Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Biri im, mos harro mėsimet e mia dhe zemra jote le tė ruajė urdhėrimet e mia,

  3:2 sepse do tė tė shtohen ditė tė gjata, vite jete dhe paqeje.

  3:3 Mirėsia dhe e vėrteta mos tė lėnēin kurrė; lidhi rreth qafės, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate;

  3:4 do tė gjesh kėshtu hir dhe arsye nė sytė e Perėndisė dhe tė njerėzve.

  3:5 Ki besim tek Zoti me gjithė zemėr dhe mos u mbėshtet nė gjykimin tėnd;

  3:6 pranoje nė tė gjitha rrugėt e tua, dhe ai do tė drejtojė shtigjet e tua.

  3:7 Mos e mbaj veten tė ditur nė sytė e tu, ki frikė nga Zoti dhe hiq dorė nga e keqja;

  3:8 kjo do tė jetė shėrim pėr nervat e tua dhe freskim pėr kockat e tua.

  3:9 Ndero Zotin me pasurinė tėnde dhe me prodhimet e para tė ēdo tė ardhure qė ke;

  3:10 hambarėt e tu tė grurit do tė jenė plot e pėrplot dhe vozat e tua do tė gufojnė me musht.

  3:11 Biri im, mos e pėrēmo ndėshkimin e Zotit dhe mos urre qortimin e tij,

  3:12 sepse Zoti qorton atė qė do, si njė baba djalin qė atij i pėlqen.

  3:13 Lum ai njeri qė ka gjetur diturinė dhe njeriu qė ka pėrftuar arsyen.

  3:14 Sepse fitimi i tij ėshtė mė i mirė se fitimi i argjendit dhe fryti i tij vlen mė tepėr se ari i kulluar.

  3:15 Ajo ėshtė mė e ēmuar se perlat dhe mbarė gjėrat mė tė kėndshme nuk mund tė barazohen me tė.

  3:16 Gjatėsia e jetės ėshtė nė tė djathtė tė saj, pasuria dhe lavdia nė tė majtė tė saj.

  3:17 Rrugėt e saj janė rrugė tė kėnaqshme dhe nė tė tėrė shtigjet e saj mbretėron paqja.

  3:18 Ajo ėshtė njė dru i jetės pėr ata qė e kapin dhe lum ata qė mbahen fort atje.

  3:19 Me diturinė Zoti krijoi tokėn dhe me zgjuarėsinė i bėri tė qėndrueshėm qiejtė.

  3:20 Me diturinė e tij u hapėn humnerat dhe retė japin vesė.

  3:21 Biri im, kėto gjėra mos u largofshin kurrė nga sytė e tu. Mbaje diturinė dhe tė menduarit.

  3:22 Ato do tė jenė jetė pėr shpirtin tėnd dhe njė zbukurim nė qafėn tėnde.

  3:23 Atėherė do tė ecėsh i sigurt nė rrugėn tėnde dhe kėmba jote nuk do tė pengohet.

  3:24 Kur do tė biesh pėr tė fjetur, nuk do tė kesh frikė; po, do tė biesh dhe gjumi yt do tė jetė i ėmbėl.

  3:25 Nuk do tė druash llahtarėn e papritur, as shkatėrrimin e tė pabesėve kur do tė ndodhė,

  3:26 sepse Zoti do tė jetė pranė teje dhe do tė pengojė qė kėmba jote tė kapet nė ndonjė lak.

  3:27 Mos i refuzo tė mirėn atij qė i takon, kur e ke nė dorė ta bėsh.

  3:28 Mos i thuaj tė afėrmit tėnd: "Shko dhe kthehu; do tė tė jap nesėr", kur e ke me vete gjėnė e nevojshme.

  3:29 Mos kurdis asnjė tė keqe kundėr tė afėrmit tėnd, ndėrsa ai banon me besim bashkė me ty.

  3:30 Mos bėj padi kundėr askujt pa shkak; po tė jetė se nuk tė ka bėrė asnjė tė keqe.

  3:31 Mos ki zili njeriun e dhunshėm dhe mos zgjidh asnjė nga rrugėt e tij,

  3:32 sepse Zoti e neverit njeriun e ēoroditur, por kėshilla e tij ėshtė pėr njerėzit e ndershėm.

  3:33 Mallkimi i Zotit ėshtė nė shtėpinė e tė pabesit, por ai bekon banesėn e tė drejtėve.

  3:34 Me siguri ai tallet me tallėsit, por i fal tė pėrvuajturit.

  3:35 Njerėzit e urtė do tė trashėgojnė lavdinė, por poshtėrsia do tė jetė trashėgimia e atyre qė nuk kanė mend.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine