Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MARK 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Pastaj doli prej andej dhe erdhi nė vendlindjen e tij, dhe dishepujt e vet e ndiqnin.

  6:2 Dhe kur erdhi e shtuna, filloi t`i mėsojė nė sinagogė. Dhe shumė, kur e dėgjonin, habiteshin dhe thoshnin: ``Nga i vijnė kėtij kėto? Vallė ē`dituri ėshtė kjo qė i ėshtė dhėnė? Dhe si kryhen kėto vepra tė mėdha nėpėrmjet dorės sė tij?

  6:3 A s`ėshtė ky zdrukthėtar i biri Marisė, vėllai i Jakobit, i Joses, i Judės dhe i Simonit? Dhe nuk janė kėtu midis nesh motrat e tij?``. Dhe skandalizoheshin pėr shkak tė tij.

  6:4 Por Jezusi u tha atyre: ``Asnjė profet s`ėshtė i pėrbuzur pėrveē nė vendlindjen e tij, nė farefisin e vet dhe nė shtėpinė e vet``.

  6:5 Dhe nuk mundi tė kryejė aty asnjė vepėr tė pushtetshme, pėrveēse shėroi disa tė lėngatė, duke vėnė mbi ta duart.

  6:6 Dhe ēuditej pėr mosbesimin e tyre; dhe dilte nėpėr fshatra pėrreth e i mėsonte.

  6:7 Pastaj ai i thirri te vetja tė dymbėdhjetėt dhe filloi t`i dėrgojė dy nga dy; dhe u dha pushtet mbi frymėt e ndyra.

  6:8 Dhe i urdhėroi tė mos marrin asgjė tjetėr udhės, pėrveē njė shkop vetėm: as trasta, as bukė, as denar nė brez;

  6:9 dhe tė mbathin vetėm sandalet e tė mos veshin dy palė tunika.

  6:10 U tha akoma: ``Kudo qė tė hyni nė njė shtėpi, rrini aty derisa tė largoheni nga ai vend.

  6:11 Nė qoftė se disa nuk ju presin dhe nuk ju dėgjojnė, kur tė largoheni qė andej, shkundni pluhurin nga kėmbėt tuaja si dėshmi kundėr tyre. Nė tė vėrtetė ju them se ditėn e gjyqit Sodoma dhe Gomorra do tė trajtohen me mė shumė tolerancė se sa ai qytet``.

  6:12 Kėshtu ata shkuan dhe u predikonin njerėzve qė tė pendoheshin;

  6:13 dhe dėbonin shumė demonė dhe vajosnin me vaj shumė tė lėngatė dhe i shėronin.

  6:14 Tani mbreti Herod dėgjoi tė flitej pėr Jezusin, sepse emri i tij ishte bėrė i njohur, dhe ai tha: ``Ky Gjoni qė pagėzonte u ngjall sė vdekuri; prandaj nė tė po veprojnė pushtete ēudibėrėse``.

  6:15 Disa tė tjerė thonin: ``Éshtė Elia``; dhe disa tė tjerė: ``Éshtė njė profet, ose si njė nga profetėt``.

  6:16 Por kur i dėgjoi Herodi tė gjitha kėto, tha: ``Ky Gjoni, tė cilit ia pata prerė kokėn, u ngjall sė vdekuri!``.

  6:17 Nė fakt Herodi vet kishte dhėnė urdhėr tė arrestohej Gjoni dhe tė mbahej i lidhur nė burg pėr shkak tė Herodiadės, gruas sė Filipit, vėllait tė tij, sepse e kishte marrė pėr grua.

  6:18 Gjoni, pra, i thoshte Herodit: ``Nuk ėshtė e lejueshme tė kesh gruan e vėllait tėnd!``

  6:19 Dhe Herodiada e urrente dhe dėshironte ta vriste, por nuk mundte.

  6:20 Herodi, pra, i druhej Gjonit, tė cilin e dinte si njeri tė drejtė dhe tė shenjtė, dhe e mbronte; dhe, mbasi e dėgjonte, kryente shumė gjėra dhe e dėgjonte me dėshirė.

  6:21 Por erdhi dita e volitshme dhe Herodi, pėr ditėlindjen e vet, shtroi njė gosti pėr tė mėdhenjtė e tij, pėr komandantėt dhe pėr parinė e Galilesė.

  6:22 Hyri vetė e bija e Herodiadės, kėrceu dhe i pėlqeu Herodit e atyre qė ishin bashkė me tė nė tryezė, atėherė mbreti i tha vajzės: ``Mė kėrko ē`tė duash dhe unė do tė ta jap``.

  6:23 Dhe iu betua: ``Gjithēka qė tė mė kėrkosh, do tė ta jap, deri gjysmėn e mbretėrisė sime!``.

  6:24 Ajo doli dhe i tha s`ėmės: ``Ēfarė duhet t`i kėrkoj?`` Ajo u pėrgjigj: ``Kokėn e Gjon Pagėzorit!``.

  6:25 Ajo u kthye menjėherė te mbreti dhe i kėrkoi me nxitim: ``Unė dėshiroj qė ti tė mė japėsh menjėherė, mbi njė pjatė, kokėn e Gjon Pagėzorit``.

  6:26 Dhe mbreti, megjithėse u trishtua shumė nga kjo, nuk deshi tė refuzojė pėr shkak tė betimit dhe pėr respekt tė tė ftuarve.

  6:27 Kėshtu mbreti dėrgoi menjėherė njė roje me urdhėr qė ti sillnin kokėn e Gjonit.

  6:28 Dhe ky shkoi, ia preu kokėn nė burg, dhe e solli kokėn e tij mbi njė pjatė, ia dha vajzės dhe vajza ia dha s`ėmės.

  6:29 Kur dishepujt e Gjonit i dėgjuan kėto, erdhėn, morėn trupin e tij dhe e vunė nė varr.

  6:30 Tani apostujt u mblodhėn tek Jezusi dhe i treguan tė gjitha ato qė kishin bėrė dhe i kishin mėsuar.

  6:31 Dhe ai u tha atyre: ``Ejani veēmas nė njė vend tė vetmuar dhe pushoni pak``. Sepse njerėzit qė vinin dhe shkonin ishin aq shumė, sa s`u dilte koha as pėr tė ngrėnė.

  6:32 U nisėn, pra, me njė barkė drejt njė vend tė vetmuar e tė mėnjanuar.

  6:33 Porsa turma i pa qė u nisėn, dhe shumė veta e njohėn; dhe nga tė gjitha qytetet erdhėn aty me kėmbė dhe mbėrritėn pėrpara tyre; dhe u mblodhėn rreth tij.

  6:34 Kur Jezusi doli nga barka, pa njė turmė tė madhe dhe iu dhimbs, sepse ishin si delet pa bari; dhe nisi t`u mėsojė shumė gjėra.

  6:35 Duke qenė se u bė vonė, dishepujt e tij iu afruan dhe i thanė: ``Ky vend ėshtė i shkretė, dhe tashmė ėshtė vonė.

  6:36 Lejoi kėta njerėz qė tė shkojnė nė fushat dhe nė fshatrat rreth e qark qė tė blejnė bukė, se s`kanė gjė pėr tė ngrėnė``.

  6:37 Por ai, duke iu pėrgjigjur, u tha atyre: ``U jepni ju tė hanė!`` Ata i thanė: ``A duhet tė shkojmė ne tė blejmė pėr dyqind denarė bukė dhe t`u japim tė hanė?``.

  6:38 Dhe ai u tha atyre: ``Sa bukė keni? Shkoni e shikoni``. Ata, mbasi shikuan, thanė: ``Pesė bukė e dy peshq``.

  6:39 Atėherė ai i urdhėroi ata qė t`i rregullojnė tė gjithė, ulur nė grupe, mbi barin e njomė.

  6:40 Kėshtu ata u ulėn nė grupe nga njėqind e nga pesėdhjetė.

  6:41 Pastaj ai mori pesė bukėt dhe dy peshqit, i ngriti sytė nga qielli, i bekoi; i theu bukėt dhe ua dha dishepujve tė vet, qė t`ua shpėrndanin atyre; ua ndau gjithashtu dy peshqit tė gjithėve.

  6:42 Tė gjithė hėngrėn sa u ngopėn.

  6:43 Dhe mblodhėn dymbėdhjetė shporta me copa buke dhe me mbetje peshku.

  6:44 Ata qė hėngrėn nga ato bukė ishin pesė mijė burra.

  6:45 Menjėherė Jezusi i detyroi dishepujt e vet tė hyjnė nė barkė dhe t`i prijnė nė bregun tjetėr drejt Betsaidas, derisa ai ta lejonte turmėn.

  6:46 Sapo e lejoi, ai iu ngjit malit pėr t`u lutur.

  6:47 U ngrys, barka ishte nė mes tė detit dhe ai ishte i vetėm fare nė tokė.

  6:48 Dhe kur i pa dishepujt qė po mundoheshin duke vozitur, sepse era ishte kundėr tyre, aty nga roja e katėrt e natės, ai u nis drejt tyre duke ecur pėrmbi det dhe donte t`i kalonte.

  6:49 Por ata, kur e panė qė po ecte mbi det, menduan se ishte njė fantazmė dhe filluan tė bėrtasin,

  6:50 sepse e kishin parė tė gjithė dhe ishin trembur; por ai menjėherė filloi tė flasė me ta dhe tha: ``Merrni zemėr, jam unė, mos kini frikė!``

  6:51 Pastaj hipi nė barkė me ta dhe era pushoi; dhe ata mbetėn jashtėzakonisht tė habitur nė veten e tyre dhe u mrekulluan,

  6:52 sepse nuk e kishin kuptuar ndodhinė e bukėve, sepse zemra e tyre ishte ngurtėsuar.

  6:53 Mbasi kaluan, arritėn nė krahinėn e Gjenasaretit dhe aty e lidhėn barkėn.

  6:54 Dhe kur dolėn nga barka, njerėzit e njohėn menjėherė

  6:55 dhe, duke pėrshkuar me vrap mbarė krahinėn pėrreth, filluan tė sjellin tė sėmurė nė vigje, kudo qė dėgjonin se gjendej;

  6:56 dhe kudo ku ai vinte, nė fshatra, nė qytete a nė lagje, njerėzit i vendosnin tė lėnguarit nė sheshe dhe e lutnin qė tė paktėn tė mund tė preknin cepin e rrobes sė tij; dhe tė gjithė ata qė e preknin, shėroheshin.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine