Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 29

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  29:1 Njeriu qė fortėson qafėn kur qortohet, do tė thyhet papritmas pa tjetėr.

  29:2 Kur tė drejtėt shumohen, populli gėzohet, por, kur sundon i pabesi, populli rėnkon.

  29:3 Njeriu qė e do diturinė gėzon tė atin; por ai qė shkon me prostitutat shkapaderdh pasurinė e vet.

  29:4 Mbreti e bėn tė qėndrueshėm vendin me anė tė drejtėsisė, por ai qė merr dhurata e ēon nė shkatėrrim.

  29:5 Njeriu qė i bėn lajka tė afėrmit tė tij shtrin njė rrjetė mbi hapat e tij.

  29:6 Nė mėkatin e njė njeriut tė keq ka njė lak, por i drejti kėndon dhe gėzohet.

  29:7 I drejti interesohet pėr ēėshtjen e tė varfėrve, por i pabesi nuk e kupton kėtė interesim.

  29:8 Tallėsit kurdisin trazira nė qytet, por njerėzit e urtė e qetėsojnė zemėrimin.

  29:9 Nė rast se njė njeri i urtė hyn nė grindje me njė budalla, dhe budallai zemėrohet dhe qesh, nuk ka paqe.

  29:10 Njerėzit gjakatarė urrejnė tė ndershmin, por njerėzit e drejtė kėrkojnė tė mbrojnė jetėn e tij.

  29:11 Budallai e shfryn gjithė zemėrimin e tij, por i urti e frenon dhe e ul.

  29:12 Nė rast se njė mbret dėgjon fjalėt gėnjeshtare, tėrė ministrat e tij bėhen tė pabesė.

  29:13 I varfėri dhe shtypėsi kanė kėtė tė pėrbashkėt: Zoti ndriēon sytė e tė dy palėve.

  29:14 Mbreti qė u siguron drejtėsi tė varfėrve nė tė vėrtetė do ta ketė fronin tė vendosur pėr gjithnjė.

  29:15 Shufra dhe qortimi japin dituri; por fėmija pėr tė cilėn nuk kujdeset kurrkush e turpėron nėnen e vet.

  29:16 Kur shtohen tė pabesėt shtohen edhe shkeljet, por tė drejtėt do tė shohin shkatėrrimin e tyre.

  29:17 Korrigjo birin tėnd, ai do tė japė rehatinė dhe do t`i sigurojė kėnaqėsi shpirtit tėnd.

  29:18 Kur nuk ka njė vizion profetik, populli bėhet i shfrenuar, por lum ai qė respekton ligjin.

  29:19 Njė shėrbėtor nuk ndreqet vetėm me fjalė; edhe kur i kupton, nuk bindet.

  29:20 A ke parė njė njeri qė ngutet nė tė folur? Ka mė tepėr shpresa te njė budalla se sa te ai.

  29:21 Nė se dikush rrit me pėrkujdesje qysh nė fėmijėri shėrbėtorin e vet, nė fund ai do tė dojė tė bėhet trashėgimtar i tij.

  29:22 Njeriu zemėrak kurdis grindje dhe njeriu idhnak kryen shumė mėkate.

  29:23 Kryelartėsia e njeriut e ēon poshtė atė, por ai qė ka njė shpirt tė pėrvuajtur do tė ketė lavdi.

  29:24 Kush bėhet ortak me njė vjedhės urren jetėn e vet. Ai dėgjon betimin, por nuk padit asgjė.

  29:25 Frika e njeriut pėrbėn njė lak, por ai qė ka besim te Zoti ėshtė i siguruar.

  29:26 Tė shumtė janė ata qė kėrkojnė favorin e princit, por drejtėsia pėr ēdo njeri vjen nga Zoti.

  29:27 Njeriu jo i drejtė ėshtė njė neveri pėr tė drejtėt, dhe ai qė ecėn me ndershmėri ėshtė njė neveri pėr tė pabesėt.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine