Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 18

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  18:1 Kush veēohet kėrkon kėnaqėsinė e tij dhe zemėrohet kundėr gjithė diturisė sė vėrtetė.

  18:2 Budallai nuk gjen kėnaqėsi te maturia, por vetėm nė tė vėnit nė dukje tė zemrės sė tij.

  18:3 Kur vjen i pabesi vjen edhe pėrēmimi dhe bashkė me humbjen e nderit vjen turpi.

  18:4 Fjalėt e gojės sė njė njeriu janė ujėra tė thella; burimi i diturisė ėshtė si njė rrjedhė uji qė shkon duke gurgulluar.

  18:5 Nuk ėshtė mirė tė preferosh tė pabesin, apo tė shkaktosh humbjen e tė drejtit nė gjyq.

  18:6 Buzėt e budallait tė ēojnė nė grindje, dhe goja e tij kėrkon goditje.

  18:7 Goja e budallait ėshtė shkatėrrimi i tij dhe buzėt e tij janė njė lak pėr jetėn e tij.

  18:8 Fjalėt e shpifėsit janė si njė gjellė shumė e shijshme qė zbret thellė nė zorrė.

  18:9 Edhe ai qė ėshtė pėrtac nė punėn e tij ėshtė vėlla i planprishėsit.

  18:10 Emri i Zotit ėshtė njė kala e fortė, tek ai turret i drejti dhe gjen siguri.

  18:11 Pasuria e kamėsit ėshtė qyteti i tij i fortė dhe simbas mendimit tė tij ajo ėshtė si njė mur i lartė.

  18:12 Pėrpara shkatėrrimit, zemra e njeriut ngrihet, por para lavdisė vjen pėrulėsia.

  18:13 Kush jep pėrgjigje pėr njė ēėshtje para se ta ketė dėgjuar, tregon marrėzinė e tij pėr turp tė vet.

  18:14 Fryma e njeriut i jep krahė nė sėmundjen e tij, por kush mund ta ngrerė njė frymė tė demoralizuar?

  18:15 Zemra e njeriut tė matur fiton dituri, edhe veshi i tė urtėve kėrkon diturinė.

  18:16 Dhurata e njeriut i hap rrugėn dhe e ēon nė prani tė tė mėdhenjve.

  18:17 I pari qė mbron ēėshtjen e vet duket sikur ka tė drejtė; por pastaj vjen tjetri dhe e shqyrton.

  18:18 Fati u jep fund grindjeve dhe i ndan tė fuqishmit.

  18:19 Njė vėlla i fyer ėshtė si njė qytet i fortė; dhe grindjet janė si shulat e njė kalaje.

  18:20 Njeriu e ngop barkun me frytin e gojės sė tij, ai ngopet me prodhimin e buzėve tė tij.

  18:21 Vdekja dhe jeta janė nėn pushtetin e gjuhės; ata qė e duan do tė hanė frytet e saj.

  18:22 Kush ka gjetur grua ka gjetur njė gjė tė mirė dhe ka siguruar njė favor nga Zoti.

  18:23 I varfėri flet duke u lutur, kurse i pasuri pėrgjigjet me ashpėrsi.

  18:24 Njeriu qė ka shumė miq duhet gjithashtu tė tregohet mik, por ėshtė njė mik qė ėshtė mė i lidhur se njė vėlla.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine