Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 107

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  107:1 Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

  107:2 Kėshtu thonė tė shpenguarit prej Zotit qė ai i ka ēliruar nga dora e kundėrshtarit,

  107:3 <add> dhe qė ka mbledhur nga vende tė ndryshme, nga lindja dhe perėndimi, nga veriu dhe nga jugu.

  107:4 Ata endeshin nėpėr shkretėtirė, nė vėnde tė shkretuara, dhe nuk gjenin asnjė qytet ku tė banonin.

  107:5 Tė uritur e tė etur, jeta e tyre po ligėshtohej.

  107:6 Por nė fatkeqėsitė e tyre ata i thirrėn Zotit dhe ai i ēliroi nga ankthet e tyre;

  107:7 dhe i ēoi nė rrugėn e drejtė, me qėllim qė tė arrinin nė njė qytet ku tė banonin.

  107:8 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve.

  107:9 Sepse ai ka ngopur shpirtin e etur dhe e ka mbushur me tė mira shpirtin e uritur.

  107:10 Tė tjerė rrinin nė terr dhe nė hijen e vdekjes, robėr tė pikėlluar dhe nė zinxhira,

  107:11 sepse ishin rebeluar kundėr fjalėve tė Perėndisė dhe i kishin pėrēmuar kėshillat e Shumė tė Lartit;

  107:12 prandaj ai rrėzoi zemrėn e tyre me shqetėsime; ata ranė poshtė dhe asnjeri nuk u vajti nė ndihmė.

  107:13 Por nė fatkeqėsinė e tyre ata i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre,

  107:14 i nxori nga terri dhe nga hija e vdekjes dhe i kėputi lidhjet e tyre.

  107:15 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve,

  107:16 sepse ai ka shembur portat prej bronzi dhe ka kėputur shufrat prej hekuri.

  107:17 Disa njerėz pa mend vuanin pėr sjelljen e tyre rebele dhe pėr mėkatet e tyre;

  107:18 ata urrenin ēdo ushqim dhe kishin arritur nė prag tė vdekjes,

  107:19 por nė fatkeqėsinė e tyre i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre.

  107:20 Ai dėrgoi fjalėn e tij dhe i shėroi, i shpėtoi nga gropa.

  107:21 Le ta kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve;

  107:22 le tė ofrojnė flijime lėvdimi dhe le tė tregojnė veprat e tij me kėngė gėzimi.

  107:23 Ata qė zbresin nė det me anije dhe qė bėjnė tregėti mbi ujėrat e mėdha,

  107:24 shohin veprat e Zotit dhe mrekullitė e tij nė humnerat e detit.

  107:25 Sepse ai urdhėron dhe shkakton njė erė furtune, qė i ngre pėrpjetė valėt e detit.

  107:26 Ata ngjiten deri nė qiell dhe bien nė humnera; shpirti i tyre ligėshtohet nga ankthi.

  107:27 Atyre u merren kėmbėt dhe lėkunden si tė dehur, dhe nuk dinė mė ē`tė bėjnė.

  107:28 Por nė fatkeqėsitė e tyre i kėlthasin Zotit, dhe ai i shpėton nga ankthet e tyre.

  107:29 Ai e fashit furtunėn nė njė murmurim dhe valėt e saj pushojnė.

  107:30 Kur ato qetėsohen, ata gėzohen, dhe ai i ēon nė portin e dėshiruar prej tyre.

  107:31 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė qė bėn nė dobi tė bijve tė njerėzve;

  107:32 le ta lėvdojnė nė kuvendin e popullit dhe le ta lavdojnė nė kėshillin e pleqve.

  107:33 Ai i shndėrroni lumenjtė nė shkretėtirė dhe burimet e ujit nė vende tė thata;

  107:34 tokėn pjellore nė vend tė thatė pėr shkak tė sjelljes sė keqe tė banorėve tė saj.

  107:35 Ai e shndėrron shkretėtirėn nė liqen dhe tokėn e thatė nė burime uji.

  107:36 Atje ai strehon tė uriturit, dhe kėta ndėrtojnė njė qytet pėr tė banuar,

  107:37 mbjellin arat dhe kultivojnė vreshta qė prodhojnė njė korrje tė bollshme.

  107:38 Ai i bekon dhe ata shumėzohen fort, dhe ai nuk e pakėson bagėtinė e tyre.

  107:39 Por pastaj pakėsohen nė njė numėr tė vogėl dhe dobėsohen pėr shkak tė shtypjes, tė fatkeqėsisė dhe tė ankthit.

  107:40 Ai hedh pėrbuzjen mbi princat dhe i bėn qė tė enden nėpėr vende tė shkreta, ku nuk ekziston asnjė rrugė.

  107:41 Por e ngre nevojtarin nga varfėria dhe i shton familjet e tyre si njė kope.

  107:42 Njerėzit e drejtė e shohin kėtė dhe kėnaqen, por tėrė njerėzit e kėqij e mbajnė gojėn tė mbyllur.

  107:43 Ai qė ėshtė i urtė le t`i kėqyrė kėto gjėra dhe le tė ēmojė mirėsinė e Zotit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine