn, e veshėn me rrobat e tij dhe e nxorėn jashtė pėr ta kryqėzuar.

  15:21 Ata e detyruan njė kalimtar, njė farė Simoni nga Kirena qė kthehej nga ara, babai i Aleksandrit dhe i Rufit, qė ta mbante kryqin e tij.

  15:22 Pastaj e ēuan Jezusin nė vendin tė quajtur Golgota, qė do tė thotė: "Vendi i Kafkės".

  15:23 I dhanė tė pijė verė tė pėrzier me mirrė, por ai nuk e mori.

  15:24 Dhe, pasi e kryqėzuan, i ndanė rrobat e tij duke hedhur short, pėr tė ditur ēfarė do t`i binte secilit.

  15:25 Ishte ora e tretė kur e kryqėzuan.

  15:26 Dhe mbishkrimi qė tregonte shkakun e dėnimit, i cili ishte vėnė pėrmbi tė, thoshte: "Mbreti i Judenjve".

  15:27 Bashkė me tė kryqėzuan edhe dy vjedhės, njėrin nė tė djathtėn e tij dhe tjetrin nė tė majtėn e tij.

  15:28 Kėshtu u pėrmbush Shkrimi qė thotė: ``Ai u pėrfshi ndėr keqbėrėsit``.

  15:29 Dhe ata qė kalonin aty afėr e fyenin, duke tundur kokėn, dhe duke thėnė: ``Hej, ti qė e shkatėrron tempullin dhe e rindėrton nė tre ditė,

  15:30 shpėto veten tėnde dhe zbrit nga kryqi!``.

  15:31 Po ashtu edhe krerėt e priftėrinjve me skribėt, duke e tallur, i thoshnin njeri tjetrit: ``Tė tjerėt i shpėtoi, por veten s`mund ta shpėtojė.

  15:32 Krishti, mbreti i Izraelit, le tė zbresė tani nga kryqi qė ta shohim dhe ta besojmė``. Edhe ata qė ishin kryqėzuar bashkė me tė, e fyenin atė.

  15:33 Pastaj, kur erdhi e gjashta orė, errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė tė nėntėn orė.

  15:34 Dhe nė tė nėntėn orė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė: ``Eloi, Eloi; lama sabaktani?``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?``.

  15:35 Dhe disa nga tė pranishmit, kur e dėgjuan, thoshnin: ``Ja, ai po thėrret Elian!``.

  15:36 Atėherė njė prej tyre erdhi me vrap, e zhyti njė sfungjer nė uthull dhe, mbasi e vuri nė njė kallam, ia dha tė pijė, duke thėnė: ``Lėreni; tė shohim nėse vjen Elia qė ta zbresė poshtė``.

  15:37 Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn.

  15:38 Atėherė veli i tempullit u ēa mė dysh nga maja deri nė fund.

  15:39 Dhe centurioni qė qėndronte pėrballė Jezusit, kur pa se, pasi Jezusi bėrtiti ashtu, kishte dhėnė shpirt, tha: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte Biri i Perėndisė!``.

  15:40 Aty ishin gjithashtu edhe gra qė shikonin nga larg; midis tyre ishin Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit tė vogėl tė Joses dhe Salomeja,

  15:41 tė cilat e kishin ndjekur dhe i kishin shėrbyer kur ishte nė Galile; dhe kishte edhe shumė tė tjera qė ishin ngjitur bashkė me tė nė Jeruzalem.

  15:42 Pastaj, u afrua tashmė mbrėmja, sepse ishte Pėrgatitja, domethėnė vigjilja e sė shtunės,

  15:43 Jozefi nga Arimatea, njė kėshilltar i respektuar, i cili priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė, me guxim hyri te Pilati dhe kėrkoi trupin e Jezusit.

  15:44 Dhe Pilati u ēudit qė tashmė kishte vdekur. Dhe thirri centurionin dhe e pyeti nėse kishte vdekur prej shumė kohe.

  15:45 Dhe si u sigurua nga centurioni, ia la trupin Jozefit.

  15:46 Ky, mbasi bleu njė ēarēaf, e zbriti Jezusin nga kryqi, e mbėshtolli nė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr qė ishte hapur nė shkėmb; pastaj rrokullisi njė gur para hyrjes sė varrit.

  15:47 Dhe Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Joses, vėrenin ku e vunė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine