Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 26

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  26:1 Ashtu si bora nuk i shkon verės as shiu tė korrave, kėshtu nuk i shkon lavdia budallait.

  26:2 Ashtu si harabeli fluturon andej e kėtej dhe dallėndyshja fluturon, kėshtu mallkimi pa arsye nuk ka efekt.

  26:3 Kamxhiku pėr kalin, kapistra pėr gomarin dhe shkopi pėr kurrizin e budallenjve.

  26:4 Mos iu pėrgjegj budallait simbas budallallėkut tė tij, qė tė mos bėhesh edhe ti si ai.

  26:5 Pėrgjigjju budallait simbas budallallėkut tė tij, qė ai tė mos mendojė se ėshtė i urtė.

  26:6 Kush dėrgon njė mesazh me anė tė njė budallai pret kėmbėt e tij dhe pi dhunė.

  26:7 Ashtu si kėmbėt e ēalamanit janė pak tė qėndrueshme, kėshtu ėshtė njė fjalė e urtė nė gojėn e budallenjve.

  26:8 Kush i jep lavdi njė budallai ėshtė si ai qė lidh njė gur te hobeja.

  26:9 Njė fjalė e urtė nė gojėn e budallenjve ėshtė si njė gjemb qė hyn nė dorėn e njė tė dehuri.

  26:10 Perėndia i madh qė ka krijuar tė gjitha gjėrat ėshtė ai qė i jep shpėrblimin budallait dhe shkelėsve.

  26:11 Ashtu si njė qen kthehet nė tė vjellat e tij, kėshtu budallai e pėrsėrit budallallėkun e tij.

  26:12 A ke parė njė njeri qė e pandeh veten tė urtė? Ka mė tepėr shpresė pėr njė budalla se sa pėr tė.

  26:13 Pėrtaci thotė: "Ka njė luan nė rrugė, ka njė luan nėpėr rrugė!".

  26:14 Ashtu si lėviz porta nė menteshat e saj, kėshtu sillet pėrtaci nė shtrat tė tij.

  26:15 Pėrtaci e fut dorėn nė pjatėn e tij, por lodhet edhe ta ēojė te goja.

  26:16 Pėrtaci pandeh se ėshtė mė i urtė se shtatė persona qė japin pėrgjigje me mend.

  26:17 Kalimtari qė pėrzihet nė njė grindje qė nuk i pėrket, ėshtė si ai qė kap nga veshėt njė qen.

  26:18 Ashtu si njė i marrė qė gjuan me ura zjarri, me shigjeta dhe me vdekje,

  26:19 kėshtu ėshtė ai qė mashtron tė afėrmin dhe thotė: "E bėra pėr shaka!".

  26:20 Kur mungojnė drutė, zjarri shuhet; dhe kur nuk ka njė gojė tė keqe, grindja merr fund.

  26:21 Ashtu si qymyri jep shpuzėn dhe drutė zjarrin, kėshtu njeriu grindavec i nxit grindjet.

  26:22 Fjalėt e gojėkeqit janė si ushqime shumė tė shijshme dhe depėrtojnė deri nė thellėsi tė zorrėve.

  26:23 Buzėt e zjarrta dhe zemra e keqe janė si zgjyra tė argjendit tė vendosura mbi njė enė balte.

  26:24 Ai qė urren shtiret me buzėt e tij, por nė zemėr tė vet pėrgatit mashtrimin.

  26:25 Kur ai flet nė mėnyrė tė sjellshme mos i ki besim, sepse ka shtatė gjėra tė neveritshme nė zemėr.

  26:26 Edhe sikur urrejtja e tij tė jetė fshehur me tinėzi; ligėsia e tij do tė dalė hapur nė kuvend.

  26:27 Kush hap njė gropė do tė bjerė brenda dhe kush rrokullis njė gur do tė bjerė pėrsėri mbi tė.

  26:28 Gjuha gėnjeshtare urren ata qė ka plagosur, dhe goja lajkatare sjell shkatėrrimin.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine