Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 105

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  105:1 Kremtoni Zotin, lutjuni pėr ndihmė emrit tė tij, bėni tė njohura veprat e tij midis popujve.

  105:2 Kėndojini atij, kėndojini lavde atij, mendoni thellė tėrė mrekullitė e tij.

  105:3 Mburruni me emrin e tij tė shenjtė; le tė kėnaqet zemra e tėrė atyre qė kėrkojnė Zotin.

  105:4 Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij; kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij.

  105:5 Mbani mend ēuditė qė ai ka bėrė, mrekullitė dhe gjykimet e gojės sė tij,

  105:6 ju, o pasardhės sė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhur tė tij.

  105:7 Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij janė mbi gjithė tokėn.

  105:8 Ai mban mend pėrjetė besėlidhjen e tij dhe pėr njė mijė breza fjalėn e komanduar prej tij,

  105:9 besėlidhjen qė lidhi me Abrahamin dhe betimin qė i bėri Isakut,

  105:10 qė i konfirmoi Jakobit si statut tė tij dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme,

  105:11 duke thėnė: "Unė do tė tė jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj",

  105:12 kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, shumė tė pakėt dhe tė huaj nė vend,

  105:13 dhe shkonin nga njė komb te tjetri, nga njė mbretėri te njė popull tjetėr.

  105:14 Ai nuk lejoi qė t`i shtypte njeri; pėrkundrazi ndėshkoi disa mbretėr pėr hir tė tyre,

  105:15 dhe tha: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi".

  105:16 Pastaj solli zinė e bukės nė vend dhe shkatėrroi ēdo burim ushqimesh.

  105:17 Dėrgoi para tyre njė njeri, Jozefin, qė u shit si skllav.

  105:18 I shtrėnguan kėmbėt me pranga dhe u rėndua me zinxhirė hekuri.

  105:19 Fjala e Zotit e vuri nė provė, deri sa u plotėsua ajo qė kishte thėnė.

  105:20 Atėherė mbreti dėrgoi ta zgjidhnin, sunduesi i popujve dėrgoi ta ēlironin,

  105:21 dhe e bėri zot tė shtėpisė sė tij dhe qeveritar mbi tė gjitha pasuritė e tij,

  105:22 pėr t`i lidhur princat e tij me gjykimin e tij dhe pėr t`u mėsuar pleqve tė tij diturinė.

  105:23 Edhe Izraeli erdhi nė Egjipt dhe Jakobi qėndroi pėr ca kohė nė vendin e Kamit.

  105:24 Dhe Perėndia e shumėzoi shumė popullin e tij dhe e bėri mė tė fuqishėm se armiqtė e tij.

  105:25 Pastaj ndryshoi zemrėn e tyre, me qėllim qė tė urrenin popullin e tij dhe tė kurdisnin mashtrime kundėr shėrbėtorėve tė tij.

  105:26 Atėherė ai dėrgoi Moisiun, shėrbėtorin e tij, dhe Aaronin qė ai kishte zgjedhur.

  105:27 Ata kryen midis tyre mrekullitė e urdhėruara prej tij dhe bėnė ēudira nė tokėn e Kamit.

  105:28 Dėrgoi terrin dhe e bėri vendin tė binte nė errėsirė, dhe ata nuk kundėrshtuan fjalėn e tij.

  105:29 I ndryshoi ujėrat e tij nė gjak dhe bėri qė tė ngordhnin peshqit e tij.

  105:30 Vendi i tyre u mbush me bretkosa tė cilat hynė deri nė dhomat e mbretėrve tė tyre.

  105:31 Me fjalėn e tij erdhėn njė shumicė e madhe insektesh dhe mushkonjash nė tė gjithė territorin e tyre.

  105:32 U dėrgoi breshėr nė vend tė shiut dhe flakė zjarri nė vendin e tyre;

  105:33 goditi edhe vreshtat e tyre dhe drurėt e fikut, shkatėrroi drurėt e territorit tė tyre.

  105:34 Ai foli, dhe erdhėn karkaleca dhe vemje nė numėr tė madh,

  105:35 qė pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit tė tyre dhe hėngrėn frytin e tokės sė tyre.

  105:36 Ai goditi edhe tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e tyre, prodhimet e para nė tėrė fuqinė e tyre;

  105:37 dhe e nxori popullin e tij me argjend dhe me ar, dhe nuk pati asnjeri ndėr fiset e tij qė tė tronditej.

  105:38 Egjiptasit u gėzuan nga ikja e tyre, sepse tmerri i Izraelit kishte rėnė mbi ta.

  105:39 Ai shpalosi njė re pėr t`i mbuluar dhe ndezi njė zjarr pėr t`i ndriēuar natėn.

  105:40 Me kėrkesėn e tyre ai solli shkurtat dhe i ngopi me bukėn e qiellit.

  105:41 Ēau shkėmbin dhe dolėn prej tij ujėra; kėto rridhnin nė shketėtirė si njė lumė.

  105:42 Sepse atij iu kujtua premtimi i shenjtė qė i kishte bėrė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij;

  105:43 pastaj nxori popullin e tij me gėzim dhe njerėzit e tij tė zgjedhur me britma gėzimi,

  105:44 dhe u dha atyre vendet e kombeve, dhe ata trashėguan frytin e mundit tė popujve,

  105:45 me qėllim qė tė respektonin statutet e tij dhe t`u bindeshin ligjeve tė tij. Aleluja.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine