Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 A nuk bėrtet vallė dituria dhe maturia a nuk e bėn zėrin e saj tė dėgjohet?

  8:2 Ajo qėndron nė kėmbė mbi majėn e lartėsive, gjatė rrugės, nė kryqėzimet e rrugėve;

  8:3 bėrtet pranė portave, nė hyrje tė qyteteve, nė prag tė dyerve;

  8:4 "Ju drejtohem juve, o njerėz dhe zėri im u drejtohet bijve tė njeriut.

  8:5 Kuptoni, o njerėz tė thjeshtė, maturinė, dhe ju, njerėz pa mend, kini njė zemėr tė urtė.

  8:6 Mė dėgjoni, sepse do tė flas pėr gjėra tė rėndėsishme dhe buzėt e mia do tė hapen pėr tė thėnė gjėra tė drejta.

  8:7 Sepse goja ime do tė shpallė tė vėrtetėn; pabesia ėshtė e neveritshme pėr buzėt e mia.

  8:8 Tė gjitha fjalėt e gojės sime janė tė drejta, nė to nuk ka asgjė tė shtrembėr dhe tė ēoroditur.

  8:9 Janė tė gjitha tė drejta pėr atė qė ka mend dhe pėr ata qė kanė gjetur dijen.

  8:10 Pranoni mėsimin tim dhe jo argjendin, dijen nė vend tė arit tė zgjedhur,

  8:11 sepse dituria vlen mė tepėr se margaritarėt, tė gjitha gjėrat qė dikush mund dikush tė dėshiroje nuk barazohen me tė.

  8:12 Unė, dituria, rri me maturinė dhe e gjej dijen nė meditim.

  8:13 Frika e Zotit ėshtė tė urresh tė keqen; unė e urrej kryelartėsinė, arrogancėn, rrugėn e keqe dhe gojėn e ēoroditur.

  8:14 Mua mė takon mendimi dhe dituria e vėrtetė; unė jam zgjuarsia, mua mė pėrket forca.

  8:15 Nėpėrmjet meje mbretėrojnė mbretėrit dhe princat vendosin drejtėsinė.

  8:16 Nėpėrmjet meje qeverisin krerėt, fisnikėt, tėrė gjykatėsit e tokės.

  8:17 Unė i dua ata qė mė duan, dhe ata qė mė kėrkojnė me kujdes mė gjejnė.

  8:18 Me mua janė pasuria dhe lavdia, pasuria qė zgjat dhe drejtėsia.

  8:19 Fryti im ėshtė mė i mirė se ari, po, se ari i kulluar, dhe prodhimi im mė tepėr se argjendi i zgjedhur.

  8:20 Unė eci nė rrugėn e drejtėsisė, nė mes tė shtigjeve tė drejtėsisė,

  8:21 pėr t`i bėrė ata qė mė duan tė trashėgojnė pasurinė e vėrtetė dhe pėr tė mbushur thesaret e tyre.

  8:22 Zoti mė zotėroi nė fillim tė rrugės sė tij, pėrpara veprave tė tij mė tė lashta.

  8:23 U vendosa nga amshimi, qė nė krye, para se toka tė ekzistonte.

  8:24 Mė prodhuan kur nuk kishte ende humnera, kur nuk kishte burime me ujė tė bollshėm.

  8:25 Mė prodhuan para se themelet e maleve tė ishin pėrforcuar, para kodrinave,

  8:26 kur nuk kishte sajuar ende as tokėn, as fushat dhe as plisat e para tė dheut.

  8:27 Kur ai fiksonte qiejtė, unė isha aty; kur bėnte njė rreth mbi sipėrfaqen e humnerės,

  8:28 kur i bėnte tė qėndrueshėm qiejtė e epėrm, kur pėrforconte burimet e humnerės,

  8:29 kur i caktonte detit caqet e tij nė mėnyrė qė ujėrat tė mos kalonin pėrtej urdhėrit tė tij, kur vendoste themelet e dheut,

  8:30 unė isha pranė tij si njė arkitekt, isha ēdo ditė kėnaqėsia e tij, duke u gėzuar ēdo ēast para tij;

  8:31 kėnaqesha nė pjesėn e banueshme tė botės dhe gjeja ėndjen time me bijtė e njerėzve.

  8:32 Tani, pra, mė dėgjoni, o bij; lum ata qė ndjekin rrugėt e mia!

  8:33 Dėgjoni kėto mėsime, tregohuni tė urtė dhe mos i hidhni poshtė!

  8:34 Lum ai njeri qė mė dėgjon, duke u gdhirė ēdo ditė te portat e mia dhe duke ruajtur shtalkat e portave tė mia.

  8:35 Sepse ai qė mė gjen, gjen jetėn, dhe siguron pėrkrahjen e Zotit.

  8:36 Por ai qė mėkaton kundėr meje, i bėn tė keqe vetvetes; tė gjithė ata qė mė urrejnė duan vdekjen".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine