Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PROVERBS 31

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  31:1 Fjalė tė mbretit Lemuel, mesazhi profetik me tė cilin e mėsoi e ėma.

  31:2 Ēfarė tė tė them, biri im? Ēfarė tė tė them, biri i barkut tim? Ēfarė tė tė them, bir i zotimeve tė mia?

  31:3 Mos ua jep forcėn tėnde grave as jetėn tėnde asaj qė shkatėrron mbretėrit.

  31:4 Nuk u shkon mbretėrve, o Lemuel, nuk u shkon mbretėrve tė pinė verė as princave tė dėshirojnė pije dehėse,

  31:5 sepse duke pirė tė mos harrojnė ligjin dhe tė mos shtrembėrojnė tė drejtėn e tė pikėlluarve.

  31:6 Jepini pije dehėse atij qė ėshtė duke vdekur dhe verė atij qė e ka zemrėn tė hidhėruar.

  31:7 Le tė pijė pėr tė harruar varfėrinė e tij dhe pėr tė mos kujtuar mė hallet e tij.

  31:8 Hape gojėn tėnde nė favor tė memecit, nė mbrojtje tė tė gjithė atyre qė janė lėnė pas dore.

  31:9 Hape gojėn tėnde, gjyko me drejtėsi dhe mbro ēėshtjen e tė mjerit dhe tė nevojtarit.

  31:10 Kush do tė gjejė njė grua tė fortė dhe tė virtytshme? Vlera e saj ėshtė shumė mė e madhe nga ajo e margaritarėve.

  31:11 Zemra e burrit tė saj ka besim tek ajo, dhe do tė ketė gjithnjė fitime.

  31:12 Ajo i bėn tė mira dhe jo tė keqe tėrė ditėt e jetės sė saj.

  31:13 Gjen lesh dhe li dhe punon me gėzim me duart e veta.

  31:14 Ajo u pėrngjan anijeve tė tregėtarėve: e sjell ushqimin e saj nga larg.

  31:15 Ēohet qė me natė pėr t`i ndarė ushqimin familjes sė saj dhe pėr t`u dhėnė urdhėrat e nevojshme shėrbėtoreve tė saj.

  31:16 Ajo shikon njė arė dhe e ble; me duart e saj mbjell njė vresht.

  31:17 Ngjesh me forcė ijėt dhe i bėn mė tė fortė krahėt e saj.

  31:18 E kupton qė tregėtia e saj po shkon mbarė dhe llamba e saj e natės nuk i shuhet.

  31:19 Shtrin dorėn mbi furkėn, pėllėmbat e saj zėnė boshtin.

  31:20 I shtrin dorėn tė varfėrit dhe i jep dorėn nevojtarit.

  31:21 Nuk i trembet borės pėr familjen e saj, sepse tėrė ata tė shtėpisė sė vet kanė njė veshje tė dyfishtė.

  31:22 Bėn pėr vete mbulesa si sixhade dhe rrobat e saj janė prej liri shumė tė hollė dhe tė purpurta.

  31:23 Burri i saj nderohet te porta, kur ulet bashkė me pleqtė e vendit.

  31:24 Pėrgatit rroba prej liri dhe i shet, i furnizon me breza tregtarėt.

  31:25 Forca dhe nderi janė rrobat e saj dhe qesh pėr ditėt qė do tė vijnė.

  31:26 Hap gojėn e saj me dituri dhe mbi gjuhėn e saj ėshtė ligji i mirėsisė.

  31:27 Ajo mbikqyr si shkon shtėpia e vet dhe nuk ha bukėn e pėrtacisė.

  31:28 Bijtė e saj ngrihen dhe e shpallin fatlume; edhe burri i saj e lėvdon duke thėnė:

  31:29 "Shumė bija kanė bėrė gjėra tė mėdha, por ti i kalon tė gjitha ato".

  31:30 Hiri ėshtė i rremė dhe bukuria ėshtė e kotė, por gruaja qė ka frikė nga Zoti ėshtė ajo qė do tė lėvdohet.

  31:31 I jepni frytin e duarve tė saj, dhe vet veprat e saj le ta lėvdojnė te portat.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine