Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Tani kur Jezusi zbriti nga mali, turma tė mėdha e ndiqnin.

  8:2 Dhe ja, njė lebroz erdhi dhe e adhuroi, duke thėnė: ``O Zot, po tė duash, ti mund tė mė shėrosh``.

  8:3 Jezusi e shtriu dorėn, e preku dhe i tha: ``Po, unė dua, shėrohu``. Dhe nė atė ēast u shėrua nga lebra e tij.

  8:4 Atėherė Jezusi i tha: ``Ruhu se ia tregon kujt; por shko, paraqitu te prifti, bėj flijimin qė ka urdhėruar Moisiu, me qėllim qė kjo tė jetė dėshmi pėr ta``.

  8:5 Kur Jezusi hyri nė Kapernaum i erdhi njė centurion duke iu lutur,

  8:6 dhe duke thėnė: ``O Zot, shėrbėtori im rri shtrirė nė shtėpi i paralizuar dhe po vuan shumė``.

  8:7 Dhe Jezusi i tha: ``Do tė vij dhe do ta shėroj``.

  8:8 Centurioni duke u pėrgjigjur i tha: ``Zot, unė nuk jam i denjė qė ti tė hysh nėn strehėn time; por thuaj vetėm njė fjalė dhe shėrbėtori im do tė shėrohet.

  8:9 Sepse unė jam njė njeri nėn urdhėrin e tė tjerėve, dhe i kam ushtarėt nėn vete; dhe, po t`i them dikujt: "Shko", ai shkon; dhe po t`i them njė tjetri: "Eja", ai vjen; dhe po t`i them shėrbėtorit tim: "Bėje kėtė", ai e bėn``.

  8:10 Dhe Jezusi, kur i dėgjoi kėto gjėra, u mrekullua dhe u tha atyre qė e ndiqnin: ``Nė tė vėrtetė po ju them, se askund nė Izrael nuk e gjeta njė besim aq tė madh.

  8:11 Unė po ju them se shumė do tė vijnė nga lindja dhe nga perėndimi dhe do tė ulen nė tryezė me Abrahamin, me Isaakun dhe me Jakobin, nė mbretėrinė e qiejve,

  8:12 por bijtė e mbretėrisė do tė flaken nė errėsirat e jashtme. Atje do tė jetė e qara dhe kėrcėllimi dhėmbėve``.

  8:13 Dhe Jezusi i tha centurionit: ``Shko dhe u bėftė ashtu si besove!``. Dhe shėrbėtori i tij u shėrua qė nė atė ēast.

  8:14 Pastaj Jezusi hyri nė shtėpinė e Pjetrit dhe pa qė e vjehrra ishte nė shtrat me ethe.

  8:15 Dhe ai ia preku dorėn dhe ethet e lanė; dhe ajo u ngrit dhe nisi t`u shėrbejė.

  8:16 Dhe kur u ngrys, i sollėn shumė tė pushtuar nga demonė; dhe ai, me fjalė, i dėboi frymėrat dhe i shėroi tė gjithė tė sėmurėt,

  8:17 qė kėshtu tė pėrmbushej fjala e profetit Isaia kur tha: ``Ai i mori lėngatat tona dhe i mbarti sėmundjet tona``.

  8:18 Tani Jezusi, duke parė rreth tij turma tė mėdha, urdhėroi qė tė kalonin nė bregun tjetėr.

  8:19 Atėherė njė skrib iu afrua dhe i tha: ``Mėsues, unė do tė ndjek kudo qė tė shkosh``.

  8:20 Dhe Jezusi i tha: ``Dhelprat i kanė strofkat, dhe zogjtė e qiellit i kanė ēerdhet, por Biri i njeriut nuk ka as ku tė mbėshtetė kokėn``.

  8:21 Pastaj njė tjetėr nga dishepujt e tij i tha: ``O Zot, mė jep mė parė leje tė shkoj tė varros atin tim``.

  8:22 Por Jezusi i tha: Mė ndiq, dhe lėri tė vdekurit tė varrosin tė vdekurit e vet``.

  8:23 Dhe mbasi ai hipi nė barkė, dishepujt e tij e ndiqnin.

  8:24 Dhe ja, qė u ngrit nė det njė stuhi aq e madhe, sa valėt po e mbulonin barkėn, por ai flinte.

  8:25 Dhe dishepujt e tij iu afruan dhe e zgjuan duke i thėnė: ``O Zot, na shpėto, ne po mbarojmė!``

  8:26 Por ai u tha atyre: ``Pse keni frikė, o njerėz besimpakė?``. Dhe, pasi u ngrit, qortoi erėrat dhe detin, dhe u bė bunacė e madhe.

  8:27 Atėherė njėrėzit u mrekulluan dhe thoshnin: ``Kush ėshtė ky, tė cilit po i binden deti dhe erėrat?``.

  8:28 Dhe kur arriti nė bregun tjetėr, nė krahinėn e Gergesenasve, i dolėn para dy tė demonizuar, qė kishin dalė nga varret, dhe ishin aq tė tėrbuar sa qė askush nuk mund tė kalonte nė atė udhė.

  8:29 Dhe ja, ata filluan tė bėrtasin duke thėnė: ``Ē`ėshtė mes nesh dhe ty, Jezus, Biri i Perėndisė? Mos ke ardhur kėtu tė na mundosh para kohe?``.

  8:30 Jo larg tyre njė tufė e madhe derrash po kulloste.

  8:31 Dhe demonėt iu lutėn duke i thėnė: ``Nė qoftė se na dėbon, na lejo tė shkojmė nė atė tufė derrash``.

  8:32 Dhe ai u tha atyre: ``Shkoni!``. Kėshtu ata, pasi dolėn, hynė nė atė tufė derrash; dhe ja, gjithė ajo tufė u hodh nga gremina nė det, dhe u mbyt nė ujė.

  8:33 Dhe ata qė i kullotnin ikėn dhe, kur shkuan nė qytet, i treguan tė gjitha kėto gjėra, duke pėrfshirė ngjarjen e tė demonizuarve.

  8:34 Dhe ja, gjithė qyteti i doli para Jezusit; dhe, kur e panė, iu lutėn qė tė largohej prej vendit tė tyre.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine