Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NUMBERS 33

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  33:1 Kėto janė etapat e bijve tė Izraelit qė dolėn nga vendi i Egjiptit, simbas formacioneve tė tyre, nėn udhėheqjen e Moisiut dhe tė Aaronit.

  33:2 Moisiu shėnoi me shkrim vendet e tyre tė nisjes, pėr ēdo etapė, sipas urdhrave tė Zotit; dhe kėto janė etapat e tyre, nė bazė tė vendnisjeve tė tyre.

  33:3 U nisėn nga Ramesesi nė muajin e parė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit tė parė. Njė ditė pas Pashkės bijtė e Izraelit u nisėn me plot vetėbesim, para syve tė tė gjithė Egjiptasve,

  33:4 ndėrsa Egjiptasit varrosnin tėrė tė parėlindurit e tyre qė Zoti kishte goditur midis tyre. Zoti kishte zbatuar gjykimin e tij edhe mbi perėnditė e tyre.

  33:5 Kėshtu, pra, bijtė e Izraelit u nisėn nga Ramesesi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Sukoth.

  33:6 U nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, qė ndodhet nė skaj tė shkretėtirės.

  33:7 U nisėn nga Ethami dhe u kthyen nė drejtim tė Pi-Hahirothit qė ndodhet pėrballė Baal-Tsefonit, dhe e ngritėn kampin pėrpara Migdolit.

  33:8 U nisėn nga Hahirothi, kaluan detin nė drejtim tė shkretėtirės, ecėn tri ditė nė shkretėtirėn e Ethamit dhe e ngritėn kampin e tyre nė Mara.

  33:9 U nisėn nga Mara dhe arritėn nė Elim; nė Elim kishte dymbėdhjetė burime uji dhe shtatėdhjetė palma; dhe fushuan aty.

  33:10 U nisėn nga Elimi dhe fushuan pranė Detit tė Kuq.

  33:11 U nisėn nga Deti i Kuq dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit.

  33:12 U nisėn nga shkretėtira e Sinit dhe ngritėn kampin e tyre nė Dofkah.

  33:13 U nisėn nga Dofkahu dhe fushuan nė Alush.

  33:14 U nisėn nga Alushi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Refidim, ku nuk kishte ujė pėr tė pirė pėr popullin.

  33:15 U nisėn nga Refidimi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinait.

  33:16 U nisėn nga shkretėtira e Sinait dhe u vendosėn nė Kibroth-Hataavah.

  33:17 U nisėn nga Kibroth-Hataavahu dhe fushuan nė Hatseroth.

  33:18 U nisėn nga Hatserothi dhe fushuan nė Rithmah.

  33:19 U nisėn nga Rithmahu dhe fushuan nė Rimon-Perets.

  33:20 U nisėn nga Rimon-Peretsi dhe fushuan nė Libnah.

  33:21 U nisėn nga Libnahu dhe fushuan nė Risah.

  33:22 U nisėn nga Risahu dhe fushuan nė Kehelathah.

  33:23 U nisėn nga Kehelathahu dhe fushuan nė malin Shefer.

  33:24 U nisėn nga mali Shefer dhe fushuan nė Haradah.

  33:25 U nisėn nga mali i Haradahut dhe fushuan nė Makeloth.

  33:26 U nisėn nga Makelothi dhe fushuan nė Tahath.

  33:27 U nisėn nga Tahahu dhe fushuan nė Terah.

  33:28 U nisėn nga Terahu dhe fushuan nė Mithkah.

  33:29 U nisėn nga Mithkahu dhe fushuan nė Hashmonah.

  33:30 U nisėn nga Hashmonahu dhe fushuan nė Mozeroth.

  33:31 U nisėn nga Mozerothi dhe fushuan nga Bene-Jaakan.

  33:32 U nisėn nga Bene-Jaakani dhe fushuan nė Hor-Hagidgad.

  33:33 U nisėn nga Hor-Hagidgadi dhe fushuan nė Jotbathah.

  33:34 U nisėn nga Jotbathahu dhe fushuan nė Abronah.

  33:35 U nisėn nga Abronahu dhe fushuan nė Etsion-Geber.

  33:36 U nisėn nga Etsion-Geberi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit, domethėnė nė Kadesh.

  33:37 Pastaj u nisėn nga Kadeshi dhe fushuan nė malin Hor, nė kufi tė vendit tė Edomit.

  33:38 Pastaj prifti Aaron u ngjit nė malin Hor me urdhėr tė Zotit dhe vdiq aty nė vitin e dyzetė prej kohės kur bijtė e Izraelit kishin dalė nga vendi i Egjiptit, ditėn e parė tė muajit tė pestė.

  33:39 Aaroni ishte njėqind e njėzet e tre vjeē kur vdiq nė malin Hor.

  33:40 Mbreti i Aradit, Kananeu, qė banonte nė Negev, nė vendin e Kanaanit, dėgjoi se arritėn bijtė e Izraelit.

  33:41 Kėshtu ata u nisėn nga mali Hor dhe fushuan nė Tsalmonah.

  33:42 U nisėn nga Tsalmonahu dhe fushuan nė Punon.

  33:43 U nisėn nga Punoni dhe fushuan nė Oboth.

  33:44 U nisėn nga Obothi dhe fushuan nė Ije-Abarim, nė kufi me Moabin.

  33:45 U nisėn nga Ije-Abarimi dhe fushuan nė Dibon-Gad.

  33:46 U nisėn nga Dibon-Gadi dhe fushuan nė Almon-Diblathaim.

  33:47 U nisėn nga Almon-Diblathaimi dhe fushuan nė malet e Abarimit, pėrballė Nebit.

  33:48 U nisėn nga malet e Abarimit dhe fushuan nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, mbi bregun pėrballė Jerikos.

  33:49 Fushuan pranė Jordanit, nga Beth-Jeshimoth deri nė Abel-Shitim, nė fushat e Moabit.

  33:50 Pastaj Zoti i foli Moisiut, nė fushat e Moabit, pranė Jordanit mbi bregun pėrballė Jerikos, dhe i tha:

  33:51 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur tė kaloni Jordanin, pėr tė hyrė nė vendin e Kanaanit,

  33:52 do tė dėboni tė gjithė banorėt e vendit, do tė shkatėrroni tė gjitha figurat e tyre dhe tė tėra statujat e tyre prej metali tė shkrirė, do tė rrėnoni tė gjitha vendet e larta tė tyre.

  33:53 Do ta shtini nė dorė vendin dhe do tė vendoseni nė tė, sepse jua kam dhėnė nė pronėsi.

  33:54 Do ta ndani me short vendin, simbas familjeve tuaja. Familjeve mė tė mėdha do t`u jepni njė pjesė mė tė madhe, dhe mė tė voglave njė pjesė mė tė vogėl. Secili do tė marrė atė qė do t`i bjerė me short; ndarjet do tė bėhen nė bazė tė fiseve tė etėrve tuaj.

  33:55 Por nė rast se nuk i dėboni banorėt e vendit, ata qė do tė lini do tė jenė si hala nė sy dhe do t`ju shqetėsojnė nė vendin qė do tė banoni.

  33:56 Dhe do tė ndodhė qė unė t`ju trajtoj ashtu siē kisha menduar t`i trajtoj ata".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine