Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 Biri im, ruaji fjalėt e mia dhe urdhėrimet e mia nė veten tėnde,

  7:2 Ruaji urdhėrimet e mia dhe ke pėr tė jetuar; ruaji mėsimet e mia si bebja e syve tė tu.

  7:3 Lidhi ndėr gishta, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate.

  7:4 Thuaji diturisė: "Ti je motra ime" dhe quaje "shok" gjykimin,

  7:5 me qėllim qė tė tė ruajnė nga gruaja e tjetrit nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė lajkatare.

  7:6 Nga dritarja e shtėpisė sime shikoja nėpėr parmakėt prej hekuri

  7:7 dhe pashė midis budallenjve; dallova midis tė rinjve njė djalė tė ri qė s`kishte gjykim,

  7:8 qė kalonte nėpėr rrugė pranė qoshes tė gruas sė huaj dhe drejtohej nga shtėpia e saj,

  7:9 nė muzg, kur po ngryste dita, ndėrsa zbriste nata e zezė dhe e errėt.

  7:10 I doli para njė grua e veshur si prostitutė dhe dinake;

  7:11 ajo ėshtė turbulluese dhe provokuese, dhe nuk di t`i mbajė kėmbėt nė shtėpinė e saj;

  7:12 herė mbi rrugė, herė nė sheshet qėndron nė pritė nė ēdo qoshe.

  7:13 Kėshtu e zuri dhe e puthi, pastaj me paturpėsi tha:

  7:14 "Duhet tė bėja flijimet e falenderimit; pikėrisht sot i plotėsova zotimet e mia;

  7:15 prandaj tė dola para qė tė tė kėrkoj dhe tė gjeta.

  7:16 E zbukurova shtratin tim me njė mbulesė si sixhade, me li tė ngjyrosur nga Egjipti;

  7:17 e parfumova shtratin tim me mirrė, me aloe dhe me kanellė.

  7:18 Eja, tė dehemi me dashuri deri nė mėngjes, tė kėnaqemi nė qejfe dashurie,

  7:19 sepse burri im nuk ėshtė nė shtėpi, por ka shkuar nė njė udhėtim tė gjatė;

  7:20 ka marrė me vete njė thes tė vogėl me pare dhe do tė kthehet nė shtėpi vetėm kur tė jetė hėna e plotė".

  7:21 Ajo e mashtroi me fjalė bindėse, e tėrhoqi me ėmbėlsinė e buzėve tė saj.

  7:22 Ai e ndoqi pa mėdyshje, si njė ka qė shkon nė thertore, si njė i lidhur nė dėnimin e budallait,

  7:23 deri sa njė shigjetė nuk i shpon mėlēinė; ai nxiton si njė zog, pa ditur qė njė lak ėshtė ngritur kundėr jetės sė tij.

  7:24 Prandaj, bij tė mi, mė dėgjoni, kushtojuni kujdes fjalėve tė gojės sime.

  7:25 Zemra jote tė mos shkojė pas rrugėve tė saj, mos devijo nėpėr shtigjet e saj,

  7:26 sepse ka rrėzuar shumė tė plagosur pėr vdekje, dhe tėrė ata qė ajo ka vrarė ishin burra tė fortė.

  7:27 Shtėpia e saj ėshtė rruga e Sheolit qė zbret nė thellėsitė e vdekjes.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine