Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Biri im, nė qoftė se je bėrė garant pėr tė afėrmin tėnd, nė rast se ke dhėnė dorėn si garanci pėr njė tė huaj,

  6:2 je zėnė nė lakun e fjalėve tė gojės sate, je zėnė nga fjalėt e gojės sate.

  6:3 Bėj kėtė, pra, biri im, dhe shpengohu, sepse ke rėnė nė duart e tė afėrmit tėnd. Shko, hidhu nė kėmbėt e tij dhe ngul kėmbė me tė madhe te i afėrmi yt.

  6:4 Mos u jep gjumė syve tė tu as ēlodhje qepallave tė tua;

  6:5 ēlirohu si gazela nga dora e gjahtarit, si zogu nga dora e atij qė kap zogjtė.

  6:6 Shko te milingona, o pėrtac, vėr re zakonet e saj dhe bėhu i urtė.

  6:7 Ajo nuk ka as kryetar, as mbikėqyrės, as zot;

  6:8 e gjen ushqimin nė verė dhe mbledh zahirenė e saj gjatė korrjes.

  6:9 Deri kur, o pėrtac, do tė rrish duke fjetur? Kur do tė shkundesh nga gjumi yt?

  6:10 Tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish me duar nė ije pėr t`u ēlodhur,

  6:11 kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės, dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.

  6:12 Njeriu pa vlerė, njeriu i keq, ecėn me njė gojė tė ēoroditur;

  6:13 luan syrin, flet me kėmbėt, bėn shenja me gishta;

  6:14 ka ligėsi nė zemėr, kurdis vazhdimisht tė keqen dhe mbjell grindje.

  6:15 Prandaj shkatėrrimi i tij do tė vijė papritur, nė njė ēast do tė shkatėrrohet pa rrugėdalje tjetėr.

  6:16 Zoti i urren kėto gjashtė gjėra, madje shtatė janė tė neveritshme pėr tė:

  6:17 sytė krenare, gjuha gėnjeshtare, duart qė derdhin gjak tė pafajshėm,

  6:18 zemra qė kurdis plane tė kėqija, kėmbėt qė turren shpejt drejt sė keqes,

  6:19 dėshmitari i rremė qė thotė gėnjeshtra dhe ai qė shtie grindje midis vėllezėrve.

  6:20 Biri im, ruaje urdhėrimin e atit tėnd dhe mos harro mėsimet e nėnės sate.

  6:21 Mbaji vazhdimisht tė lidhura nė zemrėn tėnde dhe fiksoji rreth qafės sate.

  6:22 Kur do tė ecėsh, do tė tė udhėheqin; kur tė pushosh, do tė tė ruajnė; kur tė zgjohesh, do tė flasin me ty.

  6:23 Sepse urdhėrimi ėshtė njė llambė, mėsimi njė dritė, dhe ndreqjet e mėsimit janė rruga e jetės,

  6:24 pėr tė tė mbrojtur nga gruaja e keqe, nga lajkat e gjuhės tė gruas sė huaj.

  6:25 Mos dėshiro nė zemrėn tėnde bukurinė e saj dhe mos u rrėmbe nga qepallat e saj.

  6:26 Sepse pėr njė prostitutė burri katandiset pėr njė copė bukė, dhe gruaja e njė tjetri gjuan shpirtin e vyer tė njė burri.

  6:27 A mund tė mbajė burri njė zjarr nė gji tė tij pa djegur rrobat e trupit?

  6:28 A mund tė ecė burri mbi qymyr tė ndezur pa djegur kėmbėt e tij?

  6:29 Nė kėtė gjendje ėshtė ai qė shkon tek gruaja e njė tjetri; kush e prek nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.

  6:30 Nuk pėrēmohet hajduti qė vjedh pėr tė shuar urinė kur ėshtė i uritur;

  6:31 por nė rast se kapet nė faj, duhet tė kthejė shtatėfishin, dhe tė japė tėrė pasurinė e shtėpisė sė tij.

  6:32 Por ai qė kryen njė shkelje kurore me njė grua ėshtė njė njeri pa mend; ai qė bėn njė gjė tė tillė shkatėrron jetėn e tij.

  6:33 Do tė gjejė plagė dhe pėrēmim, dhe turpi i tij nuk do t`i hiqet kurrė.

  6:34 sepse xhelozia e tėrbon bashkėshortin, qė do tė jetė i pamėshirshėm ditėn e hakmarrjes.

  6:35 Ai nuk do tė pranojė asnjė shpėrblim dhe nuk do tė kėnaqet, edhe sikur t`i bėjnė shumė dhurata.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine