Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NUMBERS 35

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  35:1 Zoti i foli akoma Moisiut nė fushat e Moabit pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos, dhe i tha:

  35:2 "Urdhėro bijtė e Izraelit qė, nga trashėgimia qė do tė zotėrojnė, t`u japin Levitėve disa qytete pėr tė banuar, do t`u jepni gjithashtu kullota rreth qyteteve.

  35:3 Dhe ata do tė kenė qytete pėr tė banuar, ndėrsa kullotat do t`u shėrbejnė pėr bagėtinė e tyre dhe pėr tė gjitha kafshėt e tyre.

  35:4 Kullotat e qyteteve qė do t`u jepni Levitėve do tė shtrihen nga muret e qyteteve e tutje, njė mijė kubitė, rreth e qark.

  35:5 Do tė masni, pra, jashtė qytetit dy mijė kubitė nga ana e lindjes, dy mijė kubitė nga ana e jugut, dy mijė kubitė nga ana perėndimore dhe dy mijė kubitė nga ana veriore; qyteti do tė ndodhet nė mes. Kėto janė tokat pėr kullotė rreth qyteteve qė do t`u pėrkasin Levitėve.

  35:6 Ndėr qyetet qė do t`u jepni Levitėve do tė caktoni qytete strehimi, nė tė cilat mund tė gjejė strehim ai qė ka vrarė dikė; dhe kėtyre qyteteve do t`u shtoni dyzet e dy qytete tė tjera.

  35:7 Gjithsej qytetet qė do t`u jepni Levitėve do tė jenė, pra, dyzet e tetė bashkė me tokat pėr kullotė.

  35:8 Qytetet qė do t`u jepni Levitėve do tė rrjedhin nga pronėsia e bijve tė Izraelit; nga fiset mė tė mėdha do tė merrni mė shumė, nga fiset mė tė vogla do tė merrni mė pak; ēdo fis do t`u japė Levitėve ndonjė nga qytetet e tij, nė pėrpjestim me trashėgiminė qė do t`i takojė".

  35:9 Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

  35:10 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur tė kaloni Jordanin pėr tė hyrė nė vendin e Kanaanit,

  35:11 do tė caktoni disa qytete qė do tė jenė pėr ju qytete strehimi, ku mund tė ikė vrasėsi qė ka vrarė dikė pa dashje.

  35:12 Kėto qytete do t`ju shėrbejnė si vende strehimi kundėr hakmarrėsve, qė vrasėsi tė mos vritet para se tė ketė dalė nė gjyq pėrpara asamblesė.

  35:13 Nga qytetet qė do tė jepni, gjashtė do tė jenė, pra, qytete strehimi.

  35:14 Do tė jepni trie qytete nė pjesėn nė lindje tė Jordanit dhe trie qytete nė vendin e Kanaanit; kėto do tė jenė qytete strehimi.

  35:15 Kėto gjashtė qytete do tė shėrbejnė si vende strehimi pėr bijtė e Izraelit, pėr tė huajin dhe pėr atė qė banon midis jush, me qėllim qė ai qė ka vrarė dikė pa dashje tė mund tė strehohet.

  35:16 Por nė rast se dikush godet njė tjetėr me njė vegėl hekuri dhe ky vdes, ai person ėshtė vrasės dhe si i tillė do tė vritet.

  35:17 Dhe nė rast se e godet me njė gur qė kishte nė dorė, qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe i godituri vdes, ai person ėshtė vrasės; vrasėsi do tė vritet.

  35:18 Ose nė rast se godet me njė vegėl druri qė kishte nė dorė, dhe qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe i godituri vdes, ky person ėshtė vrasės; vrasėsi do tė vritet.

  35:19 Do tė jetė vetė hakmarrėsi i gjakut ai qė do ta vrasė vrasėsin; kur do ta takojė, do ta vrasė.

  35:20 Nė rast se dikush i jep njė tė shtyrė njė personi tjetėr sepse e urren apo e qėllon me diēka me dashje, dhe ai vdes,

  35:21 ose e godet pėr armiqėsi me dorėn e vet dhe ai vdes, ai qė ka goditur do tė vritet; ai ėshtė vrasės; hakmarrėsi i gjakut do ta vrasė vrasėsin kur do ta takojė.

  35:22 Por nė rast se nė njė moment i jep njė tė shtyrė pa armiqėsi, ose e qėllon me diēka, por pa dashje,

  35:23 ose, pa e parė, shkakton qė t`i bjerė mbi trup njė gur qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe ai vdes, pa qenė ai armiku i tij ose qė kėrkon tė keqen e tij,

  35:24 atėherė asambleja do tė gjykojė midis atij qė ka goditur dhe hakmarrėsit tė gjakut nė bazė tė kėtyre rregullave.

  35:25 Asambleja do ta lirojė vrasėsin nga dora e hakmarrėsit tė gjakut dhe do ta lejojė tė shkojė nė qytetin e strehimit ku kishte ikur, dhe ai do tė banojė atje deri sa tė vdesė kryeprifti qė ėshtė vajosur me vaj tė shenjtėruar.

  35:26 Por nė rast se vrasėsi nė ēfarėdo kohe del jashtė kufijve tė qytetit tė strehimit ku kishte ikur,

  35:27 dhe hakmarrėsi i gjakut e gjen vrasėsin jashtė kufijve tė qytetit tė strehimit dhe e vret, hakmarrėsi i gjakut nuk do tė jetė fajtor pėr gjakun e derdhur,

  35:28 sepse vrasėsi duhet tė kishte mbetur nė qytetin e tij tė strehimit deri sa tė vdiste kryeprifti; mbas vdekjes sė kryepriftit, vrasėsi mund tė kthehet nė tokėn qė ėshtė pronė e tij.

  35:29 Kėto le t`ju shėrbejnė si rregulla tė sė drejtės pėr tė gjithė brezat tuaja, kudo qė tė banoni.

  35:30 Nė qoftė se dikush vret njė person, vrasėsi do tė vritet nė bazė tė deponimit tė dėshmitarėve; por nuk do tė dėnohet askush nė bazė tė deponimit tė njė dėshmitari tė vetėm.

  35:31 Nuk do tė pranoni asnjė ēmim pėr shpengimin e jetės sė njė vrasėsi qė ėshtė dėnuar me vdekje, sepse ai duhet tė vritet.

  35:32 Nuk do tė pranoni asnjė ēmim pėr shpengimin e njė vrasėsi qė ka ikur nė qytetin e tij tė strehimit, me qėllim qė tė kthehet tė banojė nė tokėn e tij para vdekjes sė kryepriftit.

  35:33 Nuk do tė ndotni vendin ku jetoni, sepse gjaku ndot vendin; nuk mund tė bėhet asnjė shlyerje pėr vendin, pėr gjakun qė ėshtė derdhur nė tė veēse me anė tė gjakut tė atij qė e ka derdhur.

  35:34 Nuk do tė ndotni, pra, vendin ku banoni, dhe nė mes tė tė cilit banoj edhe unė, sepse unė jam Zoti qė banon midis bijve tė Izraelit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine