Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Biri im, ki kujdes pėr diturinė time, vėri veshin arsyetimit tim,

  5:2 me qėllim qė ti tė ruash gjykimin dhe buzėt e tua tė fiksojnė diturinė.

  5:3 Sepse buzėt e gruas qė shkel kurorėn nxjerrin mjaltė dhe goja e saj ėshtė mė e butė se vaji;

  5:4 por nė fund ajo ėshtė e hidhur si pelini, e mprehtė si njė shpatė me dy presa.

  5:5 Kėmbėt e saj zbresin drejt vdekjes, hapat e saj ēojnė drejtpėrdrejt nė Sheol.

  5:6 Ajo nuk ecėn nė shtegun e jetės, por ti nuk i jep rėndėsi kėsaj gjėje; rrugėt e saj janė tė gabuara, por ti nuk e kupton.

  5:7 Prandaj tani, bij tė mi, mė dėgjoni dhe mos u largoni nga fjalėt e gojės sime.

  5:8 Mbaje larg prej saj rrugėn tėnde dhe mos iu afro portės sė shtėpisė sė saj,

  5:9 pėr tė mos ua dhėnė tė tjerėve fuqinė tėnde dhe vitet e tua dikujt qė nuk ka mėshirė.

  5:10 Me qėllim qė tė huajt tė mos ngopen me pasurinė tėnde, dhe mundi yt tė mos shkojė nė shtėpinė e njė tė huaji,

  5:11 dhe tė mos rėnkosh kur do tė tė vijė fundi, kur mishi dhe trupi yt do tė jenė tė konsumuar,

  5:12 dhe tė thuash: "Vallė si urreva mėsimin, dhe si e ka pėrēmuar qortimin zemra ime?

  5:13 Nuk dėgjova zėrin e atyre qė mė mėsonin dhe nuk ua vura veshin atyre qė mė udhėzonin.

  5:14 U ndodha pothuajse nė njė tė keqe tė plotė nė mes tė turmės dhe tė kuvendit".

  5:15 Pi ujin e sternės sate dhe ujin e rrjedhshėm tė pusit tėnd.

  5:16 A duhet burimet e tua tė derdhen jashtė, si rrėke uji nėpėr rrugė?

  5:17 Qofshin vetėm pėr ty dhe jo pėr tė huajtė bashkė me ty.

  5:18 Qoftė i bekuar burimi yt dhe gėzohu me nusen e rinisė sate.

  5:19 Drenushė e dashur dhe gazelė hirplotė, sisėt e saj le tė tė kėnaqin kurdoherė, dhe qofsh vazhdimisht i dhėnė pas dashurisė qė ke pėr tė.

  5:20 Pse vallė, biri im, tė biesh nė dashuri me njė grua qė ka shkelur kurorėn dhe tė rrokėsh gjirin e njė tė huaje?

  5:21 Sepse rrugėt e njeriut janė gjithnjė pėrpara syve tė Zotit, dhe ai vėzhgon tė gjitha shtigjet e tij.

  5:22 I pabesi zihet nga vetė paudhėsitė e tij dhe mbahet nga litarėt e mėkatit tė tij.

  5:23 Ai ka pėr tė vdekur sepse nuk korrigjohet dhe do tė zhduket pėr shkak tė marrėzisė sė tij.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine