Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Dhe ai, pasi hipi nė barkė, kaloi nė bregun tjetėr dhe erdhi nė qytetin e vet.

  9:2 Dhe ja, iu paraqit njė paralitik i shtrirė nė vig; dhe Jezusi, kur pa besimin qė kishin ata, i tha paralitikut: ``Merr zemėr, o bir, mėkatet e tua tė janė falur!``

  9:3 Atėherė disa skribė thanė me vete: ``Ky po blasfemon!``.

  9:4 Por Jezusi, duke njohur mendimet e tyre, tha: ``Pse mendoni gjėra tė mbrapėshta nė zemrat tuaja?

  9:5 Nė fakt, ē`ėshtė mė e lehtė, tė thuash: "Mėkatet e tua tė janė falur", apo: "Ēohu dhe ec"?

  9:6 Tani, qė ta dini se Biri i njeriut ka autoritet nė tokė tė falė mėkatet: Ēohu (i tha paralitikut), merr vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde``.

  9:7 Dhe ai u ēua dhe shkoi nė shtėpinė e vet.

  9:8 Turmat, kur e panė kėtė, u ēuditėn dhe lėvdonin Perėndinė, qė u kishte dhėnė pushtet tė tillė njerėzve.

  9:9 Pastaj Jezusi, duke shkuar tutje, pa njė burrė qė rrinte nė doganė, i quajtur Mate, dhe i tha: ``Ndiqmė!``. Dhe ai u ēua dhe e ndoqi.

  9:10 Dhe ndodhi qė, kur Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, erdhėn shumė tagrambledhės dhe mėkatarė dhe u ulėn nė tryezė bashkė me tė dhe me dishepujt e tij.

  9:11 Farisenjtė, kur e panė kėtė, u thanė dishepujve tė tij: ``Pse Mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhėsit dhe me mėkatarėt?``.

  9:12 Jezusi, mbasi i dėgjoi, u tha atyre: ``Nuk janė tė shėndoshėt ata qė kanė nevojė pėr mjekun, por tė sėmurėt.

  9:13 Tani shkoni dhe mėsoni ē`do tė thotė: "Unė dua mėshirė dhe jo flijime". Sepse unė nuk erdha pėr tė thirrur nė pendim tė drejtėt, por mėkatarėt``.

  9:14 Atėherė iu afruan dishepujt e Gjonit dhe i thanė: ``Pse ne dhe farisenjtė agjėrojmė shpesh, ndėrsa dishepujt e tu nuk agjėrojnė?``.

  9:15 Dhe Jezusi u tha atyre: ``A mund tė mbajnė zi dasmorėt, ndėrsa dhėndėrri ėshtė midis tyre? Por do tė vijė koha kur do t`ua marrin dhėndėrrin dhe atėherė ata do tė agjėrojnė.

  9:16 Askush nuk vė njė copė prej stofi tė ri mbi njė petk tė vjetėr, sepse kėshtu arna bie dhe grisja bėhet mė e madhe.

  9:17 Dhe as nuk shtihet vera e re nė kacekė tė vjetėr; pėrndryshe kacekėt shpohen, vera derdhet dhe kacekėt humbin; por shtihet vera e re nė kacekė tė rinj, kėshtu qė ruhen tė dy``.

  9:18 Ndėrsa Jezusi u thoshte kėto, iu afrua njė nga krerėt e sinagogės, ra pėrmbys para tij, dhe i tha: ``Sapo mė vdiq vajza, por eja, vėre dorėn mbi tė dhe ajo do tė jetojė``.

  9:19 Dhe Jezusi u ngrit dhe e ndoqi bashkė me dishepujt e tij.

  9:20 Dhe ja njė grua, e cila vuante prej dymbėdhjetė vjetėsh nga njė fluks gjaku, iu afrua nga mbrapa dhe i preku cepin e rrobes sė tij.

  9:21 Sepse thoshte me vete: ``Po tė prek vetėm rroben e tij, do tė shėrohem``.

  9:22 Jezusi u kthye, e pa dhe tha: ``Merr zemėr, o bijė; besimi yt tė ka shėruar``. Dhe qė nė atė ēast gruaja u shėrua.

  9:23 Kur Jezusi arriti nė shtėpinė e kryetarit tė sinagogės dhe pa fyelltarėt dhe turmėn qė zhurmonte,

  9:24 u tha atyre: ``Largohuni, sepse vajza nuk ka vdekur, por fle``. Dhe ata e pėrqeshnin.

  9:25 Pastaj, kur turmėn e nxorėn jashtė, ai hyri, e zuri pėr dore vajzėn dhe ajo u ngrit.

  9:26 Fama e kėsaj u pėrhap nė mbarė atė vend.

  9:27 Dhe ndėrsa Jezusi po largohej prej andej, dy tė verbėr e ndiqnin duke bėrtitur dhe duke thėnė: ``Ki mėshirė pėr ne, Bir i Davidit!``.

  9:28 Kur arriti nė shtėpi, tė verbėrit iu afruan dhe Jezusi u tha atyre: ``A besoni ju se unė mund ta bėj kėtė gjė?``. Ata iu pėrgjigjėn: ``Po, o Zot``.

  9:29 Atėherė ai ua preku sytė, duke thėnė: ``U bėftė sipas besimit tuaj``.

  9:30 Dhe atyre iu hapėn sytė. Pastaj Jezusi i urdhėroi rreptėsisht duke thėnė: ``Ruhuni se mos e merr vesh njeri``.

  9:31 Por ata, sapo dolėn, e pėrhapėn famėn e tij nė mbarė atė vend.

  9:32 Dhe, kur ata po dilnin, i paraqitėn njė burrė memec dhe tė demonizuar.

  9:33 Dhe, mbasi e dėboi demonin, memeci foli dhe turmat u ēuditėn dhe thanė: ``Nuk ėshtė parė kurrė njė gjė e tillė nė Izrael``.

  9:34 Por farisenjtė thonin: ``Ai i dėbon demonėt me ndihmėn e princit tė demonėve!``.

  9:35 Dhe Jezusi kalonte nėpėr tė gjitha qytetet dhe fshatrat, duke i mėsuar nė sinagogat e tyre, duke predikuar ungjillin e mbretėrisė dhe duke shėruar ēdo sėmundje e ēdo lėngatė nė popull.

  9:36 Duke parė turmat, kishte dhembshuri pėr to, sepse ishin tė lodhur dhe tė shpėrndarė si delet pa bari.

  9:37 Atėherė ai u tha dishepujve tė vet: ``E korra ėshtė me tė vėrtetė e madhe, por punėtorėt janė pak.

  9:38 Lutjuni, pra, Zotit tė tė korrave, tė dėrgojė punėtorė nė tė korrat e tij``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine