Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store



 • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 19

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  19:1 Éshtė mė i mirė njė i varfėr qė ecėn nė ndershmėrinė e tij se sa ndonjė qė ėshtė i ēoroditur nga buzėt dhe qė ėshtė budalla.

  19:2 Pėrveē kėsaj nuk ėshtė mirė qė njė shpirt tė jetė pa dije; kush ecėn me hapa tė shpejta gabon rrugė.

  19:3 Budallallėku i njeriut e bėn rrugėn e tij tė rrėshqitshme dhe zemra e tij pezmatohet kundėr Zotit.

  19:4 Pasuritė sigurojnė njė numėr tė madh miqsh, por i varfėri ndahet nga vet miku i tij.

  19:5 Dėshmitari i rremė nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar dhe ai qė thotė gėnjeshtra nuk do tė ketė shpėtim.

  19:6 Tė shumtė janė ata qė kėrkojnė favorin e princit dhe tė gjithė janė miq tė atij qė bėn dhurata.

  19:7 Tė gjithė vėllezėrit e tė varfėrit e urrejnė atė, aq mė tepėr largohen prej tij miqtė e vet. Ai mund t`u shkojė pas me fjalė, por ata nuk gjenden mė.

  19:8 Kush fiton mėnēuri do vetė jetėn e tij dhe ai qė mbetet i matur do tė gjejė tė mirėn.

  19:9 Dėshmitari i rremė nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar, dhe ai qė thotė gėnjeshtra do tė humbasė.

  19:10 Tė jetuarit nė kėnaqėsi nuk i shkon budallait, dhe aq mė pak njė shėrbėtori tė sundojė mbi princat.

  19:11 Mėnēuria e bėn njeriun tė mos rrėmbehet shpejt nga zemėrimi dhe ėshtė nė lavdinė e tij t`i kapėrcejė fyerjet.

  19:12 Zemėrimi i mbretit ėshtė si ulėrima e njė luani, por favori i tij ėshtė si vesa mbi bar.

  19:13 Njė bir budalla ėshtė njė fatkeqėsi pėr tė atin, dhe grindjet e vazhdueshme tė bashkėshortes sė tij janė si njė e pikuar e vazhdueshme.

  19:14 Shtėpia dhe pasuritė janė trashėgimi nga etėrit, por njė bashkėshorte e mėnēur vjen nga Zoti.

  19:15 Pėrtacia tė bėn tė biesh nė njė gjumė tė thellė dhe njeriu i plogėt do tė vuajė nga uria.

  19:16 Kush respekton urdhėrimin ruan jetėn e tij, por ai qė lė pas dore sjelljen e tij ka pėr tė vdekur.

  19:17 Ai qė ka mėshirė pėr tė varfėrin i jep hua Zotit, i cili do t`ia kthejė ato qė i ka dhėnė.

  19:18 Ndėshko birin tėnd sa ka shpresė, por mos u shty deri sa tė shkaktosh vdekjen e tij.

  19:19 Njeriu shumė gjaknxehtė duhet tė ndėshkohet si pasojė e kėsaj, sepse po nuk u ndėshkua, ai do tė bėhet edhe mė tepėr gjaknxehtė.

  19:20 Dėgjo kėshillėn dhe prano mėsimet, qė ti tė bėhesh i urtė pėr kusurin e ditėve tė tua.

  19:21 Ka shumė plane nė zemrėn e njeriut, por vetėm plani i Zotit do tė mbetet i pandryshuar.

  19:22 Ajo qė dėshiron njeriu ėshtė mirėsia dhe njė i varfėr vlen mė tepėr se njė gėnjeshtar.

  19:23 Frika e Zotit tė ēon nė jetė; kush e ka do tė mbetet i ngopur dhe nuk do tė preket nga asnjė e keqe.

  19:24 Pėrtaci e zhyt dorėn e tij nė pjatė, por nuk arrin as ta ēojė nė gojė.

  19:25 Godite tallėsin dhe njeriu i thjeshtė do tė bėhet mėndjehollė; qorto atė qė ka mend dhe ai do tė fitojė dituri.

  19:26 Kush pėrdor dhunė me tė atin dhe dėbon nėnen e tij, ėshtė njė faqenxirė dhe me turp.

  19:27 Biri im, mos dėgjo mė mėsimet, dhe do tė largohesh nga fjalėt e diturisė.

  19:28 Dėshmitari i lig tallet me drejtėsinė dhe goja e tė pabesėve gėlltit padrejtėsinė.

  19:29 Ndėshkimet janė pėrgatitur pėr tallėsit dhe goditjet pėr kurrizin e budallenjve.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine