Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 22

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  22:1 Njė nam i mirė ėshtė mė i pėlqyeshėm se pasuritė e mėdha, dhe hiri ėshtė mė i pėlqyeshėm se argjendi dhe ari.

  22:2 I pasuri dhe i varfėri kanė kėtė tė pėrbashkėt: tė dy i ka bėrė Zoti.

  22:3 Njeriu i matur e shikon tė keqen dhe fshihet; por njerėzit naivė shkojnė tutje dhe dėnohen.

  22:4 Ēmimi i pėrvujtėrisė ėshtė frika e Zotit, pasuria, lavdia dhe jeta.

  22:5 Ferra dhe leqe gjenden nė udhėn e tė ēoroditurit; kush kujdeset pėr jetėn e vet rri larg tyre.

  22:6 Mėsoji fėmijės rrugėn qė duhet tė ndjekė, dhe ai nuk do tė largohet prej saj edhe kur tė plaket.

  22:7 I pasuri sundon mbi tė varfėrit, dhe huamarrėsi ėshtė skllav i huadhėnėsit.

  22:8 Kush mbjell padrejtėsi ka pėr tė korrur telashe dhe shufra e zemėrimit tė tij do tė asgjesohet.

  22:9 Njeriu me sy dashamirės do tė bekohet, sepse i jep bukė tė varfėrit.

  22:10 Pėrzėre tallėsin dhe grindjet do tė ikin bashkė me tė; po, grindjet dhe fyerjet do tė pushojnė.

  22:11 Kush e do pastėrtinė e zemrės dhe ka hir mbi buzėt do ta ketė shok mbretin.

  22:12 Sytė e Zotit ruajnė dijen, por ai i bėn tė kota fjalėt e tė pabesit.

  22:13 Pėrtaci thotė: "Jashtė ka njė luan; do tė vritem rrugės".

  22:14 Goja e gruas qė shkel kurorėn ėshtė njė gropė e thellė; ai qė ka zemėruar Zotin do tė bjerė nė tė.

  22:15 Marrėzia lidhet me zemrėn e fėmijės, por shufra e korrigjimit do ta largojė prej saj.

  22:16 Ai qė shtyp tė varfėrin pėr t`u pasuruar dhe ai qė i jep tė pasurit, me siguri do tė varfėrohet.

  22:17 Vėru veshin dhe dėgjo fjalėt e tė urtėve, dhe jepja zemrėn dijes sime.

  22:18 sepse pėr ty do tė jetė e kėndshme t`i ruash nė intimitetin tėnd dhe t`i kesh tė gjitha gati mbi buzėt e tua.

  22:19 Me qėllim qė besimin tėnd ta kesh te Zoti, sot tė kam mėsuar, po, pikėrisht ty.

  22:20 A nuk tė kam shkruar nė tė kaluarėn aforizma qė kanė tė bėjnė me kėshillimin dhe diturinė,

  22:21 nė mėnyrė qė tė njohėsh sigurinė e fjalėve tė sė vėrtetės, me qėllim qė t`u pėrgjigjesh me fjalė tė vėrteta atyre qė tė dėrgojnė?

  22:22 Mos e vidh tė varfėrin, sepse ėshtė i varfėr, dhe mos e shtyp tė mjerin te porta,

  22:23 sepse Zoti do tė mbrojė ēėshtjen e tyre dhe do t`u heqė jetėn atyre qė i kanė zhveshur.

  22:24 Mos lidh miqėsi me njeriun zemėrak dhe mos u shoqėro me njeriun idhnak,

  22:25 qė tė mos mėsosh rrugėt e tij dhe tė mos gjesh njė kurth pėr shpirtin tėnd.

  22:26 Mos u bėj si ata qė japin dorėn si garanci, qė bėhen garant pėr borxhet e tė tjerėve.

  22:27 Nė qoftė se nuk ke asgjė me se tė paguash, pse duhet tė tė heqė shtratin poshtė vetes?

  22:28 Mos e luaj kufirin e vjetėr, tė vendosur nga etėrit e tu.

  22:29 A ke parė njė njeri tė papėrtueshėm nė punėn e tij? Ai do tė paraqitet nė prani tė mbretit dhe nuk do tė qėndrojė para njerėzve tė humbur.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine