Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MARK 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Kėshtu arritėn nė bregun tjetėr tė detit, nė krahinėn e Gadarenasve.

  5:2 Dhe, sapo Jezusi zbriti nga barka, menjėherė i doli pėrpara nga varrezat njė njeri i pushtuar nga njė frymė e ndyrė,

  5:3 i cili banonte nė varreza dhe kurrkush s`kishte mundur ta lidhė, qoftė edhe me zinxhirė.

  5:4 Shpesh herė, pra, e kishin lidhur me pranga e zinxhirė; por ai gjithnjė i thyente zinxhirėt dhe i kėpuste prangat; dhe kurrkush nuk e kishte bėrė dot zap.

  5:5 Vazhdimisht, natėn dhe ditėn, nėpėr varre e mbi male, shkonte duke bėrtitur dhe duke e rrahur veten me gurė.

  5:6 Tani kur e pa Jezusin prej sė largu, ai u turr dhe ra pėrmbys pėrpara tij,

  5:7 dhe me njė britmė tė madhe tha: ``Ē`ka ndėrmjet mes nesh dhe teje, o Jezus, Bir i Perėndisė tė shumė tė lartit? Unė tė pėrgjėrohem nė emrin e Perėndisė, mos mė mundo!;``.

  5:8 Sepse ai i kishte thėnė: ``Frymė e ndyrė, dil prej kėtij njeriu!``.

  5:9 Atėhere Jezusi e pyeti: ``Cili ėshtė emri yt?``. Dhe ai u pėrgjigj duke thėnė: ``Unė quhėm Legjion, sepse jemi shumė``.

  5:10 Dhe i lutej me tė madhe qė ai tė mos i pėrzinte nga ajo krahinė.

  5:11 Tani aty ishte, nė brinjė tė malit, njė tufė e madhe derrash qė kulloste.

  5:12 Atėhere gjithė demonėt e lutėn duke thėnė: ``Na dėrgo nė derrat, qė tė hymė nė ta``.

  5:13 Dhe Jezusi menjėherė u lejoi atyre; atėherė frymėrat e ndyra mbasi dolėn, hynė nė derrat dhe tufa u hodh poshtė nga gremina nė det; ishin afėrsisht dymijė krerė, dhe u mbytėn nė det.

  5:14 Atėherė ata qė i kullotnin derrat ikėn dhe e pėrhapėn lajmin nė qytet e nėpėr fshatra; dhe njerėzit erdhėn pėr tė parė ēfarė kishte ndodhur.

  5:15 Kur erdhėn te Jezusi, panė tė idemonizuarin ulur, tė veshur dhe me mendje nė rregull, atė qė ishte idemonizuar nga Legjoni, dhe kishin frikė.

  5:16 Dhe ata qė e kishin parė ngjarjen u treguan atyre se ēfarė i kishte ngjarė tė idemonizuarit dhe ēėshtjen e derrave.

  5:17 Atėhere ata filluan t`i luten Jezusit qė tė largohej nga krahina e tyre.

  5:18 Kur ai po hynte nė barkė, ai qė kishte qenė i idemonizuar i lutej qė tė mund tė rrinte me tė;

  5:19 por Jezusi nuk e lejoj, madje i tha: ``Shko nė shtėpinė tėnde, te tė tut dhe u trego atyre ēfarė gjėrash tė medha bėri Zoti dhe si pati mėshirė pėr ty``.

  5:20 Dhe ai shkoi dhe nisi tė predikojė nėpėr Dekapolis pėr tė gjitha ato qė i kishte bėrė Jezusi; tė gjithė u mrrekulluan.

  5:21 Dhe kur Jezusi kaloj pėrsėri nė bregun tjetėr me barkė, njė turmė e madhe u mblodh rreth tij; dhe ai qėndroj nė breg tė detit.

  5:22 Atėhere erdhi njė nga krerėt e sinagogės, me emėr Jair, qė, kur e pa, i ra ndėr kėmbė,

  5:23 dhe ju lut me tė madhe duke thėnė: ``Ime bijė ėshtė duke dhėnė shpirt; eja, vėri duart mbi tė qė tė shėrohet dhe tė jetojė!``.

  5:24 Dhe ai shkoi me tė. Njė turmė e madhe e ndiqte dhe shtyhej rreth tij.

  5:25 Tani njė grua qė kishte njė fluks gjaku qė prej dymbėdhjetė vjetėsh

  5:26 dhe kishte vuajtur shumė nga ana e mjekėve tė ndryshėm duke shpenzuar gjithė pasurinė e vet pa kurrfarė dobie, madje duke u bėrė mė keq,

  5:27 kur dėgjoi tė flitej pėr Jezusin, u fut nė turmė dhe pas shpinės preku rrobėn e Jezusit,

  5:28 sepse thoshte: ``Nėse vetėm ia prek rroben e tij, do tė shėrohem``.

  5:29 Dhe menjėherė rrjedha e gjakut iu ndal dhe ajo ndjeu nė trupin e vet se u shėrua nga ajo sėmundje.

  5:30 Por menjėherė Jezusi, duke e ndjerė nė vete qė njė fuqi kishte dalė prej tij, u kthye midis turmės, tha: ``Kush m`i preku rrobat?

  5:31 Dhe dishepujt e vet i thanė: ``A nuk po e sheh qė turma po tė shtyhet nga tė gjitha anėt dhe ti thua: ``Kush mė preku?``.

  5:32 Por ai vėshtronte rreth e qark pėr tė parė atė qė bėri kėtė.

  5:33 Atėhere gruaja, plot frikė e duke u dridhur, duke ditur se ē`i kishte ndodhur, erdhi dhe i ra ndėr kėmbė dhe i tha gjithė tė vėrtetėn.

  5:34 Dhe ai i tha: ``Bijė, besimi yt tė shėroi; shko nė paqe dhe ji e shėruar nga sėmundja jote!``.

  5:35 Ndėrsa Jezusi ende po fliste, erdhėn disa nga shtėpia e kryetarit tė sinagogės duke thėnė: ``Jote bijė ka vdekur; pse e bezdis akoma Mėsuesin?``.

  5:36 Por Jezusi, sapo dėgjoi ē`u tha, i tha kryetarit tė sinagogės: ``Mos ki frikė, vetėm ki besim!``.

  5:37 Dhe nuk lejoi qė ta ndiqte kurrkush tjetėr, pėrveē Pjetrit, Jakobit, dhe Gjonit, vėllait tė Jakobit.

  5:38 Dhe mbasi arriti nė shtėpinė e kryetarit tė sinagogės, pa njė rrėmujė tė madhe dhe njerėz qė qanin dhe ulėrinin me tė madhe.

  5:39 Hyri dhe u tha atyre: ``Pse bėrtitni e qani? Vajza nuk ka vdekur, por fle``.

  5:40 Dhe ata e pėrqeshėn, por ai, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, mori me vete atin dhe nėnėn e vajzės dhe ata qė qenė me atė, dhe hyri atje ku dergjej vajza.

  5:41 E mori, pra, pėr dore vajzėn dhe i tha: ``Talitha kumi``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Vajzė, ty po tė them: Ēohu!``.

  5:42 Dhe menjėherė vajza u ngrit dhe filloi tė ecė. Ajo ishte nė fakt dymbėdhjetė vjeēe. Dhe ata u habitėn me habi tė madhe.

  5:43 Por ai urdhėroi rreptėsisht qė askush tė mos e marrė vesh; pastaj urdhėroi qė t`i japin vajzės tė hajė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine