Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 Dėgjoni, o bij, mėsimet e njė ati dhe tregoni kujdes qė tė mėsoni tė gjykoni,

  4:2 sepse ju jap njė doktrinė tė mirė; mos braktisni ligjin tim.

  4:3 Kur isha ende fėmijė pranė atit tim, njomėzak dhe i dashur nė sytė e nėnes sime,

  4:4 ai mė mėsonte dhe mė thoshte: "Zemra jote tė kujtojė fjalėt e mia; ruaji urdhėrimet e mia dhe do tė jetosh.

  4:5 Fito dituri, fito gjykim; mos i harro fjalėt e gojės sime dhe mos u largo prej tyre;

  4:6 mos e braktis diturinė dhe ajo do tė tė mbrojė; duaje, sepse ajo do tė tė ndihmojė.

  4:7 Dituria ėshtė gjėja mė e rėndėsishme; prandaj fito diturinė. Edhe sikur tė humbasėsh ato qė ke, fito diturinė.

  4:8 Pėrlėvdoje dhe ajo do tė tė lartėsojė, ajo do tė tė japė lavdi, po qe se ti e pėrvehtėson.

  4:9 Ajo do tė tė vėrė mbi kokėn tėnde njė stoli prej nuri, do tė tė rrethojė me njė kurorė lavdie".

  4:10 Dėgjo, biri im, pranoji fjalėt e mia dhe vitet e jetės sate do tė shumohen.

  4:11 Tė kam mėsuar nė rrugėn e diturisė, tė kam udhėhequr nėpėr shtigjet e ndershmėrisė.

  4:12 Kur do tė ecėsh, hapat e tua nuk do tė pengohen; kur do tė vraposh, nuk do tė pengohesh.

  4:13 Rroke mirė kėtė mėsim, mos e lėr qė tė shkojė kot; ruaje, sepse ai ėshtė jeta jote.

  4:14 Mos hyr nė shtegun e tė pabesėve dhe mos ec nė rrugėn e njerėzve tė kėqij;

  4:15 evitoje atė, mos kalo nėpėr tė; largoju prej saj dhe shko tutje.

  4:16 Sepse ata nuk mund tė flenė, po tė mos kenė bėrė tė keqen; gjumi i tyre zhduket po tė jetė se nuk kanė rrėzuar dikė;

  4:17 ata hanė bukėn e paudhėsisė dhe pinė verėn e dhunės.

  4:18 Por shtegu i tė drejtėve ėshtė si drita e agimit, qė shkėlqen gjithnjė e mė mirė deri sa tė bėhet ditė e plotė.

  4:19 Rruga e tė pabesėve ėshtė si terri; ata nuk shohin atė qė do t`i rrėzojė.

  4:20 Biri im, trego kujdes pėr fjalėt e mia, dėgjo thėniet e mia;

  4:21 mos u largofshin kurrė nga sytė e tu, ruaji nė qendėr tė zemrės sate;

  4:22 sepse janė jetė pėr ata qė i gjejnė, shėrim pėr tė gjithė trupin e tyre.

  4:23 Ruaje zemrėn tėnde me shumė kujdes, sepse nga ajo dalin burimet jetės.

  4:24 Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura.

  4:25 Sytė e tu le tė shohin drejt dhe qepallat e tua tė synojnė drejt para teje.

  4:26 Sheshoje shtegun e kėmbėve tė tua, dhe tė gjitha rrugėt e tua qofshin tė caktuara mirė.

  4:27 Mos u shmang as nė tė djathtė as nė tė majtė; tėrhiqe kėmbėn tėnde nga e keqja.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine