Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 27

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  27:1 Mos u mburr me ditėn e nesėrme, sepse nuk di atė qė mund tė sjellė njė ditė.

  27:2 Le tė tė lėvdoj njė tjetėr dhe jo goja jote, njė i huaj dhe jo buzėt e tua.

  27:3 Guri peshon dhe rėra ėshtė e rėndė, por zemėrimi i budallait peshon mė tepėr se tė dyja bashkė.

  27:4 Tėrbimi ėshtė mizor dhe zemėrimi ėshtė i furishėm, por kush mund t`i bėjė ballė xhelozisė?

  27:5 Mė mirė njė qortim i hapur se njė dashuri e fshehur.

  27:6 Besnike janė plagėt e njė shoku, dhe tė rreme tė puthurat e njė armiku.

  27:7 Kush ėshtė i ngopur pėrēmon huallin e mjaltit; por pėr atė qė ka uri ēdo gjė e hidhur ėshtė e ėmbėl.

  27:8 Si zogu qė endet larg folesė sė tij, kėshtu ėshtė njeriu qė endet larg shtėpisė sė tij.

  27:9 Vaji dhe parfumi gėzojnė zemrėn, kėshtu bėn ėmbėlsia e njė shoku me kėshillat e tij tė pėrzėrmėrta.

  27:10 Mos e braktis mikun tėnd as mikun e atit tėnd dhe mos shko nė shtėpinė e vėllait tėnd ditėn e fatkeqėsisė sate; ėshtė mė mirė njė qė banon afėr se sa njė vėlla larg.

  27:11 Biri im, ji i urtė dhe gėzo zemrėn time, kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė pėrflet kundėr meje.

  27:12 Njeriu mendjemprehtė e shikon tė keqen dhe fshihet, por naivėt shkojnė tutje dhe ndėshkohen.

  27:13 Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.

  27:14 Ai qė bekon tė afėrmin e tij me zė tė lartė nė mėngjes herėt, do t`ia zėnė si mallkim.

  27:15 Pikėllimi i vazhdueshėm nė njė ditė shiu tė madh dhe njė grua grindavece i ngjasin njera tjetrės.

  27:16 Kush arrin ta pėrmbajė, mban erėn dhe zė vajin me dorėn e tij tė djathtė.

  27:17 Hekuri mpreh hekurin, kėshtu njeriu mpreh fytyrėn e shokut tė tij.

  27:18 Kush kujdeset pėr fikun do tė hajė frytin e tij, dhe ai qė i shėrben zotit tė tij do tė nderohet.

  27:19 Ashtu si nė ujė fytyra pasqyron fytyrėn, kėshtu zemra e njeriut e tregon njeriun.

  27:20 Sheoli dhe Abadoni janė tė pangopur, dhe tė pangopur janė gjithashtu sytė e njerėzve.

  27:21 Poēja ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, kėshtu njeriu provohet nga lėvdata qė merr.

  27:22 Edhe sikur ta shtypje budallanė nė njė havan bashkė me grurė me dygeēin e tij, budallallėku nuk do tė largohej prej tij.

  27:23 Pėrpiqu tė njohėsh mirė gjendjen e deleve tė tua dhe ki kujdes pėr kopetė e tua,

  27:24 sepse pasuritė nuk zgjatin pėrherė, dhe as njė kurorė nuk vazhdon brez pas brezi.

  27:25 Kur merret bari i thatė dhe del bari i njomė dhe mblidhet forazhi i maleve,

  27:26 qengjat do tė furnizojnė rrobat e tua, cjeptė ēmimin e njė are

  27:27 dhe dhitė mjaft qumėsht pėr ushqimin tėnd, pėr ushqimin e shtėpisė sate dhe pėr tė mbajtur shėrbėtoret e tua.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine