Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 18

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  18:1 "Tė dua, o Zot, forca ime.

  18:2 Zoti ėshtė kėshtjella ime, fortesa ime dhe ēliruesi im, Perėndia im, shkėmbi im ku gjej strehė, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, streha ime e i lartė.

  18:3 Unė i kėrkoj ndihmė Zotit, qė ėshtė i denjė pėr t`u lėvduar, dhe kėshtu shpėtoj nga armiqtė e mi.

  18:4 Dhembje vdekjeje mė kishin pushtuar dhe pėrrenj njerėzish tė kobshėm mė kishin tmerruar.

  18:5 Ankthet e Sheolit mė kishin rrethuar dhe leqet e vdekjes mė rrinin pėrpara.

  18:6 Nė ankthin tim kėrkova Zotin dhe i klitha Perėndisė tim; ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli i tij dhe zėri im arriti para tij, nė veshėt e tij.

  18:7 Atėherė dheu u trondit dhe u drodh; edhe themelet e maleve luajtėn dhe ranė, sepse ai ishte zemėruar shumė.

  18:8 Njė tym i dilte nga flegrat e tij dhe njė zjarr shkatėrrimtar dilte nga goja e tij; nga ai shpėrthenin thėngjij.

  18:9 Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij;

  18:10 i kishte hipur njė kerubini dhe fluturonte; fluturonte shpejt mbi krahėt e erės.

  18:11 Me terrin ai kishte bėrė velin e tij dhe si shatorre rreth vetes kishte vėnė errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

  18:12 Nga shkėlqimi qė e paraprinte dilnin re tė dendura, brėsher dhe thėngjij.

  18:13 Zoti gjėmoi nė qiejtė dhe Shumė i Larti bėri qė tė dėgjohet zėri i tij me breshėr dhe me thėngjij.

  18:14 Hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau armiqtė; lėshoi njė numėr tė madh rrufesh dhe i bėri tė ikin me vrap.

  18:15 Nė qortimin tėnd, o Zot, nė shfryrjen e erės nga flegrat e tua, shtretėrit e lumenjve u dukėn dhe themelet e botės u zbuluan.

  18:16 Ai nga lart shtriu dorėn, mė mori dhe mė nxori jashtė ujėrave tė shumta.

  18:17 Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė.

  18:18 Ata u vėrsulėn kundėr meje ditėn e fatkeqėsisė sime, por Zoti mbajti anėn time,

  18:19 dhe mė nxori jashtė, larg; mė ēliroi sepse mė do.

  18:20 Zoti mė ka shpėrblyer sipas drejtėsisė sime dhe mė ka dhėnė sipas pastėrtisė sė duarve tė mia,

  18:21 sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im,

  18:22 sepse kam mbajtur para meje tėrė ligjet e tij dhe nuk u jam shmangur statuteve tė tij.

  18:23 Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė.

  18:24 Sepse Zoti mė ka dhėnė sipas drejtėsisė sime, sipas pastėrtisė sė duarve tė mia pėrpara syve tė tij.

  18:25 Ti tregohesh i dhimbshėm ndaj njeriut besimtar dhe i drejtė me njeriun e drejtė.

  18:26 Ti tregohesh i pastėr me atė qė ėshtė i pastėr dhe i dinak me tė ligun,

  18:27 sepse ti je ai qė shpėton njerėzit e pikėlluar dhe ul sytė qė janė krenarė;

  18:28 ti je nė fakt je ai qė bėn tė shkėlqejė llambėn time; o Zot, Perėndia im, ti ndriēon errėsirėn time,

  18:29 sepse me ty mund tė sulmoj njė aradhe dhe me Perėndinė tim mund tė kėrcej mbi njė mur.

  18:30 Rruga e Perėndisė ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė pastruar me anė tė zjarrit; ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė gjejnė strehė tek ai.

  18:31 Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Kush ėshtė kėshtjellė pėrveē Perėndisė tim?

  18:32 Perėndia ėshtė ai qė mė rrethon me forcė dhe qė e bėn jetėn time tė pėrsosur.

  18:33 Ai i bėn kėmbėt e mia tė ngjashme me ato tė sutave dhe mė bėn tė fortė nė vendet e mia tė larta;

  18:34 ai i mėson duart e mia pėr betejė, dhe me krahėt e mi mund tė nderė njė hark prej bakri.

  18:35 Ti mė ke dhėnė gjithashtu mburojėn e shpėtimit tėnd; dora jote e djathtė mė ka mbajtur dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh.

  18:36 Ti ke zgjeruar hapat e mi nėn veten time dhe kėmbėt e mia nuk janė penguar.

  18:37 I kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam arritur, nuk jam kthyer prapa para se t`i shkatėrroj.

  18:38 I kam goditur vazhdimisht dhe ata nuk kanė mundur tė ngrihen pėrsėri; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia.

  18:39 Ti mė ke dhėnė forcė pėr betejėn dhe ke bėrė tė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje;

  18:40 ti ke bėrė tė kthejnė kurrizin armiqtė e mi, dhe unė kam shkatėrruar ata qė mė urrenin.

  18:41 Ata klithėn, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; ata i klithėn Zotit, por ai nuk u dha pėrgjigje.

  18:42 I kam shkelur deri sa i bėra si pluhuri para erės; i kam fshirė si balta e rrugėve.

  18:43 Ti mė ke ēliruar nga grindjet e popullit; ti mė ke bėrė udhėheqės tė kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer.

  18:44 Me tė dėgjuar emrin tim, ata mė dėgjuan dhe m`u bindėn; tė huajt m`u nėnshtruan.

  18:45 Tė huajt u ligėshtuan dhe dolėn duke u dridhur nga fortesat e tyre.

  18:46 Rroftė Zoti, qoftė e bekuar Kėshtjella ime dhe lėvduar qoftė Perėndia i shpėtimit tim!

  18:47 Ai ėshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua dhe qė mė nėnshtron popujt;

  18:48 ai mė ēliron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu qė pėrdor dhunėn.

  18:49 Prandaj, o Zot, unė do ta kremtoj midis kombeve emrin tėnd me kėngė.

  18:50 Ēlirime tė mėdha ai i jep mbretit tė tij dhe tregohet dashamirės me Davidin, tė vajosurin e tij, dhe me fisin e tij pėrjetė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine