Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 106

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  106:1 Aleluja. Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

  106:2 Kush mund tė pėrshkruajė bėmat e Zotit ose tė shpallė tėrė lavdinė e tij?

  106:3 Lum ata qė respektojnė drejtėsinė, qė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė nė ēdo kohė.

  106:4 Mos mė harro mua, o Zot, sipas mirėsisė sate qė tregon ndaj popullit tėnd, dhe mė vizito me shpėtimin tėnd,

  106:5 me qėllim qė tė shoh mirėqėnien e tė zgjedhurve tė tu, tė kėnaqem nė gėzimin e kombit tėnd dhe tė mbushem me lavdi pėr trashėgiminė tėnde.

  106:6 Ne dhe etėrit tanė kemi mėkatuar, kemi bėrė paudhėsi dhe tė kėqija.

  106:7 Etėrit tanė nė Egjipt nuk i kuptuan mrekullitė e tua, nuk kujtuan numrin e madh tė mirėsive tė tua dhe ngritėn krye pranė detit, Deti i Kuq.

  106:8 Megjithatė Zoti i shpėtoi pėr hir tė emrit tė tij, pėr tė bėrė tė njohur fuqinė e tij.

  106:9 I bėrtiti Detit tė Kuq dhe ai u tha, dhe i udhėhoqi nėpėr humnerat si nėpėr njė shkretėtirė.

  106:10 I shpėtoi nga dora e atij qė i urrente dhe i shpengoi nga dora e armikut.

  106:11 Dhe ujėrat i mbuluan armiqtė e tyre, dhe nuk shpėtoi as edhe njė prej tyre.

  106:12 Atėherė u besuan fjalėve tė tij dhe kėnduan lavdinė e tij.

  106:13 Por shpejt i harruan veprat e tij dhe nuk pritėn me besim plotėsimin e planit tė tij.

  106:14 U ndezėn nga lakmia nė shkretėtirė dhe e tunduan Perėndinė nė vetmi.

  106:15 Dhe ai u dha atyre sa i kėrkonin, por dėrgoi midis tyre njė lėngatė qė pakėsoi numrin e tyre.

  106:16 Kur nė kamp patėn smirė Moisiun dhe Aaronin, i shenjti i Zotit,

  106:17 toka u hap dhe pėrpiu Dathanin dhe groposi grupin e Abiramit.

  106:18 Njė zjarr shpėrtheu nė mes tė tyre dhe flaka i pėrpiu tė pabesėt.

  106:19 Bėnė njė viē nė Horeb dhe adhuruan njė shėmbėlltyrė prej metali tė shkrirė,

  106:20 dhe e ndėrruan lavdinė e tyre me shėmbėllytrėn e njė kau qė ha bar.

  106:21 Harruan Perėndinė, Shpėtimtarin e tyre, qė kishte bėrė gjėra tė mėdha nė Egjipt,

  106:22 mrekullitė nė vendin e Kamit, gjėra tė tmerrshme nė Detin e Kuq.

  106:23 Prandaj ai foli t`i shfarosė, por Moisiu, i zgjedhuri i tij, u paraqit mbi tė ēarėn pėrpara tij pėr tė penguar qė zemėrimi i tij t`i shkatėrronte.

  106:24 Ata e pėrēmuan akoma vendin e mrekullueshėm, nuk i besuan fjalės sė tij,

  106:25 por murmuritėn nė ēadrat e tyre dhe nuk dėgjuan zėrin e Zotit.

  106:26 Prandaj ai ngriti dorėn kundėr tyre, duke u betuar se do t`i rrėzonte nė shkretėtirė,

  106:27 dhe se do t`i zhdukte pasardhėsit e tyre midis kombeve dhe se do t`i shpėrndante nė tė gjitha vendet.

  106:28 Ata i shėrbyen edhe Baal-Peorit dhe hėngrėn flijimet e tė vdekurve.

  106:29 E zemėruan Perėndinė me veprimet e tyre dhe nė mes tyre plasi murtaja.

  106:30 Por Finehasi u ngrit dhe bėri drejtėsi; dhe murtaja pushoi.

  106:31 Dhe kjo iu vu nė llogari tė drejtėsisė, brez pas brezi, pėrjetė.

  106:32 Ata e provokuan pėrsėri nė ujėrat e Meribas, dhe Moisiu pėsoi tė keqen pėr shkak tė tyre,

  106:33 sepse e ashpėrsoi frymėn e tij (tė Moisiut) dhe ai foli pa u menduar me buzėt e tij.

  106:34 Ata nuk shkatėrruan popujt, siē i kishte porositur Zoti;

  106:35 por u pėrzien midis popujve dhe mėsuan veprat e tyre;

  106:36 u shėrbyen idhujve tė tyre, dhe kėta u bėnė njė lak pėr ta;

  106:37 ua flijuan demonėve bijtė dhe bijat e tyre,

  106:38 dhe derdhėn gjak tė pafajshėm, gjakun e bijve tė tyre dhe tė bijave tė tyre, qė u flijuan pėr idhujtė e Kanaanit; dhe vendi u ndot nga gjaku i derdhur.

  106:39 Kėshtu ata u ndotėn me veprat e tyre dhe u kurvėruan me aktet e tyre.

  106:40 Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr popullit tė tij, dhe ai ndjeu njė neveri pėr trashėgiminė e tij.

  106:41 I la nė dorė tė kombeve, dhe u sunduan nga ata qė i urrenin.

  106:42 Armiqtė e tyre i shtypėn dhe ata iu nėnshtruan pushtetit tė tyre.

  106:43 Ai i ēliroi shumė herė, por ata vazhduan tė ngrenė krye dhe tė zhyten nė paudhėsinė e tyre.

  106:44 Megjithatė ai i kushtoi kujdes ankthit tė tyre, kur dėgjoi britmat e tyre,

  106:45 dhe iu kujtua besėlidhja e lidhur me ta dhe nė dhemshurinė e madhe tė tij u qetėsua.

  106:46 Bėri qė ata tė fitojnė pėrkrahje ndėr tė gjithė ata qė i kishin ēuar nė robėri.

  106:47 Na shpėto, o Zot, Perėndia ynė, dhe na mblidh midis kombeve, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė lumturohemi duke tė lėvduar.

  106:48 I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi. Dhe tėrė populli le tė thotė: "Amen". Aleluja.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine